Niektóre rasy psów mają złą reputację. Uznawane są za niebezpieczne i groźne, a ludzie się ich boją. Po raz kolejny stajemy w ich obronie, udowadniając, że to nie sama rasa przesądza o tym, czy pies będzie agresywny. W rzeczywistości „potencjalnie groźne” psy, jeśli są odpowiednio wychowane i prowadzone, mogą być łagodne jak baranki.
Oficjalna klasyfikacja nie odpowiada rzeczywistości. Bazuje na ocenie budowy ciała psa. Psy silne, umięśnione, o dużej sile uścisku szczęk, są uznawane za potencjalnie groźne (w większości – na liście nie ma na przykład owczarka niemieckiego, którego siła uścisku szczęk jest większa niż u pitbulla). Każdego roku więcej osób jest też pogryzionych przez psy, których nie ma w wykazie psów agresywnych.
Psia osobowość i edukacja
O tym, czy pies będzie niebezpieczny, czy nie, decyduje jego wychowanie i proces edukacji, jaki przeszedł pies. To socjalizacja sprawia, że pies wyrośnie na zrównoważonego, spokojnego psa. Dzięki kontaktom z innymi zwierzętami i ludźmi już od szczenięcia pies nie będzie czuł się zagrożony za każdym razem, jak zobaczy kogoś obcego w domu czy na ulicy.
Dog argentyński i rotweiller podczas wspólnej zabawy
Czy dwóm psom ras uznawanych za agresywne można pozwolić na wspólną zabawę, czy też takie spotkanie musi skończyć się krwawą walką? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, będziecie musieli zobaczyć video.
Oba psy są niezwykle posłuszne i przyjazne. Leżą grzecznie na trawie czekając na pieszczoty od swojego opiekuna. Widzimy, że żyją ze sobą w absolutnej harmonii i przyjaźni. I na pewno nie stanowią żadnego zagrożenia.