American bully – historia rasy
American bully, lub w skrócie po prostu „bully”, nie jest uznawany za odrębną rasę ani przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), ani przez AKC (American Kennel Club). Jego historia – zwłaszcza w porównaniu z historią innych ras – jest bardzo krótka, gdyż sięga lat 80. ubiegłego wieku.
W tworzeniu american bully (rasy powstałej w Stanach Zjednoczonych) brało udział co najmniej 5 różnych ras, a najważniejszą z nich był american pit bull terrier (popularny pitbull). Pozostałe z nich to prawdopodobnie m.in. buldog angielski i buldog amerykański.
Rasa została uznana przez ABKC (American Bully Kennel Club) w 2004 roku, przez EBKC (European Bully Kennel Club) w 2008 roku, z kolei wzorzec rasy opracowany przez UKC (United Kennel Club) powstał w 2013 roku.
Więcej o amerykańskich rasach psów przeczytasz tutaj.
Wygląd i odmiany
Przedstawiciele rasy american bully są psami o mocnej, zwartej, wręcz atletycznej budowie.
Występują w czterech odmianach, które różnią się od siebie masą i wysokością w kłębie.
W każdej z nich pies odznacza się szeroką i głęboką klatką piersiową. Cechą dyskwalifikującą psa jest zbyt szeroka klatka piersiowa, uniemożliwiająca normalne poruszanie się.
Standard
Rasa american bully w odmianie standardowej to czworonóg cechujący się średnią wielkością.
Jego sylwetka jest dobrze umięśniona, masywna i zwarta. Psy osiągają wysokość w kłębie przeciętnie pomiędzy 43 do 51 cm, natomiast suki są nieco niższe i lżejsze, mierzą od 41 do 48 cm.
Classic
American bully w odmianie klasycznej jest nieco lżejszy i niższy od standardowego. Classic jest jedną z najpopularniejszych odmian.
To „miniaturka” wśród psów w typie buldoga. Dorosłe psy osiągają wysokość w kłębie od 36 do zaledwie 43 cm, a suki są jeszcze mniejsze – od 33 do 41 cm.
XL
Już nazwa zdradza, że jest to największa odmiana american bully. Psy osiągają od 51 do nawet 57 cm wysokości w kłębie, mniejsze i lżejsze suki mierzą od 48 do 54 cm.
Czym jest odmiana American bylly EXTREME?
EXTREME to odmiana, w której występują american bully nazywane micro (bardzo małe psy) oraz XXL (bardzo duże). Są to odmiany nielegalne, których nie akceptuje żaden klub kynologiczny uznający samą rasę.
American bully – szata i umaszczenie
American bully to pies o krótkiej, gładkiej i przylegającej sierści. Jest ona błyszcząca, niezbyt sztywna i przyjemna w dotyku. Sierść długa, falista lub kręcona uznawana jest za wadę.
W przypadku tej rasy dopuszczalny jest niemal każdy wzór i kolor umaszczenia, w tym kombinacja kolorów.
Niepożądane (i wiążące się z dyskwalifikacją) są jedynie umaszczenia: białe i merle.
Charakter
Zgodnie z informacjami zawartymi we wzorcu american bully stworzonym przez UKC pies tej rasy, pomimo swojego groźnego, budzącego respekt wyglądu, jest czworonogiem o niezwykle łagodnym, przyjaznym usposobieniu, delikatnym i mocno przywiązującym się do swojej rodziny.
To także czworonóg pewny siebie i zrównoważony. Toleruje inne psy oraz inne zwierzęta. Wobec obcych może okazywać nieufność, ale nigdy strach czy agresję.
Osobniki agresywne lub nieśmiałe nie powinny być dopuszczone do dalszej hodowli.
Pies dla początkujących czy zaawansowanych?
American bully – pod warunkiem, że od okresu szczenięcego będzie właściwie wychowywany i socjalizowany – powinien być zwierzęciem przyjaznym, delikatnym, nastawionym na współpracę z człowiekiem.
