Reklama

American bully XL

American bully XL: rasa, która budzi kontrowersje

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

aktualizacja dnia

Rasa American bully XL budzi wiele kontrowersji. Czym się charakteryzuje ta rasa? I dlaczego niektóre kraje zakazują jej hodowli?

 American bully to stosunkowa młoda, bo powstała w latach 80. XX wieku, rasa psów pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. 

W 2004 roku została uznana przez American Bully Kennel Club (ABKC), a w 208 r. przez European Bully Kennel Club (EBKC). Nie jest natomiast uznana przez międzynarodową organizację FCI. 

American bully XL — czym się charakteryzuje te rasa?

American bully to pies o atletycznej sylwetce, silnych kończynach i dużej, szerokiej głowie. Choć wygląd psów może wzbudzać lęk, odpowiednio wychowane psy rasy american bully mają spokojną i przyjazną osobowość. Są lojalne wobec swojej rodziny i dobrze dogadują się z dziećmi.

Niestety, właśnie ze względu na wygląd, psy te trafiają często w nieodpowiednie ręce właścicieli, którzy szkolą je tak, aby wzmacniać w nich cechy psów obronnych.

American bully XL ©Instagram @americanbully

American bully posiada kilka odmian, które różnią się wysokością i masą: 

  • pocket bully – najmniejsza odmiana american bully, charakteryzująca się jednak tak jak pozostałe mocną budową ciała;
  • classic bully –  psy o bardziej tradycyjnym wyglądzie, przypominające starsze odmiany bulterierów;
  • standard bully –  odmiana o bardziej umięśnionej budowie ciała niż odmiana classic, z mocnymi kończynami i umiarkowanie krótką sierścią;
  • XL– do 57 cm w kłębie, waga od 30 do 50 kg, są znacznie większe i bardziej umięśnione, niż inne typy tej rasy.

Istnieje również odmiana toadline exotic bully, zwana również extreme bully. To najbardziej kontrowersyjna odmiana tej rasy, nieuznana przez żadną organizację kynologiczną. Te psy o celowo zdeformowanej przez człowieka sylwetce mają trudności w poruszaniu się i cierpią na wiele chorób genetycznych. Więcej o exotic bully pisaliśmy tutaj.

Czy psy American bully XL są niebezpieczne?

American bully, ma z natury przyjazny charakter, jednak  popularność zyskał dzięki postawnej, wzbudzającej postrach sylwetce.

I pomimo tego, że ta rasa określana jest jako „psy do towarzystwa” ze względu na ich lojalność i przyjazne usposobienie, w ostatnich latach na terenie Wielkiej Brytanii liczba ataków ze strony bully XL gwałtownie wzrosła. Dlaczego?

Niektórzy eksperci utrzymują, że ta agresja może być powiązana z fizycznym cierpieniem, którą odczuwają te psy o nienaturalnie powiększonym ciele i zaburzonych proporcjach.

Inni twierdzą, że psy stają się agresywne, bo trafiają w ręce nieodpowiedzialnych opiekunów. Jak pisze New York Times, psy te są szczególnie popularne w biedniejszych dzielnicach brytyjskich miast, często stają się towarzyszami członków gangów.

Dane pokazują, że choć czworonogi tej rasy stanowią jedynie 1% populacji psów w Wielkiej Brytanii, były odpowiedzialne za 44% ataków odnotowanych w 2023 roku (dane organizacji Bully Watch za The Guardian).

Dlaczego American Bully XL będą zakazane w Wielkiej Brytanii?

Po serii tragicznych wydarzeń, które miały miejsce kilka miesięcy temu, rząd brytyjski ogłosił, że planuje do końca tego roku wprowadzić zakaz posiadania i hodowli psów rasy american bully XL. Znajdą się one w rejestrze zakazanych ras psów, w którym znajdują się obecnie cztery rasy: pit bull terrier, tosa japońska, dog argentyński i fila brasileiro

Co stanie się z żyjącymi już na terenie Wielkiej Brytanii psami rasy American Bully XL?

Premier Wielkiej Brytanii Rishi uspokaja, że psy, które znajdują się w posiadaniu Brytyjczyków, nie będą uśpione. Rząd zastosuje "tymczasową amnestię".

– Właściciele będą musieli zarejestrować swoje psy, wykastrować je, wyprowadzać w kagańcu i zainwestować w ubezpieczenie – powiedział Sunak. – Jeśli to się nie stanie, psy zostaną uśpione, a właściciele obarczeni odpowiedzialnością karną.

Czy American Bully XL są zakazane w Polsce?

Na ten moment nie ma zakazu hodowli American Bully XL w Polsce. Popularność tej rasy wzbudza jednak kontrowersje.

Ile kosztuje American Bully XL?

W Polsce można kupić American Bully XL za pośrednictwem stron internetowych. Cena psa tej rasy waha się w granicach od 1500 dolarów (około 6555 polskich złotych) do nawet 10000 dolarów (około 43700 polskich złotych). 

Skąd się bierze agresja u psów?

Jest to złożony problem, na który może mieć wpływ połączenie czynników genetycznych i środowiskowych.

  • Wychowanie: Wczesna socjalizacja jest niezbędna w zapobieganiu agresji. U psów, które na wczesnych etapach życia nie są odpowiednio socjalizowane z innymi psami i ludźmi, mogą rozwinąć się lęki i agresywne zachowania.
  • Edukacja: Szkolenie psa pomaga wykształcić u niego odpowiednie zachowania. Szkolenie powinno być oparte na wzmocnieniu pozytywnym, a nie metodach opartych o kary. Ważna jest także spójność zasad i struktury panującej w domu. Psy muszą wiedzieć, jakich zachowań się od nich oczekuje i jakie są granicy, których nie mogą przekraczać.
  • Kontekst i doświadczenia: Traumatyczne lub negatywne doświadczenia mogą przyczyniać się do rozwoju zachowań agresywnych u psów. Doświadczenia te mogą obejmować znęcanie się, ataki innych zwierząt lub stresujące sytuacje. Czworonogi, które były ofiarami przemocy, mogą stać się agresywne, gdy czują strach lub niepokój. 
  • Genetyka: Niektóre rasy mają genetyczne predyspozycje do agresywnych zachowań, dotyczy to głównie psów obronnych. Dzieje się tak na skutek prowadzonej przez lata sztucznej selekcji, mającej na celu wyhodowanie psów o określonych cechach.
  • Czynniki indywidualne: Każdy pies jest inny i jego reakcja na czynniki środowiskowe, genetyczne i wychowanie może się różnić. To, co działa na jednego czworonoga, może nie być odpowiednie dla innego. Wiek, stan zdrowia i stan emocjonalny zwierzęcia również mogą wpływać na jego zachowanie.

Dlaczego nie powinieneś kupować American Bully XL w Internecie?

Kupno psa przez Internet może być niezwykle ryzykowne. Oto powody, dla których nigdy nie należy tego robić:

  1. Wspieranie nieodpowiedzialnych hodowli

Kupowanie psów przez Internet zachęca do dalszej działalności nieodpowiedzialnych hodowców, postrzegających psy jedynie jako towar. Może to przyczynić się do cierpienia zwierząt, które hodowane są w nieetycznych warunkach.

2. Ryzyko oszustw

Bardzo często zdarza się, że po dokonaniu zapłaty online, przyszli właściciele nigdy nie otrzymują obiecanego psa. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy z góry!

3. Brak transparentności 

Sprzedawcy mogą ukrywać istotne informacje na temat stanu zdrowia i przeszłości psa, co może skutkować przykrymi konsekwencjami. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

100 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?