Reklama

Sen o psie i z psem

Pies sennik - co może oznaczać sen o psie?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Pies to jeden z najpopularniejszych symboli, jakie znajdziemy w senniku. Pojawia się nie tylko w snach miłośników lub właścicieli czworonogów, ale także u osób, które na co dzień nie mają styczności z tymi zwierzętami. Czarny pies, biały pies, pies gryzący lub choroba psa – za każdym z tych symboli kryje się ukryte znaczenie. Jakie? Sprawdź, co oznacza jak się śni pies, w naszej i  w obcych kulturach!

Sennik - czarny pies 

Motyw czarnego psa pojawiającego się we śnie zazwyczaj zwiastuje zbliżające się niebezpieczeństwo i brak pomyślności – tak przynajmniej twierdzi prawie każdy sennik. 

Czarny pies może oznaczać zdradę, chorobę, niespodziewane problemy w życiu zawodowym, a także kłopoty finansowe. Jeśli jesteśmy ofiarami napaści lub pogryzienia przez czarnego psa, to warto mieć się na baczności – sen może oznaczać rychłą zdradę, która nastąpi z ukrycia.

©Shutterstock

Sennik - biały pies

Biały pies we śnie to dobry znak! Pies o białym umaszczeniu jest jednym z najbardziej pozytywnie nacechowanych psich symboli, jakie występują w snach. Może to być zapowiedź ciekawej znajomości, nowej propozycji zawodowej albo wygranej na loterii.

Należy jednak być czujnym w przypadku, gdy śni się nam biały, agresywny pies –  może zwiastować jawną napaść ze strony bliskiej osoby.

Sennik - pogryzenie przez psa

Gryzący pies w snach zaliczany jest raczej do negatywnych omenów zwiastujących niebezpieczeństwo. Taki pies w śnie symbolizuje obmowę oraz nadchodzące kłótnie w rodzinie. Sennik atak psa we śnie może interpretować również jako ostrzeżenie przed osobą z bliskiego otoczenia, która nie życzy nam dobrze i przy pierwszej możliwej okazji spróbuje wyrządzić nam krzywdę.

Sennik ugryzienie psa wskazuje zaś również jako symbol zazdrości ze strony osób z naszego otoczenia.  Sen o kilku gryzących się psach zwiastuje rodzinną kłótnię o spadek lub świadczy o konfliktach wewnętrznych śniącego.

Pies na smyczy – znaczenie snu

Pies na smyczy bądź łańcuchu jest jednym z rodzajów snów, który można interpretować w dwojaki sposób. Przesłanie będzie bowiem zależne od kontekstu i dużą rolę w jego zrozumieniu odgrywać będzie aktualna sytuacja życiowa śniącego.

Najczęściej sen o psie na smyczy oznacza zdolność śniącego do samodyscypliny i panowania nad popędami. Niekiedy jednak może symbolizować pewne ograniczenia, które nie pozwalają nam pójść na przód i rozwinąć skrzydeł.

Jeśli pies na smyczy śni się nam często, to może być to odzwierciedleniem naszego negatywnego samopoczucia i poczucia bycia wykorzystywanym. W przypadku snu, w którym ktoś prowadzi naszego psa na smyczy, należy mieć się na baczności – może to oznaczać ukrytych wrogów. Z kolei sama smycz dla psa nierzadko obrazuje poruszanie się w życiu bez określonego celu.

Mały pies w senniku

Według sennika mały pies może zarówno odnosić się do naszej pozycji w określonej grupie lub środowisku, jak i stanowić ostrzeżenie przed kimś, kto chce wyrządzić nam krzywdę. Zazwyczaj obecność małego psa w śnie może być interpretowana jako przyjaźń bez znaczenia.

©Shutterstock

Sennik szczeniaki

Szczenięta w śnie zwiastują, że pomożemy niewinnym ludziom, którzy będą nam za to wdzięczni. Jeśli w śnie bawimy się ze szczeniakami, to może to oznaczać spotkanie z miła osobą bądź… kłopoty finansowe.  

Sama obecność szczenięcia może również oznaczać nowe przedsięwzięcie lub pomysły. Sen może zyskać odmienne znaczenie w zależności od kondycji widzianego szczenięcia – szczenięta marne i w złej kondycji zwiastują straty, a dorodne małe psy wróżą nie tylko przyjaźń, ale i rychłe bogactwo. 
 

Duży pies – sennik

Interpretacja snu o dużym psie zależna jest od kontekstu, w jakim się on pojawia. W zależności od sytuacji może on zwiastować ogrom radości lub przykrych wydarzeń, jakie napotkamy na swojej drodze.

Duży pies może być pozytywnym omenem i świadczyć o ochronie bliskiego przyjaciela lub informować o zagrożeniu. Jeśli śni nam się, że niesiemy psa, to obraz ten odwołuje się do impulsywnej mocy, jaką posiadamy. Duży, otyły pies jest z kolei ostrzeżeniem przed oddalaniem się od partnera.

Sennik - chory pies

Jak można się domyśleć, choroba psa we śnie będzie zwiastunem niepokojących i niebezpiecznych wydarzeń. Chory pies może symbolizować problemy zdrowotne bliskiej osoby, a pies chory i na dodatek brudny – prawdopodobieństwo ziszczenia się negatywnego scenariusza, którego się obawiamy. Dodatkowo, niewykluczone, że chory pies we śnie sygnalizuje niekorzystne odbicie się naszych czynów na innych członkach rodziny.

