Reklama

Bezdomne psiaki

Bezdomne psiaki

© Anoir Chafik/ Unsplash.com

Rząd planuje wprowadzenie nowego obowiązku dla właścicieli psów

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Nowy obowiązek planowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pomógłby zmniejszyć bezdomność psów i miałby ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo.

Obecnie czipowane są jedynie psy  schroniskowe. W stosunku do pozostałych opiekun ma wybór, czy chce zaczipować zwierzę. To niedługo może się zmienić.

Sposób na walkę z bezdomnością psów

Po raz kolejny wraca na tapet temat obowiązkowego czipowania psów. Taki pomysł planuje wprowadzić Unia Europejska we wszystkich krajach członkowskich. 

Pomogłoby to znacząco poradzić sobie z bezdomnością zwierząt i miałoby ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo.

W skali Europy  Polska jest na szóstym miejscu, jeśli chodzi o popularność psów jako zwierząt domowych. Mamy ich już około 8 mln, a popularność rośnie. Niestety wraz z liczebnością zwierząt zwiększa się zjawisko bezdomności.

Na koniec 2022 roku, jak wynika z raportu Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk w 2022 roku, w schroniskach przebywało 84 tys. psów i rekordowe 34 tys. kotów.  Adopcje dotyczą około 64% psów ze schronisk, co oznacza, że co trzeci pies nigdy nie znajduje nowego opiekuna.

Kto będzie musiał obowiązkowo czipować psa?

Według bardzo wstępnego projektu mikroprocesor będą musiały mieć wszczepione wszystkie psy urodzone po wejściu przepisów w życie. Docelowo ma to doprowadzić do sytuacji, w której w ciągu kilku – kilkunastu lat, zaczipowane będą wszystkie psy. Rejestracją czipów ma zająć się jedna centralna baza, co byłoby na pewno sporym ułatwieniem.

Czipowanie psa – wszystko, co warto wiedzieć

Dzięki wprowadzeniu takich przepisów nie tylko będzie znacznie łatwiej odnaleźć opiekuna psa, który się zgubił, ale również może wpłynąć to na zwiększenie odpowiedzialności opiekunów psów. Identyfikacja właściciela porzuconego w lesie psa będzie łatwa, można zatem przypuszczać, że zmniejszy to docelowo liczbę drastycznych porzuceń psów, o jakich często piszemy wam na łamach Wamiz.pl.

Konieczność wniesienia opłaty za zaczipowanie psa może wydawać się barierą do jego posiadania, ale tak naprawdę, również jest plusem, bo pozwoli zredukować liczbę nieprzemyślanych adopcji. Utrzymanie psa kosztuje, zatem jeśli ktoś nie może poświęcić kilkudziesięciu złotych na czip, to jak poradzi sobie finansowo, jeśli pies zachoruje i będzie potrzebował opieki weterynaryjnej?

Obowiązkowe czipowanie psów – czy już obowiązuje?

Nie. Na chwilę obecną trwają dopiero przymiarki do wprowadzenia takich legislacji, zatem zanim czipowanie stanie się obowiązkowe, minie sporo czasu.

Nawet po wprowadzeniu przepisów, nie zostaną nimi objęte już żyjące psy, dlatego aktualni opiekunowie psów nie muszą obawiać się dodatkowych kosztów, choć oczywiście bardzo zachęcamy do zaczipowania swojego zwierzaka dla jego bezpieczeństwa.

Jeśli masz psa, a chcesz uniknąć kosztów, warto śledzić ogłoszenia i informacje miejskie, bo wiele miast, w ramach walki z bezdomnością psów, prowadzi co jakiś czas akcje bezpłatnego czipowania zwierząt.

Źródło: rp.pl

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?