Reklama

Koci trądzik: przyczyny powstawania i rekomendowane leczenie

koci trądzik © Shutterstock

Trądzik to problem znany powszechnie wśród ludzi. Zaczyna się u nastolatków w okresie dojrzewania i trwa czasami wiele lat w przypadku problemów hormonalnych i skórnych. Ku zdziwieniu wielu zwierzęcych opiekunów – ten problem dotyczy także kotów! Tak, koci trądzik to dość powszechna przypadłość, jednak zazwyczaj nie przeszkadza kotom i nie wywołuje u nich żadnego dyskomfortu. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest przyczyna powstawania trądziku u kota i jak go leczyć.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Przyczyna powstawania trądziku u kotów nie została do końca wyjaśniona. W większości choroba ma podłoże idiopatyczne, co oznacza, że jej przyczyna nie jest znana i nie da się jej ustalić. Możliwe źródła tego problemu są jednak podobne, jak u ludzi.

Koci trądzik - możliwe przyczyny

Jedną z możliwych przyczyn trądziku u kota mogą być zmiany hormonalne w okresie dojrzewania u młodych kotów, ale również u kotek w okresie okołorujowym. Inną przyczyną mogą być zaburzenia w obrębie mieszków włosowych lub przewodów gruczołów łojowych. Masy keratynowe gromadzą się nadmiernie, a wówczas dochodzi do wtórnych zakażeń i niedrożności.

Znacznie rzadziej koci trądzik wywoływany jest przez pierwotne zakażenie bakteryjne lub grzybicze (dermatofitoza). Często podejrzewanymi przyczynami kociego trądziku są też: nadwrażliwość pokarmowa, nieodpowiedni rodzaj miski na pokarm lub też zaniedbywanie przez właścicieli częstego mycia misek.

Trądzik może być ponadto powodowany złymi nawykami higienicznymi kota, kiedy zwierzę po prostu niedokładnie myje okolice pyszczka lub zupełnie tego nie robi. Nie są to jednak czynniki potwierdzone naukowo, a jedynie podejrzenia co do patogenezy trądziku u kota.

Jak wygląda i czym się objawia koci trądzik?

Koci trądzik jest widoczny w formie czarnych punkcików na pyszczku©Shutterstock

Są to zauważalne na brodzie i w okolicach pyszczka czarne punkciki. Czasami towarzyszy im miejscowe zaczerwienienie.

Dodatkowo mogą pojawić się miejscowe wyłysienia i obrzęk, jeśli dojdzie do stanu zapalnego mieszków włosowych. Dopóki jednak nie dojdzie do zakażenia bakteryjnego, nie zauważymy żadnych zmian w zachowaniu kota.

Jeżeli jednak takie zakażenie by się wdało, trądzik może powodować dyskomfort, ból lub świąd, przez co kot może wydrapywać zmiany na brodzie i pyszczku, co doprowadzi do pogorszenia jego stanu.

Jak leczyć koci trądzik?

Lekarz weterynarii może zlecić dodatkowe badania, by wykluczyć inne dermatozy (choroby skóry), dające podobne objawy, co koci trądzik. Może to być np. pobranie próbki na posiew. Leczenie trądziku opiera się na oczyszczaniu niedużych zmian i usuwaniu ich w warunkach sterylnych, a następnie nakładaniu leku z antybiotykiem. Jeśli jest to konieczne, weterynarz może zlecić antybiotykoterapię lub podawanie sterydów na określony czas.

W przypadku nawracającego trądziku, można dbać o codzienną higienę za pomocą preparatów keratolitycznych i taka terapia musi być powtarzana co jakiś czas.

W zależności od tego, jaka była przyczyna rozwinięcia się kociego trądziku, mamy mniejsze lub większe szanse na działania prewencyjne na przyszłość. Z pewnością należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę kota, która będzie podnosiła poziom jego odporności. Niezależnie od tego, czy kot dostaje mokrą, czy suchą karmę, należy dbać o czystość miski każdego dnia – łącznie z miseczkami na wodę.

Podsumowując, koci trądzik jest dość powszechnym problemem dermatologicznym, jednak zwykle, poza czarnymi punkcikami na pyszczku i brodzie, nie daje żadnych dodatkowych objawów. Póki nasz kot nie wykazuje symptomów bólu czy świądu, a zmiany nie są objęte stanem zapalnym lub zakażeniem bakteryjnym albo grzybiczym, nie ma się czym przejmować.

Jeśli jednak zauważymy u naszego kociaka trądzik, nie należy go zupełnie bagatelizować! Warto udać się z kotem do weterynarza i skonsultować sprawę – niepozorne krostki mogą być objawem innej choroby skóry.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz