W okresie od 2010 do 2020 roku, w USA 10-krotnie wzrosła liczba psów, które otrzymują leki przeciwdepresyjne.
Dr Amy Lee z Blacktown, która sama przepisuje swojemu psu Prozac, twierdzi, że coraz częściej zgłaszają się do niej psy z problemami behawioralnymi polegającymi na wzroście agresji, spadku zainteresowania zabawą czy lękiem separacyjnym.
Z kolei dane medyczne mówią, że leki przeciwdepresyjne bywają zapisywane przez weterynarzy czasem bez odpowiedniej diagnostyki. Tylko dlatego, że opiekun psa opisuje niepokojące objawy lęku separacyjnego lub nagłej zmiany zachowania u psów.
I choć badania dotyczą USA, to warto już teraz zainteresować się tematem, bo ta „moda” na karmienie psów lekami antydepresyjnymi na pewno prędzej czy później dotrze do Polski.
Pozostaje jednak pytanie, czy faktycznie u psów rośnie liczba problemów związanych z zaburzeniami nastroju i zachowania czy to reakcja na to, że liczba takich zaburzeń rośnie wśród ludzi.
Problem z psami czy opiekunami?
Opiekunowie chcą rozwiązać problem lekami, podczas gdy problemem są oni sami
- mówi profesor Paul McGreevy, weterynarz i badacz zachowania zwierząt z Uniwersytetu w Sydney. Dla niego zwiększona podaż leków przeciwdepresyjnych zwierzętom wiąże się z tym, że na adopcję decydują się osoby, które nie powinny mieć zwierząt. Choć psi towarzysz podnosi nastrój i pomaga dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne nie jest lekiem na depresje opiekuna, który nieświadomie indukuje problem u swojego pupila.
Jeśli chcesz mieć psa, pamiętaj, że ma on swoje potrzeby. Jeśli ich nie zaspokoisz, czyli np. nie będziesz się z nim bawić czy chodzić na spacery, pies będzie niespokojny, agresywny bądź smutny – tłumaczy weterynarz. Rozwiązaniem jest pozwolenie mu na robienie psich rzeczy a nie leki przeciwdepresyjne – ostrzega specjalista.
Jeśli pies ma lęk separacyjny nie rozwiążemy go tabletką – podkreśla Dr Rassool, weterynarz i behawiorysta. Podkreśla też, że kluczem do radzenia sobie z problemami behawioralnymi u psów jest właściwe szkolenie i używanie metod pozytywnych a nie kar, które wzmacniają agresję.