Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

"Pies" Sennik - co może oznaczać sen o psie?

śnił ci się pies advice © Shutterstock

Pies to jeden z najpopularniejszych symboli, jakie znajdziemy w senniku. Pojawia się nie tylko w snach miłośników lub właścicieli czworonogów, ale także u osób, które na co dzień nie mają styczności z tymi zwierzętami. Czarny pies, biały pies, pies gryzący lub choroba psa – za każdym z tych symboli kryje się ukryte znaczenie. Jakie? Sprawdź znaczenie swojego snu oraz dowiedz się, co oznacza on w obcych kulturach!

Przez Izabela Markowska

Czarny pies – znaczenie snu 

cane corso czarnyShutterstock

Motyw czarnego psa pojawiającego się we śnie zazwyczaj zwiastuje zbliżające się niebezpieczeństwo i brak pomyślności. Czarny pies może oznaczać zdradę, chorobę, niespodziewane problemy w życiu zawodowym, a także kłopoty finansowe. Jeśli jesteśmy ofiarami napaści lub pogryzienia przez takiego czworonoga, to warto mieć się na baczności – sen może oznaczać rychłą zdradę, która nastąpi z ukrycia.
 

Biały pies – znaczenie snu

MaltańczykShutterstock

Biały pies o dobry znak! Pies o białym umaszczeniu jest jednym z najbardziej pozytywnie nacechowanych psich symboli, jakie występują w snach. Może to być zapowiedź ciekawej znajomości, nowej propozycji zawodowej albo wygranej na loterii. Należy jednak być czujnym w przypadku, gdy śni się nam biały, agresywny pies – taka napaść może zwiastować jawną napaść ze strony bliskiej osoby.

Pies gryzący – znaczenie snu

Jak można przypuszczać, gryzący pies w snach zaliczany jest raczej do negatywnych omenów zwiastujących niebezpieczeństwo. Zwykle symbolizuje on obmowę oraz nadchodzące kłótnie w rodzinie. Atak psa może być ostrzeżeniem przed osobą z bliskiego otoczenia, która nie życzy nam dobrze i przy pierwszej możliwej okazji spróbuje wyrządzić nam krzywdę. Sen o kilku gryzących się psach zwiastuje rodzinną kłótnię o spadek lub świadczy o konfliktach wewnętrznych śniącego.

Pies na smyczy – znaczenie snu

pies na smyczyShutterstock

Pies na smyczy bądź łańcuchu jest jednym z rodzajów snów, który można interpretować w dwojaki sposób. Przesłanie będzie bowiem zależne od kontekstu i dużą rolę w jego zrozumieniu odgrywać będzie aktualna sytuacja życiowa śniącego. Najczęściej pies na smyczy oznacza zdolność śniącego do samodyscypliny i panowania nad popędami.

Niekiedy jednak może symbolizować pewne ograniczenia, które nie pozwalają nam pójść na przód i rozwinąć skrzydeł. Jeśli pies na smyczy śni się nam często, to może być to odzwierciedleniem naszego negatywnego samopoczucia i poczucia bycia wykorzystywanym. W przypadku snu, w którym ktoś prowadzi naszego psa na smyczy, należy mieć się na baczności – może to oznaczać ukrytych wrogów. Z kolei sama smycz dla psa nierzadko obrazuje poruszanie się w życiu bez określonego celu.

Mały pies - znaczenie snu

Według sennika mały pies może zarówno odnosić się do naszej pozycji w określonej grupie lub środowisku, jak i stanowić ostrzeżenie przed kimś, kto chce wyrządzić nam krzywdę. Zazwyczaj obecność małego psa w śnie może być interpretowana jako przyjaźń bez znaczenia. Z kolei szczenięta zwiastują, że pomożemy niewinnym ludziom, którzy będą nam za to wdzięczni. 

Sama obecność szczenięcia może również oznaczać nowe przedsięwzięcie lub pomysły, a także wizytę gościa. Sen może zyskać odmienne znaczenie w zależności od kondycji widzianego szczenięcia – szczenięta marne i w złej kondycji zwiastują straty, a dorodne małe psy wróżą nie tylko przyjaźń, ale i rychłe bogactwo. 
 

Duży pies – znaczenie snu

pies

Shutterstock

Interpretacja dużego psa w śnie zależna jest od kontekstu, w jakim się on pojawia. W zależności od sytuacji może on zwiastować ogrom radości lub przykrych wydarzeń, jakie napotkamy na swojej drodze. Duży pies może być pozytywnym omenem i świadczyć o ochronie bliskiego przyjaciela lub informować o zagrożeniu. Jeśli śni nam się, że niesiemy psa, to obraz ten odwołuje się do impulsywnej mocy, jaką posiadamy. Duży, otyły pies jest z kolei ostrzeżeniem przed oddalaniem się od partnera.

