Reklama

sterylizacja kotki za darmo

Wiele lecznic w Polsce prowadzi bezpłtaną sterylizację kotów

© Shutterstock

Sterylizacja kotki za darmo 2022: gdzie w tym roku można wykonać zabieg?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano aktualizacja dnia

Początek wiosny to czas, gdy wiele dojrzałych płciowo kotek wchodzi w ruję, a kocury szukają partnerek i walczą z rywalami. Po trwającej około 2 miesięcy ciąży przyjdą na świat kocięta, z których większość będzie niechciana. To ostatni dzwonek, aby wykastrować kotki – te domowe i te wolno żyjące. Sprawdź, gdzie można zrobić to za darmo!

Jak co roku na wiosnę organizacje, fundacje oraz władze samorządowe nagłaśniają konieczność kastracji/sterylizacji kotów jako najważniejszej metody walki z bezdomnością zwierząt.

Wyjaśnijmy jednocześnie, że sterylizacja kotki to podjęcie jakichkolwiek działań uniemożliwiających jej rozród. Należą do nich m.in. podwiązanie jajowodów, które skutkuje bezpłodnością, ale nie zmienia cyklu rozrodczego i nie chroni przed chorobami takimi jak ropomacicze. Sterylizacja pełna, czyli usunięcie gonad – zarówno u samca, jak i u samicy – to kastracja. Popularnie jednak „sterylizacją” określa się kastrację kotki i w takim znaczeniu termin ten używany jest podczas akcji promujących tę metodę zapobiegania bezdomności.

Darmowa sterylizacja kotów: Akcja Sterylizacji 2022 

Ogólnopolska Akcja Sterylizacji powstała w celu popularyzacji tej humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji psów i kotów. Jej organizatorzy stawiają sobie za zadanie:

  • umożliwienie opiekunom psów i kotów zapisanie swojego zwierzaka na zabieg sterylizacji;
  • zwiększanie świadomości opiekunów zwierząt domowych na temat ich odpowiedzialności za swoje zwierzęta i ich potomstwo;
  • ukazanie globalnego spojrzenia na nadmierne rozmnażanie się zwierząt domowych i jego konsekwencji: bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci, przypadków bestialskiego uśmiercania;
  • zwiększenie liczby wysterylizowanych zwierząt.

W tym roku Akcja Sterylizacji trwa dłużej niż zwykle – aż do 30 kwietnia. Zabiegi nie są bezpłatne, ale biorące udział w akcji lecznice często oferują znaczące rabaty dla opiekunów, którzy zdecydowali się na sterylizację kota. Listę lecznic biorących udział w akcji w tym roku można znaleźć tutaj: https://www.akcjasterylizacji.pl/lecznice-biorace-udzial/.

Darmowa sterylizacja kotów 2022 – dokąd się udać?

Niektóre gminy przeznaczają w tym roku w swym budżecie środki na darmową sterylizację kotów. Warto dowiedzieć się w urzędzie, czy zabiegi będą finansowane w ramach tegorocznego budżetu i od kiedy. 

Warszawa

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy od lat finansuje ze swego budżetu zabiegi kastracji (a także czipowanie) psów i kotów. W tym roku warszawski Ratusz zapowiada start akcji sterylizacyjnej na koniec kwietnia. Termin ten może ulec zmianie w zależności od rozstrzygnięcia postępowania na przedmiotowe zamówienie publiczne.

Po rozstrzygnięciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i podpisaniu umów z lecznicami weterynaryjnymi Urząd Miasta opublikuje szczegółowe informacje oraz listę lecznic, które będą wykonywały zabiegi bezpłatnie na stronach: https://warszawa19115.pl/-/finansowanie-zabiegow-sterylizacji-kastracji-oraz-czipowania-zwierzat i https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/OS/Zwierzeta/default.htm.  

Poznań 

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na 2022 r. został przyjęty przez Radę Miasta Poznania. Obejmuje możliwość nieodpłatnej kastracji oraz zaczipowania zwierzęcia. Podobnie jak w przypadku Warszawy, miasto jest na etapie procedur przetargowych na zabiegi i po ich zakończeniu poinformuje o starcie akcji: https://www.poznan.pl/mim/wortals/wortal,285/bezplatna-sterylizacja-i-kastracja-psow-i-kotow-nalezacych-do-mieszkancow-miasta-poznania,p,51606,51609,52290.html.

Częstochowa 

Program bezpłatnej kastracji zwierząt właścicielskich na 2022 r. działa już natomiast w Częstochowie. Nabór zgłoszeń do programu będzie trwał do 30.09.2022 r. lub do wcześniejszego wykorzystania puli środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel, natomiast program będzie realizowany do 31.10.2022 r.

Aby za darmo wykastrować kota, należy złożyć wniosek w magistracie: osobiście, listownie lub poprzez ePUAP. Po weryfikacji wniosku opiekun zwierzęcia otrzyma skierowanie do konkretnego gabinetu weterynaryjnego. Należy się do niego zgłosić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wyznaczy termin zabiegu. Informacje na temat akcji oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Częstochowy – Program sterylizacji i kastracji psów i kotów posiadających właścicieli w roku 2022 – (czestochowa.pl).

Kielce

Do programu finansowania zabiegów kastracji psów i kotów przystąpiły także Kielce. Zainteresowani opiekunowie mogą otrzymać talon na zabieg. Zapisy na talony są przyjmowane telefonicznie (w godz. 8:00–14:00 pod numerem telefonu 41 367 66 85) lub w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. Strycharskiej 6 od godz. 16:00 do ostatniej osoby lub do wyczerpania puli talonów.

Mieszkańcy Kielc mogą otrzymać talony po okazaniu dowodu osobistego i książeczki zdrowia zwierzęcia. Każdemu przysługuje jeden talon na kota i/lub jeden talon na psa. Talony na kastrację kotów wolno żyjących miasto będzie natomiast przekazywało organizacjom oraz zarejestrowanym karmicielom kotów.

Lublin

Mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z usługi bezpłatnej kastracji zwierząt domowych w wybranych lecznicach, wyszczególnionych na stronie https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/ochrona-zwierzat/akcja-sterylizacja/.

Dodatkowo opiekunowie kotów wolno żyjących posiadający legitymację Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących wydaną przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin lub legitymację organizacji pozarządowej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, mogą skorzystać z usługi bezpłatnej kastracji kotów wolno żyjących.

Łódź

W 2022 r. Urząd Miasta Łódź finansuje kastracje zarówno kotów wolno żyjących, jak i posiadających opiekuna, a także leczenie kotów wolno żyjących i czipowanie zwierząt właścicielskich. 

Piła

Miasto Piła dofinansowuje zabiegi kastracji zwierząt. Wnioski można składać w terminie od 25 lutego do 31 października 2022 r. Opiekun kilku zwierząt może raz w roku kalendarzowym ubiegać się o przyznanie dofinansowania dla maksymalnie dwóch zwierząt. Dofinansowanie może wynieść do 50% poniesionych kosztów zabiegu, ale nie więcej niż 250 zł na jedno zwierzę. W ramach akcji można również bezpłatnie zaczipować pupila.

Z usługi można skorzystać w jednym z gabinetów weterynaryjnych, z którym Urząd Miasta podpisał umowę (https://www.pila.pl/aktualnosci/e6f85e9849d7700062cbba1612eb4970.html).

Bezpłatna kastracja kotów możliwa jest – lub będzie – także w innych miastach i gminach. Warto spytać w odpowiednim wydziale urzędu gminy czy urzędu miasta o możliwość sfinansowania lub dofinansowania zabiegów w tym roku.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?