Niemniej osoby początkujące, nie mające wcześniej do czynienia z czworonogami w typie buldoga lub z psami w ogóle, powinny dobrze zastanowić się nad kupnem lub adopcją tej rasy.
W przypadku, gdy zapadnie decyzja o zakupie, koniecznie należy odpowiednio wcześniej przygotować się do przyjęcia nowego pupila pod swój dach.
Pies dla domatora czy sportowca?
Prawidłowe wychowanie i socjalizacja psa rasy american bully to nie wszystko. Każdy świadomy, odpowiedzialny opiekun powinien bowiem pamiętać o tym, że niezmiernie ważne jest zaspokajanie podstawowych potrzeb (nie zachcianek!) czworonoga, w tym zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu.
Bully nie jest w tym względzie szczególnie wymagający, niemniej należy zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Nie jest to typ kanapowca. Jeśli większość czasu będzie spędzał w domu, może się nudzić i frustrować (niektóre osobniki mogą przejawiać wówczas skłonności do niszczenia).
Z powodzeniem może uprawiać rozmaite sporty kynologiczne, w tym m.in. podnoszenie ciężarów czy obedience.
Nie można zapominać o aktywności umysłowej, która jest równie ważna, gdyż daje ona możliwość efektywnego spożytkowania energii i rozładowania stresu.
Pies dla rodziny z dziećmi?
Tak naprawdę każdy pies może żyć w domu z dziećmi, o ile jest prawidłowo wychowywany, a maluchy pozostają pod opieką rodziców i konsekwentnie są uczone ostrożnego, delikatnego kontaktu z czworonogiem.
Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że każde zwierzę, jeśli poczuje się zagrożone, osaczone, ma prawo do obrony. Dziecko, bez względu na wiek, musi traktować psiaka z szacunkiem i dawać mu potrzebną przestrzeń.
American bully – zdrowie i długość życia zwierzęcia
Średnia długość życia american bully wynosi 8 do 12 lat. Pomimo tego, że bully są psami stosunkowo zdrowymi, narażone są na problemy zdrowotne takie jak m.in.:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- choroby skóry,
- alergia,
- schorzenia okulistyczne.
- Mogą u nich wystąpić ponadto dolegliwości związane z syndromem brachycefalicznym.
Szczenię powinno być pod stałą opieką weterynaryjną. Należy zadbać o zbilansowaną dietę opartą o wysokiej jakości karmę dostosowaną do wieku czworonoga i indywidualnych potrzeb.
Pielęgnacja
Ze względu na to, że american bullies to rasa psów o krótkiej, przylegającej sierści, jej pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna. Wystarczy regularnie szczotkować szatę przy pomocy szczotki lub specjalnej rękawicy, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń, martwego naskórka i sierści.
Kąpiel powinna odbywać się w razie potrzeby, wyłącznie przy użyciu kosmetyków dedykowanych psom. Co ważne, należy kontrolować stan skóry, gdyż american bully mają skłonność do problemów dermatologicznych.
Wymagana jest ponadto regularna kontrola stanu uszu, oczu i pazurów. Jakiekolwiek wątpliwości warto od razu konsultować z lekarzem weterynarii.
American bully w Polsce – hodowla i cena
Pomimo tego, że american bully to stosunkowo młoda rasa, cieszy się ona sporą popularnością. W Polsce istnieją hodowle różnych odmian. Ceny za szczenięta american bully są bardzo zróżnicowane – od 1 500 zł do nawet 10 000!
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie szczeniaka, koniecznie poznaj różne hodowle i upewnij się, że są wiarygodne! Poświęć czas na zgromadzenie najistotniejszych informacji o każdej z nich. Dzwoń i śmiało zadawaj pytania hodowcy.
Podsumowanie
American bully – zgodnie z przyjętym wzorcem – to psy o łagodnym temperamencie, delikatne, wierne i uważne.
Ze względu na to, że w udział w ich tworzeniu ma co najmniej pięć innych ras w typie buldoga, swoim wyglądem przypominają m.in. american pitbull terriera, amstaffa i bywają z nimi mylone.