Reklama

koci trądzik
© Shutterstock

Koci trądzik: przyczyny powstawania i rekomendowane leczenie

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Trądzik to problem znany powszechnie wśród ludzi. Zaczyna się u nastolatków w okresie dojrzewania i trwa czasami wiele lat w przypadku problemów hormonalnych i skórnych. Ku zdziwieniu wielu zwierzęcych opiekunów – ten problem dotyczy także kotów! Tak, koci trądzik to dość powszechna przypadłość, jednak zazwyczaj nie przeszkadza kotom i nie wywołuje u nich żadnego dyskomfortu. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest przyczyna powstawania trądziku u kota i jak go leczyć.

odłoże idiopatyczne, co oznacza, że jej przyczyna nie jest znana i nie da się jej ustalić. Możliwe źródła tego problemu są jednak podobne, jak u ludzi.

Koci trądzik - możliwe przyczyny

Jedną z możliwych przyczyn trądziku u kota mogą być zmiany hormonalne w okresie dojrzewania kota, ale również u kotek w okresie okołorujowym. Inną przyczyną mogą być zaburzenia w obrębie mieszków włosowych lub przewodów gruczołów łojowych. Masy keratynowe gromadzą się nadmiernie, co prowadzi do zapalenia mieszków włosowych, wtórnych zakażeń, niedrożności oraz zmian skórnych.

Znacznie rzadziej koci trądzik wywoływany jest przez pierwotne zakażenie bakteryjne lub grzybicze (dermatofitoza). Przyczyn występowania trądziku jest wiele: nadwrażliwość pokarmowa, nieodpowiedni rodzaj miski na pokarm lub też zaniedbywanie przez właścicieli częstego mycia misek.

Trądzik może być ponadto powodowany złymi nawykami higienicznymi pupila, kiedy zwierzę po prostu niedokładnie myje okolice wokół pyszczka lub zupełnie tego nie robi. Nie są to jednak czynniki potwierdzone naukowo, a jedynie podejrzenia co do patogenezy trądziku u kota.

Jak wygląda i czym się objawia trądzik u kota?

koci trądzik

   Koci trądzik jest widoczny w formie czarnych punkcików na pyszczku©Shutterstock

Zmiany trądzikowe u kota to zauważalne na brodzie i w okolicach pyszczka czarne kropki. Czasami towarzyszy im miejscowe zaczerwienienie.

Dodatkowo mogą pojawić się miejscowe wyłysienia i obrzęk, jeśli dojdzie do stanu zapalnego mieszków włosowych. Dopóki jednak nie dojdzie do zakażenia bakteryjnego, nie zauważymy żadnych zmian w zachowaniu zwierzaka.

Jeżeli jednak takie zakażenie by się wdało, trądzik może powodować dyskomfort, ból lub świąd, przez co kot może wydrapywać zmiany na górnej i dolnej wardze, co doprowadzi do pogorszenia jego stanu.

Jak leczyć koci trądzik?

Koci trądzik należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista może zlecić dodatkowe badania, by wykluczyć inne dolegliwości dermatologiczne. Może to być np. pobranie próbki na posiew.

Leczenie trądziku opiera się na oczyszczaniu niedużych zmian i usuwaniu ich w warunkach sterylnych, a następnie nakładaniu leku z antybiotykiem. Jeśli jest to konieczne, weterynarz może zlecić antybiotykoterapię lub podawanie sterydów na określony czas.

W przypadku nawracającego trądziku, można dbać o codzienną higienę za pomocą preparatów keratolitycznych, a taka terapia musi być powtarzana co jakiś czas.

W zależności od tego, jaka była przyczyna rozwinięcia się kociego trądziku, mamy mniejsze lub większe szanse na działania prewencyjne na przyszłość. 

Z pewnością należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę kota, która będzie podnosiła poziom jego odporności. Niezależnie od tego, czy kot dostaje mokrą, czy suchą karmę, należy dbać o czystość miski każdego dnia – łącznie z miseczkami na wodę.

Domowe sposoby na koci trądzik

Koci trądzik może być uciążliwy, ale istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu tej przypadłości:

  • Regularne przemywanie sierści na pyszczku: Użyj wilgotnej, miękkiej ściereczki do delikatnego oczyszczania obszarów dotkniętych trądzikiem. Możesz użyć specjalnych chusteczek dla zwierząt lub wody łagodnej z odrobiną sody oczyszczonej.
  • Dieta: Zdrowa dieta może pomóc w redukcji trądziku u kota. Wypróbuj karmę zawierającą składniki wspierające zdrową skórę, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Unikanie drażniących substancji: Upewnij się, że miski, z których zwierzak je, są czyste, a ich tworzywo nie wywołuje reakcji alergicznych. Wypróbuj również różne materiały na poduszce, na której twój kot sypia, by upewnić się, że nie wywołują one podrażnień skóry.
  • Konsultacja z weterynarzem: Jeśli trądzik nie ustępuje lub jest szczególnie dokuczliwy dla kota, najlepiej skonsultować się z weterynarzem. Postawi on diagnozę i zaleci leczenie miejscowe lub doustne leki, które pomogą w wyleczeniu zmian skórnych.
Podsumowując, koci trądzik jest dość powszechnym problemem dermatologicznym, jednak zwykle, poza czarnymi punkcikami na pyszczku i brodzie, nie daje żadnych dodatkowych objawów. Póki nasz kot nie wykazuje symptomów bólu czy świądu, a zmiany nie są objęte stanem zapalnym lub zakażeniem bakteryjnym albo grzybiczym, nie ma się czym przejmować.

Jeśli jednak zauważymy u naszego kociaka trądzik, nie należy go zupełnie bagatelizować! Warto udać się z kotem do weterynarza i skonsultować sprawę – niepozorne krostki mogą być objawem innej choroby skóry.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?