Chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever to pies aportujący, który świetnie radzi sobie zarówno na lądzie jak i w wodzie. Ma doskonały węch, dzięki któremu doskonale sprawdza się jako pomocnik przy pracy.
Najważniejsze informacje o Chesapeake bay retriever
Pochodzenie i historia
Rasa prawdopodobnie powstała w Zatoce Chesapeake na początku XIX wieku przez skrzyżowanie psów ocalałych ze statku, który rozbił się u wybrzeża Maryland, z retrieverami (o prostej lub falistej sierści), seterami i psami dowodnymi.
Rasa ta została uznana przez American Kennel Club już w 1878 r. Chesapeake bay retriever był pierwszym z retrieverów uznanych przez AKC. Pozostałe retrievery rozdzielono na osobne rasy dopiero w latach 20. XX w. Jest blisko spokrewniony z labradorem.
Klasyfikacja FCI
Grupa FCI
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne
Sekcja
Sekcja 1 : aportery
Wygląd
Wielkość dorosłego osobnika
Suka : pomiędzy 53 i 61 cm
Pies : pomiędzy 58 i 66 cm
Waga
Suka : pomiędzy 25 i 32 kg
Pies : pomiędzy 29 i 36 kg
Maść
Preferowane są umaszczenia jednolite, jak najbardziej zbliżone do otoczenia (odcienie brązu, kolor turzycy lub suchej trawy).
Rodzaj szaty
Krótka, gruba z gęstym, delikatnym i wełnistym podszerstkiem.
Kolor oczu
Jasny (żółtawy lub bursztynowy).
Opis
Chesapeake bay retriever to pies średnich rozmiarów. Głowa jest szeroka i okrągła, stop umiarkowanie zaznaczony. Oczy średniej wielkości, przejrzyste, o inteligentnym wyrazie. Uszy są małe, wysoko osadzone. Zwisają blisko policzków, są średniej grubości. Ogon jest średniej długości i grubości, noszony prosto lub lekko zakrzywiony. Nie powinien zawijać się na grzbiecie.
Ciekawostki
To rasa bardzo rzadko spotykana w Europie.