Reklama

Masz alergię na psa? Kup suczkę, nie samca

kobieta_kicha_przy_psie_alergia dog-serious
© Shutterstock

Masz alergię na psy? Być może adopcja suczki rozwiązałaby problem. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 16.01.2020, 09:10, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:54

Jak donoszą najnowsze badania naukowe, aż 30% alergii na psa dotyczy tak naprawdę specyficznego rodzaju białka, które jest wytwarzane w psiej prostacie

Dr Lakiea Wright, alergolog z Brigham and Women's Hospital w Bostonie podkreśla, że alergia na produkowane w prostacie białko oznacza, że uczulenie będzie dotyczyło tylko sytuacji posiadania samca. Przy suczce problem alergii zniknie, a opiekun nie będzie odczuwał żadnych jej objawów. 

Jak działa alergia na psy? 

Choć zazwyczaj mówi się o alergii na psią sierść, to tak naprawdę nie sama sierść jest powodem pojawienia się uczulenia, a proteiny, które są zawarte w naskórku, ślinie czy moczu. Sierść jedynie pozwala się tym białkom rozprzestrzeniać. 

Naukowcom udało się zidentyfikować siedem różnych psich protein, które uczulają człowieka (choć uważa się, że jest ich prawie 30* ). Można być uczulonym na jedną, dwie lub wszystkie.

Żaden pies nie wydziela też tylko jednego typu proteiny – ale nie wszystkie wydzielają ich aż sześć. A to oznacza z kolei, że istnieją różne kombinacje alergenów w zależności od rasy lub płci psa oraz różne kombinacje białek, na które można być uczulonym. 

Można zatem być uczulonym na kilka psów, a na kilka innych już nie. 

Uczulająca proteina z psiej prostaty – alergia na samców

Białko, które jest produkowane w psiej prostacie to Can f 5  - kalikreina gruczołu krokowego, zwana także esterazą argininową. Kiedy pies sika, rozprzestrzenia się ono na skórę i sierść.Co ciekawe, kastracja psa wyraźnie zmniejsza stężenie Can f 5 w moczu i sierści psa

30% osób uczulonych jest jedynie na to właśnie białko. 

Ta proteina jest bardzo lekka, dlatego łatwo unosi się w powietrzu, kiedy pies się porusza. Może też łatwo osiadać na meblach, materacu a nawet ubraniach” – wyjaśnia dr Wright. 

Po czym poznać alergię na psy – samców? 

Naukowcy radzą, by przede wszystkim dokonać obserwacji – czy objawy nasilają się w pobliżu samców? Kiedy się pojawiają i czy jest to tylko kichanie czy może pojawiają się jeszcze inne objawy. 

Obecność alergii na białko can f 5 można potwierdzić za pomocą molekularnego badania alergicznego z krwi.  Jest to badanie dość kosztowne, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych badań skórnych może wskazać na obecność alergii na konkretne proteiny – na przykład wskazać, że uczulenie dotyczy jedynie samców. To zaś może pozwolić osobom, które do tej pory myślały, że nie mogą mieć psa na ich posiadanie. 

 

Love dogs but find yourself uncontrollably sneezing around some of them? There might be a solution that's easier than allergy shots.

Posted by CNN on Tuesday, January 7, 2020

 

*Ukleja-Sokołowska N i wsp. Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota. Katedra i Klinika Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych, Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu