Reklama

Pies i jego opiekun

Pies i jego opiekun

© Shutterstock & Facebook/Krzysztof Tatar

Trener psów wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy oczekiwać wdzięczności od zaadoptowanych psów

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Przygarnąłeś psiaka pod swój dach, a on pogryzł ci buty lub narobił na kanapę? Co za niewdzięcznik! Krzysztof Tatar wyjaśnia, że takie myślenie to duży błąd!

Pogląd, według którego adoptowany pies powinien być wdzięczny opiekunowi za to, co dla niego zrobił jest mocno zakorzeniony w naszej kulturze.

Czy pies odczuwa wdzięczność?

Jak wyjaśnia Krzysztof Tatar, to, że pies został zaadoptowany, nie znaczy, że będzie odczuwał wdzięczność i w związku z tym będzie grzecznie chodził przy nodze na spacerze, przychodził na zawołanie i nie zniszczy Twojej ukochanej kanapy.

Wdzięczność to uczucie typowo ludzkie. To my w zamian za otrzymane dobra odczuwamy potrzebę odpłacenia się za nie. Pies nie odczuwa chęci odwzajemnienia się. Świadomie nie odczuwa wdzięczności.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że rzutowanie ludzkich uczuć na psa to duży błąd, który w efekcie może osłabić naszą relację z pupilem. Jeśli będziemy oczekiwać, że pies w dowód wdzięczności za to, że go przygarnęliśmy, będzie się wzorowo zachowywać, to możemy się srogo rozczarować.

Zapraszamy do obejrzenia porady trenera zwłaszcza te osoby, które planują adopcję psa.

Sprawdź ogłoszenia o adopcji psa z całej Polski →https://wamiz.pl/pies/adopcja/

Skądinąd warto zastanowić się, czy uczucie wdzięczności jest rzeczywiście pozytywne. Jeśli robimy coś dla drugiej osoby, nie dlatego, że tego chcemy bezinteresownie, tylko dlatego, że oczekujemy od niej wdzięczności, to tak naprawdę nasze intencje nie są czyste.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?