Reklama

Golden retriever wybiera się na ustawkę i trenuje groźne miny. Efekt jest przekomiczny! (VIDEO)

Golden retriever widzi się w lustrze dog-wow

Czy ten pies ma w planach spotkanie z psimi kibicami przeciwnej drużyny? A może to po prostu słynny test lustra? 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Golden retriever został przyłapany przez swoją opiekunkę na szczerzeniu min do lustra. Pies siedzi przed lustrem i stroi do swojego odbicia groźne miny. Wygląda to jak trening wystąpień publicznych, który coachowie motywacyjni zalecają swoim klientom. Tyle że zamiast człowieka, który wykonuje przed lustrem prezentacje czy ćwiczy prośbę o podwyżkę, siedzi uroczy golden. 

Pies odsłania górne zęby i pokazuje odbiciu swoje niezadowolenie. Czasem nieco powarczy, a czasem patrzy w lustro zupełnie spokojnie. Czy on wie, że patrzy na samego siebie, czy jednak jest przekonany, że właśnie minami straszy rywala? 


Dlaczego pies szczeka kiedy widzi się w lustrze?  

Bardzo częstą reakcją psa widzącego  odbicie w lustrze jest szczekanie. Czy widzi siebie, czy może jest przekonany o tym, że do jego domu dostał się rywal? 

Otóż pies szczeka, kiedy widzi odbicie w lustrze dlatego, że jest przekonany, że widzi towarzysza zabawy lub zagrożenie. Nie rozpoznaje siebie, tylko jest przekonany, że właśnie spotkał kolegę i w zależności od swojego nastawienia względem obcych psów, zareaguje otwartością lub lękiem. 

Dorosłe psy, które widziały lustro już niejeden raz, nie reagują tak gwałtownie na odbicie, bo nauczyły się rozpoznawać sam przedmiot i wiedzą, że pies, którego widzą, nie jest psem (bo przecież wcale psem nie pachnie). Dlatego szczekanie na lustro to domena szczeniaków. 

Test lustra u zwierząt. Na czym polega? 

Test, który ma potwierdzać samoświadomość. nazywany jest testem lustra. Polega on na umieszczeniu na twarzy bądź ciele badanego znaku (np. kropki) w taki sposób, że można ona być widoczna jedynie w lustrze i sprawdzeniu reakcji na nią badanego obiektu. Zwierzę, które ma świadomość własnej odrębności i rozpoznaje się w lustrze, będzie dotykać kropki na własnym ciele, a nie na ciele „odbicia”. 

Przez jakiś czas, test lustra był uznawany za metodę badania istnienia samoświadomości, a ponieważ przechodzą go naczelne oraz delfiny, uznawano, że są to zwierzęta świadome siebie. Co ciekawe, test lustra „zdają” np. sroki, a nie przechodzą go małe dzieci (do ok. 18 miesiąca życia). 

Psy nie przechodzą testu lustra – czyli nie rozpoznają siebie w odbiciu. Nie znaczy to jednak, że nie mają poczucia własnej odrębności. Dla ludzi podstawową metodą rozpoznawania innych jest wzrok. To na nim opieramy się, kiedy chcemy wyłowić z tłumu koleżankę czy brata.

Dla psów wzrok nie ma takiego znaczenia. Liczy się zapach. Kiedy zamiast lustra wykonamy test bazujący na zapachu, okazuje się, że psy rozpoznają własny zapach bez problemu. To właśnie dlatego pies nie rozpoznaje ani siebie, ani kolegów w lustrze czy na zdjęciach – bo one nie pachną. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mój pies poznaje się w lustrze?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz