Reklama

pies i groszek
© Shutterstock

Czy pies może jeść groszek? W jaki sposób podawać groszek zielony psu?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Podobnie jak soczewica, groszek dostarcza psom białka roślinnego, a także minerałów i witamin. Wybieraj świeży groszek i podawaj go pupilowi jako nagrodę lub smaczną przekąskę.

Zielony groszek zawiera kwas foliowy i przeciwutleniacze, a także wysoką zawartość białka. Możesz bez obaw podawać go swojemu psu, aby urozmaicić jego dietę. 

Groszek: zdrowa przekąska dla psa

Zielony groszek zawiera witaminy A, C, E i K , a także kilka witamin z grupy B. Jest również bogatym źródłem luteiny i zeaksantyny, pomagających utrzymanie wzroku w dobrej kondycji oraz spowalniających starzenie się komórek. 

Dzięki wysokiej zawartości białka roślinnego groszek dostarcza także żelaza, miedzi, cynku, fosforu, potasu, manganu oraz błonnika. 

Groch jest często dodawany do karmy dla psów, zastępując zboża, ponieważ nie zawiera glutenu i nie uczula. Ma niski indeks glikemiczny, zaś niska zawartość lipidów zapewnia uczucie nasycenia. To sprawia, że groszek jest idealną przekąską dla psów z nadwagą.  

Czy pies może jeść groszek? Mrożony, świeży, czy z puszki? 

Najlepiej jest podawać psu lokalne i sezonowe warzywa. Jednak świeży groszek jest dostępny na rynku tylko między majem, a czerwcem. Dlatego wiele osób kusi, aby podać psu groszek z puszki. Należy jednak pamiętać, że czasami zawiera on wysoki poziom sodu, a także konserwantów.

Ponadto niektóre składniki odżywcze i witaminy nie występują w warzywach w puszkach. Dlatego nie zaleca się zbyt częstego podawania psu groszku w puszce, a jeśli już zdecydujesz się na ten rodzaj, pamiętaj, aby dobrze go wypłukać.

Z kolei groszek, który jako świeży został zamrożony, to dobry sposób na urozmaicenie diety Twojego psa. Po zamrożeniu groch może zawierać nawet więcej witamin C i B9, niż świeży. Aby go przygotować, ugotuj go na parze bez dodawania przypraw. 

Jak włączyć groszek zielony do diety psa?

Od czasu do czasu można podawać psu surowy lub mrożony groszek bez strąków jako przysmak.

Niestety białka roślinne są zazwyczaj trudniejsze do strawienia przez psa, niż te pochodzące z mięsa lub ryb. Gotowanie poprawia jednak ich przyswajalność. Dodaj groszek do domowego puree, dbając o to, by połączyć go z kurczakiem, łososiem i jagnięciną.

Grochu w żadnym wypadku nie należy podawać psu przy każdym posiłku. Możesz podawać go psu od czasu do czasu, jako urozmaicenie diety pupila i przekąskę.

Jeśli podajesz go psu po raz pierwszy, obserwuj, czy pupil nie będzie miał wzdęć. Groch zawiera puryny, których nie zaleca się przy problemach z nerkami

Zastanawiasz się jakie inne warzywa może jeść Twój pies? Sprawdź te artykuły: 

Artykuł sponsorowany

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?