Jaka jest różnica między sterylizacją a kastracją kota?

sterylizacja a kastracja kota © Maria Sbytova / Shutterstock

Kastracja i sterylizacja kota to bardzo podobne zabiegi, które mają taki sam cel. Dowiedz się, co je różni i jak przygotować do nich pupila.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

Coraz więcej osób decyduje się na kupno lub adopcję kota. To dość mało wymagające zwierzęta, z którymi poradzą sobie nawet początkujący właściciele, jeśli tylko poszukują wiedzy na temat właściwej opieki - tak jak Ty w tej chwili. Niestety ogromna popularność kotów (w Polsce żyje ich około 6 milionów!) działa na ich niekorzyść. Nadpopulacja, czyli zbyt duża liczba zwierząt, powoduje, że wiele z nich jest bezdomnych lub trafia do schronisk i spędza tam całe życie.

Sterylizacja i kastracja kotów to najskuteczniejsze metody walki z bezdomnością zwierząt, które mają także dobry wpływ na ich zdrowie.  Coraz częściej przeprowadzenie tego zabiegu u własnych pupili uznaje się za świadome, odpowiedzialne podejście do posiadania zwierzęcia. Wielu opiekunów sądzi jednak, że kotki się sterylizuje, a koty kastruje. Czy na pewno? Dowiedz się, na czym naprawdę polega różnica między kastracją a sterylizacją kotów.


Kastracja a sterylizacja kota - czym są i co je różni?

Potocznie mówi się o kastracji kotów i sterylizacji kotek lub stosuje się te określenia zamiennie - jednym z powodów może być negatywny wydźwięk słowa „kastracja”. To duże uproszczenie i swoisty skrót myślowy, ponieważ w rzeczywistości zabiegi kastracji i sterylizacji można przeprowadzać u obu płci. Celem obu zabiegów jest pozbawienie zwierząt zdolności do rozmnażania.


Sterylizacja kotki i kota 

Zabieg sterylizacji kotki lub kota to przecięcie lub podwiązanie jajników u samic i nasieniowodów u samców. Wówczas gonady, czyli gruczoły płciowe, nie zostają usunięte z organizmu. Kot zostaje pozbawiony możliwości rozmnażania, ale jego gonady nadal produkują hormony. Co to oznacza w praktyce?

Minusy sterylizacji kotki lub kota: 

  • Kocury nadal mogą znaczyć teren oraz próbować ucieczek i długich wędrówek w poszukiwaniu kotek.
  • Kotki będą nadal regularnie przechodzić „ruję”, która bywa bardzo męcząca dla domowników, bo gospodarka hormonalna działa jak przed zabiegiem.
  • Ponieważ podczas sterylizacji narządy (jądra u samców, macica, jajniki i jajowody u samic) nie zostają usunięte, zwierzę nadal jest narażone na choroby układu rozrodczego (ropomacicze, nowotwory).

To sprawia, że sterylizacja jest rzadko wykonywana i nawet jeśli zapisujemy kota na zabieg, używając tego popularnego określenia, prawdopodobnie lekarz wykona kastrację.

Sterylizacja farmakologiczna kota

Istnieje także sterylizacja farmakologiczna, w formie zastrzyków lub tabletek. Czasem jest to jedyny sposób, by zapobiec rozmnażaniu (np. kiedy dziko żyjąca kotka nie daje się złapać). Zaletą tego rozwiązania jest jego odwracalność, więc może być stosowana przez hodowców, którzy w przyszłości planują rozmnażanie kotki.

Wadą sterylizacji farmakologicznej (czy też antykoncepcji dla kota) jest długa lista chorób, które może wywołać - m.in. choroby wątroby czy cysty na jajnikach. Dlatego jeśli nie ma takiej konieczności i brak przeciwwskazań do zabiegu, kastracja jest znacznie lepszym wyborem.

Niechciane ciąże przyczyniają się do wzrostu kociej bezdomności ©Shutterstock


Kastracja kota lub kotki

Zabieg kastracji kota polega na trwałym usunięciu jąder u samców oraz jajników, jajowodów i macicy u samic. W ten sposób zwierzę zostaje na zawsze pozbawione zdolności do rozmnażania, a jego organizm nie produkuje hormonów płciowych. Zabieg kastracji jest wykonywany znacznie częściej, zarówno u kotów jak i u kotek, ze względu na korzyści zdrowotne i behawioralne. To zabieg, który stuprocentowo i trwale pozbawia zwierzę płodności i powinien być wykonywany u każdego kota, który nie jest użytkowany w hodowli.

