Reklama

american hairless terrier
© Shutterstock/art nick

Amerykański terier bezwłosy – poznaj rasę american hairless terrier i sprawdź, czy jest dla Ciebie!

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Amerykański terier bezwłosy to stosunkowo młoda i bardzo interesująca rasa psów. W Polsce jeszcze dość rzadko spotykana, ale zyskuje coraz większą popularność, bowiem ma wiele zalet. Jak wygląda amerykański terrier bezwłosy i jaki ma charakter? Sprawdź!

Amerykański terier bezwłosy, który bywa nazywany potocznie amerykańskim terierem nagim, to wyjątkowo energiczny i sympatyczny pies. Rasa w Polsce nie jest powszechnie znana, dlatego trudno zdobyć jej szczenię.

Terier ten jest psem niewielkich rozmiarów, ale o ogromnym temperamencie. Choć świetnie sprawdza się jako towarzysz dla rodziny z dziećmi, nie nadaje się na pupila dla osób zupełnie niedoświadczonych. Jak zapewnić amerykańskiemu terierowi bezwłosemu właściwe warunki do rozwoju i funkcjonowania? Czy jego pielęgnacja jest trudna? Poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki!

Amerykański terier bezwłosy – historia

Amerykański terier bezwłosy jest rasą stosunkowo nową, powstałą w Stanach Zjednoczonych… przypadkowo. Jej historia sięga 1972 roku, kiedy to w miocie rat teriera (rasa bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, ale nieuznana przez FCI) urodziła się bezwłosa suczka. Gdy sama dorosła, wydała na świat bezwłose potomstwo.

United Kennel Club początkowo traktował amerykańskiego teriera bezwłosego nie jako odrębną rasę, ale jako odmianę wspomnianego rat teriera. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 2004 roku. Z kolei zarówno Amerykański Klub Rat Terriera, jak i Amerykańskie Stowarzyszenie Ras Rzadkich uznawały tego bezwłosego teriera za osobną rasę nieco wcześniej, bo w 1998 roku. Mimo to terier ten dotąd nie został uznany przez FCI. 

Amerykański terier bezwłosy – wygląd

amerykański terier bezłowsy
American Hairless Terrier nie ma jednolitego wzorca rasy©Shutterstock

Amerykański terier bezwłosy jest rasą dość zróżnicowaną. Choć jest to niewielkich rozmiarów czworonóg, może on osiągać średnio od 25 cm do nawet 45 cm wysokości w kłębie. Psy tej rasy (proporcjonalnie do wysokości) ważą przeciętnie od około 3 kg do 6,5 kg.

Istnieje dymorfizm płciowy – suki są wyraźnie mniejsze od psów. Amerykański terier bezwłosy – jak sama nazwa wskazuje – rzeczywiście nie posiada sierści, ale rodzi się z delikatnym puchem szczenięcym. Ten traci się w miarę dorastania czworonoga.

Terier ten cechuje się muskularną, harmonijną budową. Ma długą szyję, silne, umięśnione kończyny i głęboką klatkę piersiową. Długa, smukła kufa zakończona jest czarną truflą nosową. Równie długie uszy są stojące i przybierają kształt litery V. Niewielkie oczy, najczęściej w ciemnej barwie, charakteryzują się łagodnym i inteligentnym wyrazem. Wysoko osadzony ogon zwęża się ku końcowi. 

Amerykański terier bezwłosy – charakter

Amerykański bezwłosy terier jest psem niezwykle wesołym i energicznym. Bywa niesforny i uparty. Mocno przywiązuje się do osób z najbliższego otoczenia, toleruje obcych ludzi.

Nie lubi pozostawać sam w domu przez długi czas. Jeśli sytuacja taka będzie się powtarzać regularnie, może to niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę. Amerykański terier bezwłosy odziedziczył po swoich przodkach silny instynkt łowiecki. Jest niezwykle czujny i hałaśliwy (nadmierna szczekliwość jest częstym problemem opiekunów terierów w ogóle).

Chęć pogoni za szybko przebiegającym małym zwierzęciem czy przelatującym ptakiem (ale też np. rowerzystą czy samochodem!) może być silniejsza niż chęć podążania za opiekunem i słuchania jego komend, jeśli pies już od okresu szczenięcego nie zostanie poddany właściwemu szkoleniu z zakresu podstaw posłuszeństwa.

