Reklama

Eskimoski pies kanadyjski

Eskimoski pies kanadyjski

© Nancy Bauer/Shutterstock

Ponad 1000 psów straciło życie w Kanadzie. Rząd przeprasza

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Inuici otrzymają za nie 45 mln dolarów odszkodowania, ale nic nie wróci życia ich psom. 

Qimmiit (kanadyjskie psy eskimoskie) to psy, które przed upowszechnieniem się skuterów śnieżnych pracowały w zaprzęgach w całej Kanadzie. Ich rasa była hodowana przez Inuitów – rdzennych mieszkańców Kanady.

Rasa ta liczy prawie 4000 lat. Te niezwykłe psy potrafią instynktownie rozpoznać grubość lodu i tak rozłożyć ciężar podczas przeprawy, że sanie mogły bezpiecznie przeprawić się przez zamarzniętą rzekę. Nawet jeśli jeden z psów w zaprzęgu wpadł do wody, nie zagrażało to reszcie.

Zmień zdjęcie swojego pupila w dzieło sztuki!
Próbuję !

Masowa zagłada psów

W latach 50. XX wieku, pod przykrywką dbania o bezpieczeństwo, uruchomiono plan eksterminacji całej populacji psów, co praktycznie się udało. 

Zobacz video:

Tysiące psów straciło życie. Do zwierząt strzelano nawet na oczach dzieci. Celem całej akcji było zmuszenie Inuitów do osiedleńczego trybu życia. 

Bez psich zaprzęgów nie mogli podróżować i przemieszczać się po śnieżnym terytorium kraju. Nie mogli polować, a cała ich kultura została zaprzepaszczona i w dużej mierze się rozpadła.

W wyniku masowych zabójstw psów do lat 70. przetrwało około 200 sztuk psów tej rasy. Uruchomiono wówczas program ich ochrony, co pozwoliło przetrwać nielicznym czworonogom tej rasy.

Obecnie kanadyjski pies eskimoski jest rzadkością. Uważa się go za jedyną czysto rodzimą rasę Ameryki Północnej.

Rząd Kanady przeprasza Eskimosów

Około 20 lat temu Inuici postanowili zawalczyć o swoje prawa. Choć rasa psów praktycznie wyginęła i nie ma szans powrotu do dawnych tradycji, zaczęli domagać się wszczęcia oficjalnego śledztwa, które ukaże skalę rządowej zbrodni.

W toku dochodzenia okazało się, że podawane przez rząd powody eksterminacji populacji psów były fałszywe. Uważano, że psy są chore, ale dopóki nie zaczęto ograniczać im swobody poruszania się (np. poprzez przywiązywanie do bud) psy nie chorowały. Ich zabijanie nie było więc koniecznie.

Rząd Kanady w wystosowanych kilka dni temu oświadczeniu oficjalnie przeprasza Inuitów za zabicie tysięcy psów. Potomkowie opiekunów zabitych psów otrzymają też w sumie 45 mln dolarów kanadyjskich odszkodowania. To nie wróci jednak życia przetrzebionej i osłabionej rasie.

https://www.canada.ca/en/crown-indigenous-relations-northern-affairs/news/2024/11/minister-of-crown-indigenous-relations-delivers-apology-to-nunavik-inuit-for-canadas-role-in-the-killing-of-qimmiit-sled-dogs.html

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?