Reklama

filiżanka kociej kawy i ziarna
© Shutterstock/ Mulberry C

Kocia kawa to najdroższa kawa na świecie! Jak smakuje?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Najdroższa kawa świata wytwarzana jest z odchodów łaskuna, popularnie zwanego cywetą. Zwierzak ten należy do rodziny łaszowatych, która jest blisko spokrewniona z kotowatymi. Jak smakuje i ile kosztuje kocia kawa?

 

Kopi luwak jest znana jako najdroższa kawa na świecie. Cena pojedynczej filiżanki wynosi od 80 do 100 złotych, a kilogramowe opakowanie ziaren kosztuje ok. 2000 złotych.

Nazwa pochodzi z języka indonezyjskiego, gdzie „kopi” oznacza kawę, a „luwak” to lokalne określenie zwierzęcia, które bierze udział w powstawaniu kawy.

Z czego jest zrobiona kocia kawa?

Cywety zjadają rosnące na krzewach i drzewach owoce kawowca. Znajdujące się w środku nasiona nie podlegają trawieniu.

Kiedy zwierzęta wypróżniają się po około 24 godzinach, miejscowi farmerzy zbierają odchody i oddzielają od nich ziarna kawy. Są one myte, suszone, ubijane (w celu usunięcia zewnętrznej powłoki), sortowane i na koniec prażone. Dzięki temu procesowi picie kopi luwak jest tak samo higieniczne i bezpieczne, jak każdej innej kawy.

Jednak właśnie z powodu takiego nietypowego przetwarzania jest to najdroższa kawa na świecie. Szacuje się, że rocznie dzikie cywety są w stanie przetworzyć tylko ok. 250-500 kg ziaren. Dlatego prawdziwa, certyfikowana kocia kawa to bardzo rzadki przysmak. Niezwykle mała podaż oznacza wysokie zapotrzebowanie, które sprawia, że cena rośnie do astronomicznych sum.

Co ciekawe, kopi luwak nie jest jedyną zwierzęcą kawą. W Tajlandii produkuje się arabikę z ziaren spożywanych przez słonie i zbieranych z ich odchodów. Znana jest jako "czarna kawa z kości słoniowej". Rocznie dostępnych jest tylko około 200 kilogramów tego rarytasu. Z kolei w Brazylii pozyskuje się kawę z odchodów ptaka jacu.

Cyweta obok ziaren kopi luwak©Shutterstock/ AKKHARAT JARUSILAWONG

Jak smakuje kocia kawa?

Na pewno warto przynajmniej raz w życiu spróbować kociej kawy. Jak smakuje najdroższa mała czarna świata?

Smak i siła kopi luwak zależy od rodzaju ziaren spożywanych przez cywety. Zjadają one owoce z wszystkich gatunków kawowców, które są dla nich dostępne. Dlatego na kawę luwak z południowo-wschodniej Azji składają się głównie ziarna arabika i robusta, a na Filipinach dostępny jest wariant produkowany z fasoli liberica. Za najlepszą uważana jest arabika.

Smak kopi luwak jest często opisywany jako ziemisty, gładki i nie tak gorzki jak w przypadku zwykłej kawy.

Ma też od niej mniej kofeiny (0,5% zamiast 1-2%). Kocia kawa nie ma mocnego aromatu i choć smak jest kwestią gustu, to większość ludzi przyznaje, że regularne picie kopi luwak nie jest warte jej ceny.

Czy picie kopi luwak jest etyczne?

Kupi luwak jest dostępna w specjalistycznych sklepach na całym świecie, są też kawiarnie, gdzie serwuje się ten gatunek kawy. Można ją również kupić przez internet. Niestety, corocznie wiele kilogramów ziaren jest pozyskiwanych nie od dzikich zwierząt, ale z ferm.

Ze względu na wysoką cenę kociej kawy, w ciągu ostatnich kilku lat ogromnie rozwinęła się masowa hodowla cywet. Zwierzęta te są przetrzymywane w klatkach i karmione siłą. Wielu azjatyckich rolników uczestniczy w tym procederze. Nie chcąc go wspierać, podczas zamawiania kociej kawy trzeba zwrócić uwagę, czy sprzedawca ma certyfikat potwierdzający pochodzenie produktu. Wyszczególnione jest w nim miejsce i sposób pozyskania ziaren. Powinny one pochodzić od dzikich cywet, żyjących na wolności.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?