Reklama

psie spojrzenie

psie spojrzenie

© Shutterstock/Mark R Croucher

Dlaczego nie potrafimy się oprzeć psiemu spojrzeniu? Naukowcy mają wyjaśnienie

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Rozbraja was to spojrzenie? Nas też! Teraz już wiemy dlaczego!

Skruszona mina psiaka, który właśnie zjadł Twojego pantofla, sprawia, że nie można się na niego długo gniewać. Nawet jeśli to był Twój ulubiony pantofel. Okazuje się, że wykształcenie mechanizmu, który pozwolił psu podbić nasze serca, zajęło tysiące lat ewolucji. 

 

A wszystkiemu winne … brwi

Nowe badania opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America sugerują, że ruchy brwiami, które wykonują psy pojawiły się w wyniku ewolucji, bo ułatwiają psom komunikację z ludźmi. 

Naukowcy porównali dokładnie anatomie i zachowanie psów i wilków. Odkryli, że o ile rozkład mięśni na pysku u psów i wilków jest z grubsza taki sam, to wilkom brakuje mięśni, które odpowiadają za poruszanie skórą wokół oczu. Mięśnie te pozwalają psom na „robienie min” czyli np. unoszenie brwi. Wilki tego nie potrafią. 

Mięśnie te pozwalają psom reagować na ludzką ekspresję, a dzięki możliwości uniesienia brwi, ich oczy wydają się większe i nieco bardziej przypominają spojrzenie dziecka.

Mózg ludzki reaguje na duże oczy chęcią opieki, a przybliżenie brwi do siebie przypomina nieco minę smutnej osoby. W efekcie, kiedy jesteśmy na psy źli (krzyczymy lub pokazujemy mu wściekli na wpół zjedzony kapeć), wywołuje to reakcję w postaci uniesienia i zbliżenia do siebie brwi, które topi nasze serce!

No sami popatrzcie: 

Pieskie oczy©Dominika Roseclay z Pexels

Autorka badań Anne Burrows z Duquesne University podkreśla, że psy oddzieliły się od linii wilków dopiero 33.000 lat temu, ale to już wystarczyło, by pojawił się mięsień odpowiedzialny za „budowanie relacji między ludźmi i psami”. 
 

Źródło: aop.org.uk/ot/science-and-vision/research/2019/06/20/scientists-explain-why-puppy-dog-eyes-are-irresistible

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?