Reklama

Jaką podłogę wybrać, gdy w domu jest pies lub kot?

Bokser na podłodze
© Pixabay

Niezależnie od tego, czy budujesz dom, czy remontujesz mieszkanie, niezbędnym etapem każdego projektu jest wybór odpowiedniej podłogi. Jeśli boisz się, że Twój czworonóg ją zniszczy, to dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka typów posadzek idealnych dla właścicieli zwierząt domowych. Wybierz podłogę z płytek lub paneli winylowych, a pies lub kot nie będzie dla nich zagrożeniem.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

W niemal połowie polskich domów znajduje się kot lub pies. A drewniana podłoga, którą wiele osób ma w swoich domach, bywa podatna na zadrapania i zalanie.

Czy pies niszczy panele w domu?

Czworonożni przyjaciele z pewnością powodują szybsze zużycie podłóg. Chodzi głównie o zadrapania, plamy po moczu i wszechobecną sierść. Czy pies niszczy panele? Niestety, jego paznokcie mogą stanowić poważne zagrożenie dla drewnianych powierzchni. W zależności od wielkości zwierzęcia, jego masy ciała i długości pazurów, może powodować mniejsze lub większe uszkodzenia niektórych rodzajów podłóg. W przypadku kotów ryzyko jest mniejsze, ale również istnieje. Co zrobić, żeby pies nie rysował podłogi? Wybrać posadzkę z twardego, trwałego i łatwego do czyszczenia materiału.

Jaką podłogę wybrać?

Jaka podłoga przy psie lub kocie będzie najlepsza? Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety.

Płytki podłogowe

Podłogi z płytek ceramicznych i kamiennych charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć i zaplamienia, są też łatwe do czyszczenia. Jeśli masz szczenię lub kociątko wciąż uczące się czystości lub przeciwnie, Twoje zwierzę jest już starsze i ma problemy z kontrolowaniem wypróżniania, te podłogi będą bardzo dobrym wyborem. Nie musisz się też martwić o zadrapania. Niestety płytki nie są pozbawione wad. Choć są wygodne dla Ciebie, to nie stanowią najbardziej komfortowego podłoża dla Twojego pupila, ponieważ są twarde i zimne. Koty z łatwością znajdą do odpoczynku wygodną kanapę lub krzesło, ale jeśli masz psa, upewnij się, że ma do dyspozycji miękki dywanik lub posłanie. Możesz też rozważyć instalację ogrzewania podłogowego.

Panele winylowe

Podłogi winylowe naśladują kamień naturalny lub drewno. Jeśli wybierzesz produkt dobrej jakości i prawidłowo go położysz, może on wytrzymać wiele wyzwań, które stoją przed wnętrzami zamieszkanymi przez zwierzęta. Wybierz panele winylowe, a pies i jego pazury nie będą problemem. Tego rodzaju podłogi są łatwe do utrzymania w czystości, dlatego przewrócenie miski z wodą czy jedzeniem nie powinno im zaszkodzić. Wadą jest wysoka cena. Dobrej jakości panele, wiernie imitujące naturalne materiały, kosztują około 150-200 zł za metr kwadratowy.

Panele laminowane

Tradycyjne panele laminowane nie są najlepszym wyborem do wnętrz, w których mieszkają zwierzęta. Mogą ulec odkształceniu, jeśli zostaną zamoczone. Dodatkowo ich powierzchnia bywa śliska i przez to niebezpieczna. Połóż panele laminowane, a psy szczególnie podatne na urazy stawu biodrowego nie będą mogły po nich chodzić.

Czy należy zrezygnować z dywanu?

Dywan zapewnia ciepło, wygodnie się po nim chodzi i w razie potrzeby można go łatwo wymienić. Jednak, jeśli ma pętelki, mogą się o nie zaczepiać pazury zwierzęcia. Dywan bywa też podatny na rozdarcia i może być trudny do utrzymania w czystości. Zbiera sierść zwierząt, a z czasem może zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Warto wtedy użyć środków czyszczących na bazie nadtlenku wodoru. Istnieją też preparaty chroniące przed wnikaniem zanieczyszczeń między włókna dywanu. Trzeba tylko upewnić się, czy są one bezpieczne dla zwierząt domowych.