Reklama

pies z globusem
zobacz informacje o obrazie
© Shutterstock/eva_blanco

Dziś liczba ludności na świecie osiągnęła 8 miliardów, podało ONZ. A ile na świecie jest psów?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

W listopadzie liczba ludności na świecie osiągnie 8 miliardów. A czy wiesz, ile na świecie jest psów? Ile z nich ma swojego człowieka, a ile niestety nie ma domu? Jaka rasa bije rekordy popularności? 

15 listopada liczba ludności na świecie osiągnęła 8 miliardów.

A czy wiesz, ile na świecie jest psów? Ile z nich ma swojego człowieka, a ile niestety nie ma domu? Jaka rasa bije rekordy popularności?

Ile jest psów na świecie?

Psy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Poznanie „psiej statystyki” nie jest tylko ciekawostką – być może stanie się pomocne w działaniach edukacyjnych i uczeniu ludzi dokonywania świadomych wyborów podczas decyzji o kupnie czy adopcji psa.

Zgodnie z tegorocznymi szacunkami, światowa populacja psów wynosi około 900 milionów. Dane te mogą oczywiście być niedokładne, jako że nie w każdym kraju obowiązuje rejestracja psów. 

W USA 69 mln gospodarstw domowych posiada co najmniej jednego psa. W domach Francuzów gości ok. 8,8 mln psów, a u Włochów – 7,5 mln. Polska populacja psów domowych jest liczebnie podobna do włoskiej.

Zgodnie z danymi GFK z 2021 r. Polacy posiadają 8 mln psów. 
©Wamiz

Najpopularniejsze rasy psów

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje 355 ras psów.

Najczęściej spotykanymi psami w naszych domach są kundelki, ale psy rasowe także są cenione przez wiele osób, które mogą pozwolić sobie na zakup zwierzęcia z dobrej hodowli. Popularność niektórych ras nie słabnie – na przykład w USA niezmiennie od 1991 r. rasą numer 1 jest przyjazny i rodzinny labrador retriever. Do innych popularnych w Stanach psów należą buldożek francuski, owczarek niemiecki i golden retriever.

A w Polsce?

W ubiegłym roku najpopularniejszą rasą psów w naszym kraju był border collie, jedna z najinteligentniejszych ras na świecie.

Nieznacznie wyprzedził on golden retrievera i maltańczyka, który dzierżył palmę pierwszeństwa w roku 2020.

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się do newslettera

Problem bezdomności psów

Około 200 milionów psów na świecie to psy bezdomne. Wiele spośród tych zwierząt nigdy nie znajdzie domu. W USA każdego roku około 3,3 mln psów trafia do schronisk i tylko 48% z nich jest adoptowanych. Niektóre psy należą do grupy „nieadoptowalnych” – na przykład zwierzęta skonfiskowane z ringów nielegalnych walk psów często są zbyt agresywne, aby mogły stać się na powrót zwierzętami domowymi.

Jak statystyki dotyczące psów bezdomnych wyglądają w Polsce? Według Raportu rocznego Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk dla zwierząt za rok 2020 w schroniskach znajdowały się 92 242 psy. Statystyki adopcyjne są wyższe niż w USA – z tego samego raportu wynika, że w ciągu roku do adopcji trafiło 63 358 psów, tj. 68,5% psów przebywających w schroniskach. Do schronisk trafiają jednak równocześnie kolejne psy.

Znajdź psiego przyjaciela w wyszukiwarce adopcyjnej Wamiz

Czy da się skutecznie walczyć z bezdomnością? Okazuje się, że nie jest to tylko nieosiągalne marzenie. Niderlandy oficjalnie stały się pierwszym na świecie krajem, w którym nie ma bezdomnych psów. I to pomimo faktu, że nie tak dawno bezpańskich zwierząt było tam mnóstwo! Jak to się udało?

Filary sukcesu to:

  1. Program sterylizacji – do tej pory udało się wysterylizować 80% zwierząt.
  2. Wprowadzono wyższy podatek od kupna psa, dzięki czemu ludzie chętniej zaczęli adoptować psy czekające na domy.
  3. Wprowadzono przepis, zgodnie z którym pies ma prawo do zdrowego i szczęśliwego życia, a za okrucieństwo wobec zwierząt grozi kara grzywny do 15 tys. euro i pozbawienia wolności do lat 3.
  4. Stworzono służbę publiczną, której zadaniem jest egzekwowanie tych przepisów. Nie są to przepisy martwe, a funkcjonariusze mają prawo odebrać każdego maltretowanego zwierzaka.
  5. Zorganizowano ogólnokrajową kampanię promującą adopcje.

Dziś ponad 90% Holendrów ma psa, a zwierzęta nie czekają nieszczęśliwe w schroniskach na swojego człowieka. Czy uda się w innych krajach? Miejmy nadzieję!

zródło: PetKeen.com

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz