Reklama

Rys iberyjski pije wodę

Ryś iberyjski

© Antonio Liebana / WWF / Facebook.com

Udana akcja ochrony kota zagrożonego wyginięciem. Dzięki ofiarności wielu ludzi, jego populacja wzrosła o 21%

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Ryś iberyjski był zagrożony wyginięciem. Na szczęście te urocze „kociaki” będzie można jednak zobaczyć nie tylko w ZOO.

W 2001 roku na świecie istniało zaledwie 62 osobników tego gatunku. Powód? Degradacja naturalnego środowiska przez człowieka oraz destrukcja zasobów pożywienia. Rysie iberyjskie jedzą głównie króliki, których przez rozwój rolnictwa i celową eksterminację przez człowieka, po prostu zabrakło.

W 2013 roku IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) ogłosiła, że ze względu na zmiany klimatyczne, gatunek rysia iberyjskiego ma przed sobą maksymalnie 50 lat i jeśli nie zostaną wprowadzone środki ochrony

Na szczęście je wprowadzono, a plan restauracji gatunku powiódł się tak, jak żaden inny dotąd na świcie.

Gdzie jest mój królik?

Najpoważniejszym problemem w odbudowie populacji tych kotowatych była praca nad tym, by rysie miały gdzie mieszkać i co jeść.

Jak donosi WWF ryś iberyjski je również kaczki, młode jelonki i kuropatwy, jeśli w okolicy będzie zbyt mało królików. Dorosły ryś potrzebuje królika dziennie, ale kiedy matka wychowuje młode, nierzadko musi upolować aż trzy.

Kiedy rozpoczęto projekty hodowli, reintrodukcji i ochrony rysiów, rozpoczęły się jednocześnie wysiłki na rzecz przywrócenia siedlisk, takich jak gęste lasy, śródziemnomorskie zarośla i pastwiska. Po dwudziestu latach odbudowy, w 2022 roku, rezerwaty przyrody w południowej Hiszpanii i Portugalii gościły 648 dorosłych osobników. Najnowszy spis z ubiegłego roku pokazuje, że już jest ponad 2000 rysi (wliczając w to młode). Odbudowa gatunku się udaje.

Aby to było możliwe, ochroną trzeba było objąć również … króliki, przetrzebione przez rolnictwo. Dopiero kiedy królików jest pod dostatkiem, rysie mogą myśleć o rozmnażaniu.

Gatunek rysia iberyjskiego uratowany!

Projekt odbudowy populacji rysia iberyjskiego to największe osiągnięcie związane z kotowatymi w historii dbania o odbudowę populacji gatunków kotowatych.

Obecnie organizacja wpiera również edukacje społeczną by uczulić mieszkańców na problem odbudowy populacji rysiów i tym samym ograniczyć zarówno kłusownictwo, jak i przypadkowe śmierci rysi na drodze. W 2014 roku aż 22 osobniki zginęły pod kołami nieostrożnych kierowców.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?