Reklama

Kocia łapa

Kocia łapa

© beton studio/Shutterstock

Chcesz poznać płeć szczeniaka lub kociaka? Popatrz na jego łapki!

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Kiedy zwierzę jest bardzo młode, zorientowanie się jakiej jest płci może być problematyczne. Jest jednak jedna dość nietypowa metoda, która pozwala uporać się z tym problemem i zdradzić nam płeć psa lub kota!

Czy wiesz, że płeć zwierzęta można rozpoznać o jego łapach? Zdecydowanie to nie na nie patrzylibyśmy w pierwszej kolejności chcąc przekonać się o tym, jakiej płci jest nasz pupil. Okazuje się jednak, że koty i psy płci męskiej, w nieco inny sposób używają swoich łap niż ich potencjalne partnerki!

Podaj łapę

Według badań opublikowanych w magazynie Laterality, naukowcy z Sydney przytoczyli tezę, że zarówno psy, jak i koty mają specjalne preferencje dotyczące używania łap. Według nich samce psów i kotów są głównie „lewołapne”, czyli używają głównie swoich lewych łap, podczas gdy suczki są praworęczne, a raczej „prawołapne”.

Jeśli zatem pies zna komendę "podaj łapę", to suczka najczęściej poda prawą, a pies lewą łapę!

Jak poznać płeć psa po jego łapach? 

Jeśli pies nie zna komendy lub niechętnie ją wykonuje, można obserwować psa (lub kota) i na podstawie małych gestów określić płeć.

Wystarczy zaobserwować, którą łapą wyciąga zabawę spod sofy, strąca pyłek z nosa czy zatrzymuje piłkę, by nie uciekała – wyjaśnia dr. Chris Brown, weterynarz – celebryta w wywiadzie dla Daily Mail.

Tezę potwierdza również American Anima Hospital Association, które wykorzystuje obserwację gestów łapami u kotów dla identyfikacji ich płci.

Z kolei badania na Queen’s University Belfast dowodzą, że 70% kotów wykazuje preferencje określonej łapy, kiedy wspina się  po schodach. Koty samce preferują łapę lewą, a kociczki prawą. Badania przydają się np. pracownikom schronisk, którzy nie zawsze mogą zbliżyć się wystarczająco do zestresowanego zwierzaka, by określić jego płeć w tradycyjny sposób.

Przyjrzyjcie się teraz waszym zwierzakom – potwierdzacie naukowe doniesienia? Czy wasz pies też jest lewołapny, a jeśli macie suczkę jest ona prawołapna?

źródło: Laterality 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?