Fila brasileiro

Inne nazwy: mastif brazylijski

Fila brasileiro
Fila brasileiro

Fila brasileiro, inaczej mastif brazylijski, to przede wszystkim pies stróżujący. Jest niezwykle przywiązany do swoich bliskich, nieznajomych zaś traktuje z rezerwą. By nie stał się agresywny, konieczna jest odpowiednia socjalizacja i łagodne, ale jednocześnie stanowcze szkolenie. Pies ten, choć bardzo łagodny, cierpliwy i oddany bliskim, nie nadaje się dla każdego. Wymaga doświadczonego przewodnika, który, doskonale zna rasę i rozumie jej potrzeby. 

Najważniejsze informacje o Fila brasileiro

Długość życia :

4

16

9

11

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie rasy jest bardzo stare i dość kontrowersyjne. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to krzyżówka m.in. mastiffa, buldoga i bloodhounda. Inni sądzą, że fila pochodzi od psów, które przybyły do Brazylii wraz z Holendrami w 1630 roku. Psy te wykorzystywano m.in. do łapania zbiegłych niewolników z plantacji. Jeszcze inni uważają, że jest to krzyżówka chartów hiszpańskich i molosów. Fila może mieć w sobie ponadto krew mastifa neapolitańskiego. Rasę uznano w 1946 roku, natomiast jej hodowla rozpoczęła się kilkadziesiąt lat wcześniej. Nazwa psa pochodzi od portugalskiego słowa „filar”, które oznacza „schwytać”, „złapać”.

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 60 i 70 cm

  Pies : pomiędzy 65 i 75 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 40 i 50 kg

  Pies : pomiędzy 50 i 60 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Fila brasileiro to pies duży, ale jednocześnie szybki i zwinny. Ma mocny kościec oraz zwartą, harmonijną i proporcjonalną sylwetkę. Głowa jest duża, ciężka, masywna, ale proporcjonalna do tułowia. Guz potyliczny bardzo wyraźny, zwłaszcza u szczeniąt. Stop bardzo niski i nachylony, niewidoczny z przodu. Oczy są średnie lub duże, przybierają kształt migdałów i mogą być dość głęboko osadzone. Uszy szerokie i grube, wiszące, w kształcie litery V. Ogon bardzo gruby u nasady, zwężający się ku końcowi, sięgający stawu skokowego.

  Ciekawostki

  Pies ten nie jest popularny w Europie, w związku z czym niełatwo znaleźć szczeniaka z dobrej, sprawdzonej hodowli.

  Fila brasileiro - charakter

  • 66%

   Czuły

   Choć fila brasileiro wygląda dość groźnie, to tak naprawdę wielki pieszczoch. Uwielbia spędzać czas z opiekunem, jest bardzo czuły i cierpliwy w stosunku do dzieci. Oczywiście w taki sposób traktuje wyłącznie najbliższych. W stosunku do obcych zachowuje dystans. 

  • 66%

   Lubi zabawę

   Fila brasileiro to pies, który lubi się bawić, ale nie należy narażać go na zbyt duży wysiłek fizyczny. Jest to niewskazane dla jego stawów. Poza tym jest to stróż a nie typ sportowca, więc nie powinniśmy nadmiernie zachęcać czworonoga do aktywności. 

  • 66%

   Spokojny

   Siła spokoju - tak można podsumować tego wyjątkowego molosa. Potrafi on zachowywać się w opanowany sposób i dostosować do trybu życia właścicieli. Jeśli jednak wyczuje niebezpieczeństwo, staje się naprawdę groźny dla potencjalnego intruza. Ale nie od razu reaguje agresją - dopiero wówczas, gdy jest to konieczne. 

  • 66%

   Inteligentny

   Pies ten jest inteligentny. Potrafi był niezwykle posłuszny. Choć w jego szkoleniu wymagana jest stanowczość i konsekwencja, dobrze dobrane metody sprawią, że pies ten szybko będzie przyswajał nową wiedzę.

  • 33%

   Łowca

   Fila brasileiro to przede wszystkim pies stróżujący, choć wykorzystuje się go do polowania na dużą zwierzynę i pilnowania stad. Nie ma on szczególnego instynktu łowieckiego. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Ten doskonały stróż z natury jest bardzo odważny, zacięty i nieufny w stosunku do nieznanych sobie osób, zwłaszcza tych, które wkraczają na jego terytorium. Jest jednak bardzo zrównoważonym czworonogiem i nie zaatakuje bez powodu. Oczywiście tak "mówi" wzorzec rasy, jak zaś będzie w rzeczywistości - to uzależnione jest od wychowania. 

  • 66%

   Niezależny

   Psy stróżujące przeważnie są z natury bardzo niezależne. Tymczasem fila potrzebuje towarzystwa ludzi. Lubi być blisko swoich opiekunów. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Gdy właścicieli nie ma w domu, mastif brazylijski z oddaniem pełni rolę stróża. Nie należy go jednak izolować, ani zostawiać samego na zbyt długi czas, bo jest to pies, który ceni sobie towarzystwo człowieka i dobrze się w nim czuje. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Szczeniak potrzebuje stanowczego, ale i łagodnego szkolenia. Agresywności psa nie wolno pobudzać brutalnymi metodami i przymusem. Fila lubi współpracować z człowiekiem, dzięki czemu podstawy dobrego zachowania można wdrożyć w dość łatwy i przyjemny sposób.

   • 33%

    Szczekliwy

    Pies ten nie szczeka zbyt dużo. Jak wiele ras stróżujących używa szczekania głównie po to, by odstraszyć intruzów.

   • 33%