Reklama

czy pies może jeść żurawinę
© Eric Isselee/Osadcha Olga/Shutterstock

Czy warto podawać żurawinę swojemu psu? Sprawdź, czy pies może jeść żurawinę!

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Doskonale wiemy, że dieta naszego pupila odgrywa kluczową rolę w jego zdrowiu i samopoczuciu. Czy pies może jeść żurawinę? Ten artykuł pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości związane z obecnością tego owocu w jadłospisie twojego pupila.

Przeczytaj uważnie i dowiedz się więcej o prozdrowotnych właściwościach żurawiny oraz potencjalnych zagrożeniach z jej spożywaniem przez psy.

Zawartość witamin i minerałów w żurawinie – korzystne składniki dla psa?

Żurawina to bogactwo witamin, minerałów i substancji odżywczych. Wyjątkowy smak i cenne składniki zawarte w tych owocach sprawiają, że nie tylko ludzie chętnie po nie sięgają. Dowiedzmy się, jak żurawina wpływa na zdrowie psów.

Zobacz video:

Witaminy: C, E, K1 i z grupy B

Do najważniejszych witamin zawartych w żurawinie należy witamina C, której wysokie stężenie korzystnie wpływa na układ odpornościowy oraz wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Warto zauważyć, że psy same syntetyzują tę witaminę, jednak jej dodatkowe źródło może okazać się szczególnie wartościowe dla starszych psów, u których proces ten ulega osłabieniu.

Następnym ważnym składnikiem jest witamina E, nazywana również witaminą młodości. Jej działanie opiera się na ochronie organizmu przed czynnikami prooksydacyjnymi oraz przeciwdziałaniu chorobom serca i nowotworom. Ponadto wspomaga układ nerwowy i działa przeciwzapalnie.

Owoce żurawiny są także źródłem witaminy K1, która pobudza krzepnięcie krwi oraz uczestniczy w mineralizacji kości; oraz witamin z grupy B, biorących udział w metabolicznych procesach naszego ciała jak np. przekształcaniu białka w energię czy w produkcji hemoglobiny.

Minerały: potas, magnez, fosfor i karotenoids

Żurawina wspomaga równowagę elektrolitową organizmu dzięki wysokiej zawartości potasu. 

Owoce te są również bogate w magnez, który pomaga w utrzymaniu mocnych kości i zębów, a także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego.

Składniki odżywcze żurawiny takie jak fosfor i karotenoidy posiadają pozytywny wpływ na zdrowie zębów oraz na strukturę kości czworonoga.

Zagrożenia związane z podawaniem żurawin psom

Mimo licznych zalet żurawiny, należy pamiętać o kilku przeciwwskazaniach związanych z jej spożywaniem przez psy.

Cukier – biała śmierć

W niektórych rodzajach owocu znajdziemy nadmiar cukru, który może być szkodliwy dla naszych pupili. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do przypadłości takich jak otyłość, próchnica czy nawet cukrzyca

W praktyce oznacza to, że należy unikać karmienia swojego zwierzaka zwłaszcza suszonymi owocami żurawiny, w których występuje duża zawartość cukru.

Potencjalne reakcje alergiczne

Kolejną sprawą, którą warto mieć na uwadze, jest możliwość wystąpienia alergii. Objawy takiej reakcji to niechęć do jedzenia czy biegunka. Jeśli zauważysz u swojego pupila jakiekolwiek objawy nietolerancji pokarmowej, należy natychmiast zaprzestać podawania mu żurawiny i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Podsumowując – czy pies może jeść żurawinę?

Jednoznaczna odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak, ale tylko i wyłącznie pod pewnymi warunkami. Owoce te mogą okazać się korzystne dla zdrowia twojego pupila dzięki zawartości witamin i minerałów. Działanie antybakteryjne oraz pozytywny wpływ na układ krążenia również należą do zalet żurawiny.

Z drugiej strony, obecność cukru w żurawinie może stanowić zagrożenie dla psów. Z tego względu, warto zwrócić uwagę na ilość oraz jakość składników przysmaków dietetycznych dla naszych pupili oraz unikać przekarmiania psa, wykorzystując żurawinę jako okazjonalną przekąskę.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?