Reklama

pies z globusem
© Shutterstock/eva_blanco

Dziś liczba ludności na świecie osiągnęła 8 miliardów, podało ONZ. A ile na świecie jest psów?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

W listopadzie liczba ludności na świecie osiągnie 8 miliardów. A czy wiesz, ile na świecie jest psów? Ile z nich ma swojego człowieka, a ile niestety nie ma domu? Jaka rasa bije rekordy popularności? 

15 listopada liczba ludności na świecie osiągnęła 8 miliardów.

A czy wiesz, ile na świecie jest psów? Ile z nich ma swojego człowieka, a ile niestety nie ma domu? Jaka rasa bije rekordy popularności?

Ile jest psów na świecie?

Psy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Poznanie „psiej statystyki” nie jest tylko ciekawostką – być może stanie się pomocne w działaniach edukacyjnych i uczeniu ludzi dokonywania świadomych wyborów podczas decyzji o kupnie czy adopcji psa.

Zgodnie z tegorocznymi szacunkami, światowa populacja psów wynosi około 900 milionów. Dane te mogą oczywiście być niedokładne, jako że nie w każdym kraju obowiązuje rejestracja psów. 

W USA 69 mln gospodarstw domowych posiada co najmniej jednego psa. W domach Francuzów gości ok. 8,8 mln psów, a u Włochów – 7,5 mln. Polska populacja psów domowych jest liczebnie podobna do włoskiej.

Zgodnie z danymi GFK z 2021 r. Polacy posiadają 8 mln psów. 
©Wamiz

Najpopularniejsze rasy psów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje 355 ras psów.

Najczęściej spotykanymi psami w naszych domach są kundelki, ale psy rasowe także są cenione przez wiele osób, które mogą pozwolić sobie na zakup zwierzęcia z dobrej hodowli. Popularność niektórych ras nie słabnie – na przykład w USA niezmiennie od 1991 r. rasą numer 1 jest przyjazny i rodzinny labrador retriever. Do innych popularnych w Stanach psów należą buldożek francuski, owczarek niemiecki i golden retriever.

A w Polsce?

W ubiegłym roku najpopularniejszą rasą psów w naszym kraju był border collie, jedna z najinteligentniejszych ras na świecie.

Nieznacznie wyprzedził on golden retrievera i maltańczyka, który dzierżył palmę pierwszeństwa w roku 2020.

Problem bezdomności psów

Około 200 milionów psów na świecie to psy bezdomne. Wiele spośród tych zwierząt nigdy nie znajdzie domu. W USA każdego roku około 3,3 mln psów trafia do schronisk i tylko 48% z nich jest adoptowanych. Niektóre psy należą do grupy „nieadoptowalnych” – na przykład zwierzęta skonfiskowane z ringów nielegalnych walk psów często są zbyt agresywne, aby mogły stać się na powrót zwierzętami domowymi.

Jak statystyki dotyczące psów bezdomnych wyglądają w Polsce? Według Raportu rocznego Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk dla zwierząt za rok 2020 w schroniskach znajdowały się 92 242 psy. Statystyki adopcyjne są wyższe niż w USA – z tego samego raportu wynika, że w ciągu roku do adopcji trafiło 63 358 psów, tj. 68,5% psów przebywających w schroniskach. Do schronisk trafiają jednak równocześnie kolejne psy.

Znajdź psiego przyjaciela w wyszukiwarce adopcyjnej Wamiz

Czy da się skutecznie walczyć z bezdomnością? Okazuje się, że nie jest to tylko nieosiągalne marzenie. Niderlandy oficjalnie stały się pierwszym na świecie krajem, w którym nie ma bezdomnych psów. I to pomimo faktu, że nie tak dawno bezpańskich zwierząt było tam mnóstwo! Jak to się udało?

Filary sukcesu to:

  1. Program sterylizacji – do tej pory udało się wysterylizować 80% zwierząt.
  2. Wprowadzono wyższy podatek od kupna psa, dzięki czemu ludzie chętniej zaczęli adoptować psy czekające na domy.
  3. Wprowadzono przepis, zgodnie z którym pies ma prawo do zdrowego i szczęśliwego życia, a za okrucieństwo wobec zwierząt grozi kara grzywny do 15 tys. euro i pozbawienia wolności do lat 3.
  4. Stworzono służbę publiczną, której zadaniem jest egzekwowanie tych przepisów. Nie są to przepisy martwe, a funkcjonariusze mają prawo odebrać każdego maltretowanego zwierzaka.
  5. Zorganizowano ogólnokrajową kampanię promującą adopcje.

Dziś ponad 90% Holendrów ma psa, a zwierzęta nie czekają nieszczęśliwe w schroniskach na swojego człowieka. Czy uda się w innych krajach? Miejmy nadzieję!

zródło: PetKeen.com

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?