Reklama

szczęśliwy pies
© Shutterstock

Chcesz wiedzieć, czy twój pies jest naprawdę szczęśliwy? Oto 4 sygnały, które o tym świadczą

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Każdego dnia dzielimy życie z naszymi wiernymi psimi przyjaciółmi, ale skąd możemy wiedzieć, czy nasz pupil jest naprawdę szczęśliwy?

Szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel. Radosny zwierzak zrobi bowiem wszystko, aby odwdzięczyć swoje uczucia. 

Jak rozpoznać szczęśliwego psa? 

 1. Uregulowany sen: szczęśliwy pies śpi średnio od 8 do 10 godzin dziennie, głównie w nocy. Wstaje o ustalonych porach na posiłek. 
 2. Oznaki szczęścia: jego oczy błyszczą entuzjazmem, jest czujny i domaga się twojej uwagi. Chętnie wychodzi na spacery, chce się bawić, szuka kontaktu z innymi ludźmi i zwierzętami. 
 3. Rozrywkowe popołudnie: po południu bawi się zabawkami, niecierpliwie czekając na powrót właściciela. Po przybyciu wita cię machając ogonem i uszami. 
 4. Wieczór czułości: wieczorem uwielbia być blisko ciebie, cieszy się pieszczotami i miłością, którą mu ofiarowujesz. 

Jak rozpoznać nieszczęśliwego psa? 

Nieszczęśliwy pies to często zwierzę, które nie zostało wystarczająco dobrze wychowane i nie miało dobrego, bliskiego kontaktu z opiekunem. Może to być również czworonóg, któremu brakuje ruchu, choruje, ma stresujący tryb życia... 

Niektórzy właściciele psów nie są tego świadomi, ale wszystkie urządzenia elektroniczne (telewizor, komputer, telefon, konsole wideo itp.), które są częścią naszego codziennego życia, pogarszają więź, jaką mamy z psem.  Zbyt często spędzamy czas na korzystaniu z technologii, zamiast poświęcić czas pupilowi.

Nieszczęśliwy pies śpi więcej, jest osowiały, a nawet może cierpieć na depresję. Zaczyna mieć problemy behawioralne, które przybierają formę nadmiernego szczekania, niszczenia przedmiotów i ciągłego szukania uwagi.  Ryzykujesz wtedy, że twój zwierzak stanie się bojaźliwy, albo agresywny. Takie psy często wdają się w konflikty z innymi zwierzętami lub z ludźmi. 

Jak uszczęśliwić psa? 

 1. Ustal rutynę: zadbaj o harmonogram dnia twojego zwierzaka. Wyznacz pory posiłków, spacerów i wspólnych zabaw. Dzięki temu dzień twojego zwierzaka zostanie uporządkowany, a on będzie wiedział czego się spodziewać. 
 2. Codzienne ćwiczenia: ćwicz z psem przez 20 do 30 minut dziennie. Dzięki temu zwierzak spożytkuje nadmiar energii, a twoje zdrowie również na tym zyska. 
 3. Odpowiednia dieta: dobierz karmę dla psa w oparciu o jego wagę, wiek, stan zdrowia i preferencje żywieniowe. 
 4. Jasna komunikacja: komunikacja wzmacnia więź między tobą a twoim psem. Ucz go regularnie nowych komend, ale przede wszystkim naucz się rozumieć swojego psa. 
 5. Monitorowanie stanu zdrowia: jeśli pies wykazuje nagłą zmianę w zachowaniu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić jego stan zdrowia. 
 6. Socjalizacja: zachęcaj nieśmiałe psy do interakcji z innymi zwierzętami, aby rozwinąć w nich zainteresowanie światem. 
 7. Lęk separacyjny: w przypadku psów cierpiących na lęk separacyjny stopniowo zachęcaj je do większej niezależności. 

Nieszczęśliwy pies nie zawsze musi taki pozostać. Podobnie jak w przypadku ludzi, zawsze jest coś, co można zrobić, aby poprawić jego stan.  I pamiętaj, że szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel!

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?