O ile psiak ten raczej bez trudu „dogada się” z innymi psami, a nawet kotami, o tyle trudno oczekiwać od niego, że zaprzyjaźni się z domowym szczurem, chomikiem czy kanarkiem, które będą dla niego stanowić po prostu… zdobycz do upolowania!

Amerykański terier bezwłosy – aktywność i szkolenie

Pies ten – bez cienia wątpliwości – wymaga regularnych ćwiczeń i treningów z zakresu podstaw posłuszeństwa już od pierwszych tygodni życia. Jest to pies inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem, o ile tylko opiekun rzeczywiście wie, jak pracować z terierem i wybiera odpowiednie metody uzyskiwania pożądanych zachowań.

Amerykański terier bezwłosy potrzebuje dużo ćwiczeń, ale nie tylko fizycznych, bowiem równie istotna jest stymulacja umysłowa. Doskonale sprawdzi się np. we wszelkich aktywnościach węchowych. Z chęcią też wziąłby udział w polowaniu, ale warto pamiętać, że buszując w krzakach i zaroślach, mógłby uszkodzić swoją delikatną skórę. 

teriery bezwłose
Amerykańskie teriery bezwłose to bardzo energiczne psy ©Shutterstock

Amerykański terier bezwłosy – dobry wybór na pierwszego pupila?

Teriery są wspaniałymi psami, ale jednocześnie wymagającymi, upartymi i niezależnymi. Nie należy więc sugerować się tym, że skoro czworonóg jest niewielki, równie niewielkie będą potencjalne problemy z jego wychowaniem.

Amerykański terier bezwłosy odznacza się silną osobowością, którą należy świetnie rozumieć, akceptować i wiedzieć, jak z nią pracować. To potrafią zaś wyłącznie doświadczeni opiekunowie – a bywa, że i oni nie są całkowicie wolni od różnego rodzaju „wpadek” wychowawczych. Rasa ta, choć bez wątpienia intrygująca i godna uwagi, nie powinna być polecana na pierwszego psa.

Amerykański terier bezwłosy – zdrowie i pielęgnacja

Psy tej rasy są zwierzętami stosunkowo zdrowymi i długowiecznymi. W dobrym zdrowiu i kondycji dożywają późnego wieku, nawet 16 lat.

Ich naga skóra wymaga jednak regularnej pielęgnacji i ochrony. Zimą pies obowiązkowo powinien chodzić w ciepłym, grubym ubranku. Z kolei w okresie wiosennym i letnim konieczne jest nakładanie na jego odsłoniętą skórę specjalnych preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Równie ważna jest regularna kąpiel, dzięki której można pozbyć się gromadzących się na skórze zanieczyszczeń. Należy jednak sięgać wyłącznie po kosmetyki dedykowane psom. W chłodnym okresie, nie można kąpać pupila zaraz przed wyjściem, aby się nie przeziębił!

Amerykański terier bezwłosy – hodowla i cena

Jak zostało nadmienione, amerykański terier bezwłosy nie jest rasą popularną w Polsce, dlatego trudno o znalezienie dobrej hodowli i zakup szczeniaka.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup bezwłosego psa w zagranicznych hodowlach. Cena za szczenię tej rasy – po przeliczeniu – wynosi średnio 4 000 zł. 

Amerykański terier bezwłosy – idealny wybór dla alergików?

Wiele osób uważa, że zwierzęta bez sierści są lepszym, bezpieczniejszym wyborem dla alergików niż psy czy koty z sierścią – szczególnie tą bujną. To błędne przekonanie, ponieważ najsilniej uczulającymi alergenami zwierzęcymi są bowiem… ślina i złuszczający się naskórek!

Tego nie da się uniknąć, dlatego jeśli ktoś rzeczywiście reaguje silnymi objawami alergicznymi po kontakcie ze zwierzakiem, po prostu musi pogodzić się z tym, że nie będzie mu dane stać się jego opiekunem. 

Podsumowanie

Amerykański terier bezwłosy, będący najmłodszą rasą psów bez włosów, to sympatyczny, przyjazny i energiczny czworonóg. Wymaga jednak pewnego siebie, konsekwentnego i doświadczonego właściciela.

Decydując się na zakup psa, należy mieć pełną świadomość odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. Warto więc tę kwestię dobrze przemyśleć!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?