Reklama

Ruszył Animal Helper, czyli 112 dla zwierząt. Po kilku dniach skala zgłoszeń jest ogromna
© Facebook

Ruszył Animal Helper, czyli 112 dla zwierząt. Po kilku dniach skala zgłoszeń jest ogromna

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Numer alarmowy, jeden dla całego kraju, na który można zadzwonić, widząc zwierzę w potrzebie… Marzenie? Już niedługo stanie się rzeczywistością dzięki pewnej niezwykłej aplikacji!

Widzisz rannego psa, kota potrąconego przez samochód, ptaka, który złamał skrzydło, jesteś świadkiem znęcania się? Gdzie wówczas zadzwonisz? Wiele osób nie wezwało pomocy na czas tylko dlatego, że nie wiedziało gdzie jej szukać, albo były odsyłane z kwitkiem i kierowane do innych służb. Dzięki aplikacji Animal Helper to może się zmienić.

112 dla zwierząt

Adam van Bendler (stand-uper i założyciel fundacji Psia Krew) wraz z Pawłem Gebertem postanowili pomóc wszystkim zwierzętom w sytuacjach, w których o uratowaniu życia decydować może każda minuta. Aby tej „minuty” nie stracić, razem z ekipą Macieja Wilka ze Stage Production tworzą odpowiednik numeru alarmowego 112 dla zwierząt.

Bezpłatna aplikacja nazywa się będzie Animal Helper, a za jej pośrednictwem każdy będzie mógł szybko wysłać zgłoszenie ze zdjęciem lub filmikiem, geotagiem i opisem problemu. Aplikacja będzie na tyle intuicyjna, że już podczas wypełniania formularza zostajeszprzekierowany do funkcji aparatu bądź galerii, aby załączyć dowód.

Dowody w postaci zdjęcia lub filmu są niezwykle istotne przy każdej sprawie o znęcanie się, ale także w przypadku porzucenia zwierzęcia czy potrącenia i ucieczki z miejsca wypadku.

Zarówno dzięki uproszczeniu, jakie daje jedna aplikacja kierująca zgłoszenie do właściwych organów, jak i przypisaniu miejscu zdarzenia położenia za pomocą GPS, służby będą mogły szybciej dotrzeć tak, gdzie trzeba i we właściwym czasie.

ABC pomocy zwierzęciu

Zgłoszenia będą trafiały do przeszkolonych pracowników centrali, a ci prześlą je tam, gdzie trzeba. Jeśli zechcesz zgłosić zdarzenie telefonicznie, aplikacja podpowie, na jaki numer w danym regionie należy zadzwonić.

Animal Helper będzie również kompendium pierwszej pomocy w pigułce. Znajdą się tam wskazówki prawne, weterynaryjne, zoopsychologiczne, a także porady dotyczące pierwszej pomocy, zilustrowane odpowiednimi obrazkami.

Na razie aplikacja działa w województwie pomorskim. Po pięciu dniach pojawiło się już ponad 160 zgłoszeń!  Autorzy aplikacji wyjaśniają, że niedługo będzie dostępna w całej Polsce.

Skala jest ogromna - większa niż się spodziewaliśmy (...) Mamy sygnały z całej Polski, że już jesteśmy potrzebni w innych miejscach i zapytania o to, kiedy będziemy dostępni. To jest bardzo budujące, że w całej Polsce chcą z nami współpracować nie tylko użytkownicy, ale i organizacje pozarządowe, bo tak naprawdę wszyscy mamy jeden cel - ratować zwierzęta i żeby ta pomoc nie dotarła do nich za późno - powiedziała Magda Matelska z fundacji Psia Krew w rozmowie z portalem trojmiasto.pl

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?