Reklama

pies zamknięty w klatce
© Paws Rescue Qatar / Facebook.com

Mundial 2022: Katar w brutalny sposób "oczyszcza" ulice z bezdomnych zwierząt

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

20 listopada rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tym razem odbywają się one w Katarze - państwie, w którym systematycznie łamane są prawa ludzi i zwierząt.

Wybór Kataru na państwo goszczące Mundial 2022 budzi wiele kontrowersji. Azjatycki kraj nie dba o prawa pracownicze imigrantów - nie wypłaca im pensji, odbiera dni wolne, przetrzymuje dokumenty, zmusza do pracy w niebezpiecznych warunkach - a gdy ci protestują, aresztuje ich i deportuje.

W Katarze kobiety nie mogą wyjść za mąż, studiować, ani pracować w administracji rządowej, jeśli nie uzyskały pozwolenia męskiego opiekuna. Nie istnieje wolność słowa, a za wyrażenie poglądów sprzecznych z ideą rządzących, trafia się do więzienia. 

Łapanki zwierząt

Prawa zwierząt również nie są tam respektowane. Choć prawo z 2004 roku uznaje za przestępstwo złe traktowanie zwierząt, nie jest ono egzekwowane. Jak donosi brytyjska gazeta "The Sun", kraj boryka się także z ogromną liczbą bezdomnych czworonogów, które często doświadczają przemocy.

Przed mundialem, władze Kataru postanowiły „oczyścić” ulice Doha z bezdomnych zwierząt. Chociaż powinny łapane być tylko bezdomne psy i koty, według mieszkańców wśród nich znajdują się także zwierzęta, które mają właścicieli.

„Otrzymaliśmy wiele niepokojących wiadomości od osób, których zwierzęta nagle zniknęły” - pisze organizacja „Paws Rescue Qatar” na Facebooku. 

Zastrzelili 29 psów

W lipcu oburzenie wywołała sytuacja mająca miejsce podczas protestów w związku przemysłowym w Doha. 29 psów zostało zastrzelonych przez mężczyzn uzbrojonych w karabiny myśliwskie, którzy grozili strażnikom w fabryce, zanim otworzyli ogień do zwierząt.

Wśród zabitych psów było kilka szczeniąt, a także ciężarne suczki. Motyw tego bestialskiego czynu nie jest jasny.

Jedna osób działających na rzecz praw zwierząt powiedziała portalowi „The Sun”, że organizacja, w której pracuje, co tydzień otrzymuje zgłoszenia z prośbą o uratowanie psów, które zostały celowo przejechane lub postrzelone. „Cierpienie, które widzimy, jest straszne i staje się coraz gorsze” - dodał informator.  

Pozostaje mieć nadzieję, że związane z mundialem zaintereresowanie mediów sytuacją w Katarze przyczyni się do poprawy sytuacji ludzi i zwierząt w tym kraju.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?