Ranny pies z kolei zazwyczaj oznacza problemy zdrowotne. Wedle sennika będzie on zwiastował nadejście negatywnych wydarzeń. Podobne znaczenie ma także wyjący pies, który zalicza się do wyjątkowo niepokojących omenów. Wycie psa we śnie interpretowane jest jako zwiastun ciężkiej choroby, a nawet śmierci śniącego. 

Sennik - śmierć psa 

Motyw śmierci pojawiający się w snach, w większości przypadków nie zwiastuje niczego pozytywnego. Podobnie, wedle sennika, martwy pies stanowi ostrzeżenie przed nieżyczliwymi i wrogo nastawionymi do nas ludźmi.

Niekiedy śmierć psa może być także interpretowana jako symbol zakończenia i wygaśnięcia uczuć, które żywimy w stosunku do kogoś lub czegoś. Może wskazywać także na rezygnację z przyjaźni, związku lub środków materialnych. 

Sen o psie, który już nie żyje najczęściej jest po prostu wyrazem tęsknoty za nim, choć bywa, że sennik psy które już odeszły, a pojawiają się w snach, interpretuje jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem. 

Pies i kot – znaczenie snu

©Shutterstock

Niekiedy we śnie pies może pojawić się w towarzystwie kota. Wedle sennika, interpretacja takiego snu będzie zależna od tego, jak zachowują się zwierzęta i które z nich wysuwa się w tej relacji na pierwszy plan. Jeśli dominuje pies – szykujmy się na miłe chwile i radosne wydarzenia, jeśli kot – uważajmy, ponieważ może nas spotkać rozczarowanie.

Bójka będzie zapowiadać niebezpieczne i zaskakujące wydarzenia, podczas gdy psy i koty leżące obok siebie w harmonii zwiastują niepowodzenie w sprawach biznesowych. Gdy w śnie widzimy psa goniącego kota, prawdopodobnie odzwierciedla to kłótnie i nieporozumienia pomiędzy domownikami. Z kolei pies zabijający koty oznaczać będzie udane przedsięwzięcia finansowe i nieoczekiwane szczęście. 
 

Znaczenie snu z psem w kulturze arabskiej

Choć sama pies zwiastuje w senniku arabskim idealny spokój, to już pojawienie się tego czworonoga w innym kontekście może zwiastować coś niepokojącego. Postać psa jest bowiem ściśle związana z przeciwnikami śniącego i często zwiastuje przykre wydarzenia lub stanowi przed nimi ostrzeżenie:

 • szczekający pies: pohańbienie przez wroga w walce na słowa;
 • płaczący pies: zapowiedź uszkodzenia lub zniszczenia Twojego majątku przez wroga;
 • dawanie psu mleka do picia: wieszczenie strachu;
 • pies pasterski: pojawienie się wroga;
 • czarny pies: nadejście nieszczęścia lub pojawienie się złego znajomego w pobliżu;
 • biały pies: wierna i szczera przyjaźń;
 • ugryzienie przez psa: zapowiedź wyrządzenia Ci szkody przez pochlebcę lub pojawienie się wyrzutów sumienia;
 • wielki pies: duże niebezpieczeństwo;
 • walczące psy: kłótnie z sąsiadami;
 • bicie psa: zapowiedź kłótni o spadek i przestroga przed kłótniami w rodzinie;
 • martwy pies: niemożność liczenia na przyjaciół;
 • jedzenie dla psa: oczekiwanie niemożliwego.

Znaczenie snu z psem w starożytnym Egipcie

W kulturze egipskiej postać psa pojawiającego się w snach od zawsze kojarzona jest z symbolem wiernej i prawdziwej przyjaźni. Nie oznacza to jednak, że każdy sen, w którym śni się pies, będzie miał pozytywny wydźwięk. Pies agresywny bądź występujący w otoczeniu innych symboli może oznaczać coś negatywnego:

 • biały pies: miła znajomość;
 • czarny pies: zdradzenie przez przyjaciela;
 • zabawa z psem: zgoda;
 • szczekający pies: radość;
 • agresywny pies: zmartwienia;
 •  polujący pies: duże zyski;
 • napadnięcie przez psa: zagrożenie niebezpieczeństwem;
 • pogryzienie przez psa: kłótnia z powodów finansowych;
 • wściekły pies – przyjaciel w niebezpieczeństwie;
 • pies na łańcuchu: ostrzeżenie przed złodziejem
 • pies na smyczy: nadejście wroga;
 • przywiązywanie psa: ostrzeżenie przed próbą okradzenia;
 • pies gryzący sam siebie: rodzinna kłótnia.

Sen o psach może oznaczać wiele różnych rzeczy, ale ostateczną interpretację pozostawiamy Wam! :-) W końcu marzenia senne odzwierciedlają przede wszystkim nasze indywidualne przeżycia, emocje i pragnienia. Nie zawsze warto ufać temu, co wskazuje sennik – pies może dla was osobiście mieć przecież zupełnie inne znaczenie. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?