Reklama

mops
© Unsplash.com/Joshua Woroniecki

Dla tych 6 ras psów, globalne ocieplenie to katastrofa. Może zagrażać ich życiu

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Zobacz, które rasy psów najbardziej dotknie zmiana klimatu!

Podnoszące się temperatury stają się coraz bardziej dotkliwe nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych futrzanych przyjaciół. I nie chodzi tylko o to, że będzie im bardziej ciepło. W przypadku niektórych ras, ocieplenie klimatu może zagrażać ich życiu. 

Buldogi, mopsy i pekińczyki zagrożone 

Rasy brachycefaliczne, czyli psy o specyficznej budowie czaszki, która jest wyposażona w spłaszczoną kufę, cierpią na szereg wad anatomicznych, które sprawiają, że psy te nie mogą normalnie oddychać. 

Do ras brachycefalicznych należą przede wszystkim:

  • Mops 
  • Buldog francuski 
  • Buldog angielski 
  • Boston terier
  • Pekińczyk
  • Shih Tzu
Dowiedz się więcej na temat  ras brachycefalicznych

Brak poprawnego dotlenienia prowadzi do pojawienia się problemów z sercem. Psy te często cierpią na jego niewydolność. Dodatkowo ze względu na zwężone nozdrza, wydłużone podniebienie miękkie i zwężone kanały oddechowe, mają ograniczoną zdolność do termoregulacji. 

Zabójcze upały

Wysokie temperatury mogą być dla tych psów zabójcze. Dzieje się tak dlatego, że w konsekwencji braku odpowiedniej termoregulacji, gorąc prowadzi do rozszerzenie naczyń krwionośnych i w efekcie gwałtownego spadku ciśnienia krwi, co w połączeniu z niewydolnością serca może być śmiertelne. 

Dr Lisa Gunter, ekspert w dziedzinie zachowania i dobrostanu zwierząt oraz adiunkt w School of Animal Science w Virginia Tech, wyjaśnia: Te fizyczne ograniczenia utrudniają oddychanie, powodując, że rasy te są szczególnie podatne na udar cieplny. Znacznie bardziej niż inne psy, nawet jeśli pogoda jest łagodna a wilgotność na odpowiednim poziomie

Wszyscy właściciele psów, ale w szczególności właściciele psów ras brachycefalicznych, muszą być niezwykle ostrożni podczas podejmowania jakichkolwiek aktywności w czasie upałów – dodaje ekspert. 

A tych, wraz z ociepleniem klimatu będzie coraz więcej... W zeszłym roku, w samej Wielkiej Brytanii 395 psów otrzymało opiekę weterynaryjną z powodu problemów związanych z upałem, przy 14% śmiertelności (za Bloomberg)

źródło: https://news.vt.edu/articles/2023/09/dogs_climate_change_expert.html

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?