Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Anatomia psa – narządy wewnętrzne i szkielet kostny. Co warto wiedzieć o swoim czworonogu?

anatomia psa advice © Shutterstock

Anatomia zwierząt to nauka istotna nie tylko dla weterynarzy i zootechników, ale także dla opiekunów. Znając budowę swojego czworonoga, można zrozumieć jego potrzeby i wychwycić pierwsze oznaki choroby.

Są dwa rodzaje anatomii zwierzęcia: opisowa oraz topograficzna. Pierwsza zajmuje się budową organów wewnętrznych i funkcjonowaniem układów, druga z kolei bada położenie poszczególnych narządów względem siebie. Jest dziedziną bardzo ważną dla weterynarzy, którym znajomość topografii ciała umożliwia wykonywanie zabiegów.

Przez Redakcja Wamiz

Układ kostny psa

Kości stanowią oparcie dla mięśni i umożliwiają psu poruszanie się. Ponadto otaczają i podtrzymują organy wewnętrzne. Tak jest w przypadku czaszki, klatki piersiowej lub miednicy. Do najważniejszych elementów układu kostnego psa zalicza się:

Czaszka, czyli szkielet głowy

Składają się na niego kości mózgoczaszki otaczające mózgowie czworonoga oraz trzewioczaszki, które okalają jego oczy i jamę ustną. W szkielecie głowy znajduje się również kość szczękowa, na której osadzone są zęby łuku górnego psa i kość nosowa, która zamyka górną część jego jamy nosowej. Ponadto: kość łzowa, jarzmowa, podniebienna, potyliczna, skroniowa, sitowa, klinowa oraz ciemieniowa. Jest także żuchwa zbudowana z dolnej szczęki i osadzonych na niej zębów łuku dolnego. W kościach czaszki psa znajdują się też zatoki – puste, wypełnione powietrzem przestrzenie wyściełane błoną śluzową.

Kręgosłup

Składa się z kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych, kości krzyżowej oraz kręgów ogonowych. Ochrania rdzeń kręgowy i stanowi podporę dla ciała czworonoga.

Żebra

Pies posiada 13 par żeber. Ich najważniejszą funkcją jest ochrona delikatnych narządów wewnętrznych znajdujących się w klatce piersiowej. 9 par żeber łączy się z mostkiem i zamyka klatkę piersiową psa od dołu. Pozostałe tworzą otwarty łuk żebrowy.

Miednica

Składa się ze zrośniętych kości: biodrowej, kulszowej i łonowej. Łączy kręgosłup psa z tylnymi łapami i ochrania istotne narządy wewnętrzne takie jak: pęcherz i jelito grube.
 
W szkielecie kostnym psa są również kości kończyn przednich takie jak: łopatka, kość ramienna, promieniowa, łokciowa, nadgarstek, śródręcze, kości palców oraz pazurowe i kości kończyn tylnych takie jak: udowa, strzałkowa, piszczelowa oraz staw skokowy, śródstopie, kości palców i pazurowe. Długość kośćca, jak i wielkość psa są uwarunkowane jego rasą.

Organy wewnętrzne czworonoga

Narządy wewnętrzne podtrzymujące funkcje życiowe psa to:

 • Przełyk – umożliwia transport pokarmu oraz wody z jamy ustnej do żołądka. Jego wewnętrzną warstwę stanowi błona śluzowa, na której są uformowane podłużne fałdy. 
 • Tchawica – przewodzi powietrze do płuc. Biegnie od krtani przez szyję aż do klatki piersiowej, gdzie rozdwaja się i dociera do prawego i lewego oskrzela. Posiada swój własny szkielet zbudowany z tkanki chrzęstnej;
 • Płuca – zlokalizowane w klatce piersiowej czworonoga. Ich zadaniem jest wymiana gazowa, czyli pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla. Są otoczone opłucną i zbudowane z pęcherzyków płucnych;
 • Żołądek – jest organem, który przyjmuje pokarm, następnie trawi go przy pomocy soków żołądkowych, a potem przesuwa do jelita cienkiego. U psów jest jednokomorowy. 
 • Nerki – usuwają końcowe produkty przemiany materii, dbają o należyty bilans płynów i minerałów;
 • moczowody i pęcherz moczowy – dzięki nim pies wydala mocz, co jest równoznaczne z pozbywaniem się szkodliwych substancji z organizmu.
 • Wątroba – największy gruczoł w organizmie zwierzęcia. Syntezuje i magazynuje metabolity, powstrzymuje działanie toksyn oraz reguluje gospodarkę wodną.
 • Śledziona – zlokalizowana pod przeponą, w badaniu palpacyjnym może być niewyczuwalna. Stanowi rodzaj węzła chłonnego, którego choroba może predysponować do powstania nowotworu;
 • serce – najważniejszy element układu krwionośnego, który umożliwia dopływ krwi do wszystkich organów ciała. U dużych ras bije około 80 razy na minutę. U małych uderzenia są szybsze – około 120 na minutę;
 • Jelita – stanowią najdłuższy odcinek układu pokarmowego. Składają się z dwunastnicy połączonej z żołądkiem, jelita czczego, biodrowego docierającego do okrężnicy oraz samej okrężnicy;
 • Odbytnica – dzięki niej pies może oddawać kał. Podtrzymują ja pierwsze kręgi ogonowe.

Ważną rolę odgrywa układ rozrodczy. Jego budowa jest zależna od płci. U samic jest to pochwa, jajniki oraz jajowody, a u samców prącie, jądra i nasieniowody. Dzięki narządom płciowym pies może się rozmnażać. W budowie anatomicznej zwierzęcia wyróżnia się również układ mięśniowy, który jest zależny od rasy pupila. Każdy z mięśni pełni określoną funkcję, a ich wielkość i kształt są uwarunkowane sprawowanymi przez nie funkcjami.

Znajomość anatomii ciała psa jest ważna nie tylko nieodzownym elementem studiów weterynaryjnych i zootechnicznych. Podstawową wiedzę na ten temat powinien mieć każdy właściciel czworonoga. W ten sposób może szybko zareagować na wszelkie niepokojące objawy lub potrzeby zwierzęcia.

Konsultacja: lekarz weterynarii Melania Nowak

Przeczytaj także