Reklama

pies uwiązany na łańcuchu
© Fundacja Lex Nova/Materiały prasowe

Pierwsza taka sprawa w Polsce. Czy psychiczne znęcanie się nad psem jest przestępstwem?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

W miejscowości Mokronos Górny niedaleko Wrocławia, pies Bary wiódł bardzo smutne życie. Od ośmiu lat przebywał na łańcuchu. Mógł liczyć tylko na towarzystwo gołębi.

Sprawa wywołała zaciekłą dyskusje.

Czy to przypadek znęcania się nad psem?

Choć nikt go nie głodził i nie katował, potrzeby tego psa z pewnością nie były zaspokojone. Odizolowane zwierzę cierpiało na samotność i brak bodźców ze świata zewnętrznego. Każdy z jego dni wyglądał tak samo, a rzeczywistość zacierała się.

Fundacja Ochrony Zwierząt i Środowiska Lex Nova orzekła, że to przypadek znęcania się nad zwierzęciem.

Urzędnicy? Nie widzą problemu. Podobnie jak właściciel, który uważa, że uratował psa przed życiem w schronisku.

Sprawą zajmie się Prokuratura

Pracownicy Lex Nova złożyli zawiadomienie na Prokuraturę. Jest to pierwsza  sprawa w Polsce, dotycząca zdrowia psychicznego psa.

Pomimo że ustawa o ochronie zwierząt, napisana ponad 25 lat temu, mówi o stanie psychicznym i fizycznym zwierzęcia, to prokuratury i sądy rzadko biorą pod uwagę stan psychiczny zwierzęcia. 

- Jeśli pies ma wodę, jedzenie, budę, nie jest chory, to nawet jeśli przebywałby w skrajnej nudzie, to organy nie widzą w tym znęcania - powiedziała Interii Izabela Kadłucka, prezeska fundacji oraz biegła sądowa w zakresie psychologii zwierząt Sądu Okręgowego we Wrocławiu i Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Nuda zabija

Sprawa Bary’ego zwraca uwagę na ważny problem. Nuda u psów może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zarówno dla ich zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. 

Zwierzęta, które nie mają wystarczającej stymulacji mentalnej i fizycznej, często wykazują zachowania destrukcyjne, takie jak gryzienie mebli, drapanie drzwi czy nadmierne szczekanie, co jest sposobem wyrażania frustracji i próbą zajęcia się czymś.

Nuda może również prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych, w tym lęku separacyjnego, gdy pies staje się zbyt zależny od swojego opiekuna i panicznie reaguje na jego nieobecność. 

Ponadto, brak odpowiedniej aktywności fizycznej może skutkować nadwagą lub otyłością, co dodatkowo obciąża stawy, serce i może skracać życie pupila.

Długotrwałe zaniedbanie potrzeb psychicznych psa może również prowadzić do apatii lub depresji, co manifestuje się brakiem zainteresowania otoczeniem, zabawą czy nawet jedzeniem. 

Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić psom regularne ćwiczenia, zabawy oraz treningi umysłowe, aby utrzymać je w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Źródło: Interia Zielona
 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?