Reklama

Husky jedzący chipsy
© Shutterstock/My Ocean Production

Czy pies może jeść chipsy? Jakie chipsy dla psa są zdrowe?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Większość naszych pupili, kiedy tylko otworzymy paczkę z chipsami, patrzy na nas wielkimi, głodnymi oczami, błagając, by dać mu choć jednego. Wiele osób łamie się i decyduje poczęstować psa chipsem. Czy to dobry pomysł? 

Niestety nie najlepszy.

Chipsy z ziemniaka - czy pies może jeść chipsy dla ludzi? 

Tradycyjne chipsy ziemniaczane, które chętnie jemy, siedząc przed telewizorem, nigdy nie powinny być przysmakiem dla Twojego psa. Głównym powodem jest: 

  • Bardzo wysoka zawartość soli, 
  • Tłuszcz,
  • Duża ilość konserwantów.

Chipsy to smażone w głębokim tłuszczu plasterki ziemniaków, które są następnie sztucznie aromatyzowane przyprawami tak, by smakiem i zapachem przypominać np. mięso z kurczaka, pieprz, paprykę, serek. Liczba aromatów jest ogromna i producenci cały czas proponują nowe, nawet bardzo nietypowe, by tylko skusić konsumentów.  

Chipsy nie dostarczają żadnych wartościowych składników pokarmowych, za to zawierają ogromnie dużo węglowodanów. Są kaloryczne i zbędne w diecie nie tylko psa, ale również człowieka. Ich częste spożywanie jest szkodliwe - obciążają trzustkę, zaburzają trawienie, przyczyniają się do nadwagi, zawarta w nich sól zwiększa ryzyko chorób sercowo - naczyniowych, kamicy nerek i raka żołądka.

Dlatego zdecydowanie lepiej unikać podawaniu psu chipsów, a i samemu warto je z diety wyeliminować, nawet jeśli z reguły jemy je w małych ilościach. 

Mój pies zjadł chipsy - co teraz? 

Czy jeśli Twój pupil zjadł chipsy, to grozi mu zatrucie? W większości przypadków nie powinny mu zaszkodzić. Nie są toksyczne i objawów takich jak wymioty czy biegunka raczej nie trzeba się spodziewać, choć jeśli zwierzak jest wrażliwy na tłuszcz, może pojawić się podrażnienie lub ból brzucha. 

Ze względu na dużą zawartość soli, może pojawić się u psa wzmożone pragnienie. W wyjątkowych przypadkach odwodnienie, zatem trzeba psu zapewnić dostęp do dużej ilości wody. Warto obserwować psa jeśli chipsy zawierały czosnek lub cebulę, które są dla psa toksyczne, choć prawdę mówiąc, smaki te to zazwyczaj jedynie aromat oparty o sztuczne dodatki, a nie prawdziwe warzywa. 

Jaką przekąskę w formie chipsów można podawać psu? 

O ile tradycyjne chipsy są niewskazane dla naszych podopiecznych, można podawać im samodzielne robione smakołyki w formie chrupiących chipsów. Mogą to być suszone w piekarniku plastry warzyw lub mięsne paski. Do ich przygotowania można też wykorzystać dehydrator lub suszarkę do warzyw. 

Zdrowe przekąski dla psów - sprawdź nasze propozycje

Specjalne chipsy dla psa - co powinny zawierać? 

W sklepach zoologicznych znaleźć można smakołyki dla psów w formie chipsów. W odróżnieniu od ziemniaczanych chipsów dla ludzi, są to produkty bezpieczne w diecie Twojego psiaka. Zazwyczaj są to po prostu suszone plasterki mięsne. Kupując je zwróć uwagę na skład: zawartość białka, możliwie niską zawartość tłuszczu i brak sztucznych aromatyzerów. 

Zobacz również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?