Choroba psa – znaczenie snu

Jak można się domyśleć, choroba psa we śnie będzie zwiastunem niepokojących i niebezpiecznych wydarzeń. Chory pies może symbolizować problemy zdrowotne bliskiej osoby, a pies chory i na dodatek brudny – prawdopodobieństwo ziszczenia się negatywnego scenariusza, którego się obawiamy. Dodatkowo, niewykluczone, że chory pies we śnie sygnalizuje niekorzystne odbicie się naszych czynów na innych członkach rodziny.

Ranny pies z kolei zazwyczaj oznacza problemy zdrowotne. Wedle sennika będzie on zwiastował nadejście negatywnych wydarzeń i jest swego rodzaju ostrzeżeniem. Zbliżające się niebezpieczeństwo może oznaczać także wyjący pies, który zalicza się do wyjątkowo niepokojących omenów.

Śmierć psa – znaczenie snu

Motyw śmierci pojawiający się w snach,  w większości przypadków nie zwiastuje niczego pozytywnego. Podobnie, wedle sennika, martwy pies stanowi ostrzeżenie przed nieżyczliwymi i wrogo nastawionymi do nas ludźmi.

Niekiedy śmierć psa może być także interpretowana jako symbol zakończenia i wygaśnięcia uczuć, które żywimy w stosunku do kogoś lub czegoś. Może wskazywać także na rezygnację z przyjaźni, związku lub środków materialnych. Niektóre senniki psów podają, że motyw śmierci psa odnosi się do braku instynktu samozachowawczego u śniącego.

Pies i kot – znaczenie snu

Niekiedy we śnie pies może pojawić się w towarzystwie kota. Wedle sennika, interpretacja takiego snu będzie zależna od tego, jak zachowują się zwierzęta i które z nich wysuwa się w tej relacji na pierwszy plan. Jeśli dominuje pies – szykujmy się na miłe chwile i radosne wydarzenia, jeśli kot – uważajmy, ponieważ może nas spotkać rozczarowanie. Bójka będzie zapowiadać niebezpieczne i zaskakujące wydarzenia, podczas gdy psy i koty leżące obok siebie w harmonii zwiastują niepowodzenie w sprawach biznesowych. Gdy w śnie widzimy psa goniącego kota, prawdopodobnie odzwierciedla to kłótnie i nieporozumienia pomiędzy domownikami. Z kolei pies zabijający koty oznaczać będzie udane przedsięwzięcia finansowe i nieoczekiwane szczęście. 
 

Znaczenie snu z psem w kulturze arabskiej

Choć sama postać psa w senniku arabskim wieszczy idealny spokój, to już pojawienie się tego czworonoga w innym kontekście może zwiastować coś niepokojącego. Postać psa jest bowiem ściśle związana z przeciwnikami śniącego i bardzo często zwiastuje przykre wydarzenia lub stanowi przed nimi ostrzeżenie:

 • szczekający pies: pohańbienie przez wroga w walce na słowa;
 • ugryzienie przez psa: rychłe uciskanie przez twardego mężczyznę;
 • płaczący pies: zapowiedź uszkodzenia lub zniszczenia Twojego majątku przez wroga;
 • dawanie psu mleka do picia: wieszczenie strachu;
 • pies pasterski: pojawienie się wroga;
 • czarny pies: nadejście nieszczęścia lub pojawienie się złego znajomego w pobliżu;
 • biały pies: wierna i szczera przyjaźń;
 • ugryzienie przez psa: zapowiedź wyrządzenia Ci szkody przez pochlebcę lub pojawienie się wyrzutów sumienia;
 • wielki pies: duże niebezpieczeństwo;
 • walczące psy: kłótnie z sąsiadami;
 • bicie psa: zapowiedź kłótni o spadek i przestroga przed kłótniami w rodzinie;
 • martwy pies: niemożność liczenia na przyjaciół;
 • jedzenie dla psa: oczekiwanie niemożliwego.

Znaczenie snu z psem w starożytnym Egipcie

W kulturze egipskiej postać psa pojawiającego się w snach od zawsze kojarzona jest z symbolem wiernej i prawdziwej przyjaźni. Nie oznacza to jednak, że każdy sen, w którym występują te czworonogi, będzie miał pozytywny wydźwięk. Pies agresywny bądź występujący w otoczeniu innych symboli może oznaczać coś negatywnego:

 • biały pies: miła znajomość;
 • czarny pies: zdradzenie przez przyjaciela;
 • zabawa z psem: zgoda;
 • szczekający pies: radość;
 • agresywny pies: zmartwienia;
 •  polujący pies: duże zyski;
 • napadnięcie przez psa: zagrożenie niebezpieczeństwem;
 • pogryzienie przez psa: kłótnia z powodów finansowych;
 • pies na łańcuchu: ostrzeżenie przed złodziejem
 • pies na smyczy: nadejście wroga;
 • przywiązywanie psa: ostrzeżenie przed próbą okradzenia;
 • pies gryzący sam siebie: rodzinna kłótnia.

Jak widać, sen o psach może oznaczać wiele różnych rzeczy, ale ostateczną interpretację pozostawiamy Wam! :-) W końcu marzenia senne odzwierciedlają przede wszystkim nasze indywidualne przeżycia, emocje i pragnienia.