Zalety kastracji kota:

  • Brak zachowań związanych z rują w przypadku kotek oraz brak oznaczania terenu, bójek z innymi kotami oraz ucieczek w przypadku kocurów.
  • Choć niektórzy właściciele (często zwłaszcza męskie grono miłośników kotów) mają opory przed wykastrowaniem kota, to ten prosty zabieg znacznie ułatwia zwierzęciu życie, uwalnia je od napięcia psychicznego i zapobiega wielu chorobom.
  • Wbrew pozorom ten rutynowy zabieg jest bardzo prosty - kastracja kocura trwa zaledwie kilkanaście minut i zwykle nie wymaga nawet zakładania szwów.
Szkodliwy mit o tym, że kotka powinna mieć chociaż raz w życiu młode, jest nieprawdziwy i nie ma uzasadnienia naukowego! Nie istnieje żaden powód, by rozmnażać koty na własną rękę i tym samym zwiększać skalę bezdomności, dlatego zalecamy wczesną sterylizację zwierząt.


Jak przygotować kota do kastracji lub sterylizacji?

Kastracja i sterylizacja mogą być przeprowadzane tylko u zwierząt zdrowych, w dobrej formie. Zazwyczaj przed planowanym zabiegiem wykonuje się badanie krwi, aby wykluczyć ewentualne choroby.

Niekiedy weterynarz rezygnuje z badania krwi u bardzo młodych osobników cieszących się dobrym zdrowiem i poprzestaje na dokładnym wywiadzie. Każdy zabieg chirurgiczny jest obarczony pewnym ryzykiem, jednak w przypadku sterylizacji i kastracji jest ono niewielkie. Najlepiej wybrać lekarza weterynarii, do którego mamy zaufanie.

Kastracja i sterylizacja są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, dlatego kot musi być na czczo. To oznacza, że nie karmimy go kilka lub kilkanaście godzin przed planowanym zabiegiem — w tej kwestii należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, który będzie przeprowadzać zabieg.

Dorosłe koty obowiązuje ok. 12-godzinna głodówka, kociaki nieco krótsza, ze względu na inny metabolizm. Ostatnim posiłkiem powinna być mokra karma, podajemy ją także jako pierwszy posiłek po zabiegu. Zwierzę powinno mieć dostęp do wody przez cały czas - zabieramy miskę z wodą dopiero godzinę lub dwie przed planowaną kastracją.

Kota do lecznicy zabieramy w transporterze (upewnijmy się, że jest dobrze zamknięty - zestresowany kot może próbować się z niego wydostać). Jeśli to kotka, warto przygotować ubranko ochronne lub upewnić się, że dostaniemy takie w lecznicy. Po zabiegu weterynarz powinien wydać nam kota dopiero, gdy zwierzę będzie w pełni wybudzone, a jego stan - stabilny.

Kastracja kota - kiedy wykonać zabieg?

Zabieg kastracji kota zaleca się wykonać przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, czyli pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia. Kastrację kotki należy przeprowadzić przed lub tuż po pierwszej rui, która również występują pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia.

Wczesna kastracja kota pozwala uniknąć wyrobieniau u pupila nawyku znaczenia terenu. Raz nabyty, jest trudny do wyeliminowania. Przede wszystkim jednak zabieg kastracji kotki i kota eliminuje ryzyko niechcianiej ciąży.

Kastracja kota lub kotki - ile kosztuje?

Kastracja kotki jest zabiegiem bardziej skomplikowanym niż kastracja kocura, koszty więc bedą wyższe. Cena przeprowadzenia kastracji kota waha się od 120 do 200 zł w zależności oczywiście od gabinetu. Zabieg kastracji kotki to koszt ok. 250 - 300 zł.

Warto wiedzieć, że co roku gminy przeprowadzają zabiegi darmowej sterylizacji (kastracji). 

Kastracja a sterylizacja kota - podsumowanie

Pamiętajmy, żeby nie denerwować się przesadnie zabiegiem kastracji! Zwierzęta, zwłaszcza te mocno związane ze swoim opiekunem, doskonale wyczuwają nasze emocje i stres może im się udzielić. Kastracja jest prostym, rutynowym i bezpiecznym zabiegiem, po którym kot bardzo szybko wraca do formy.

Dzięki tej decyzji możemy uchronić ukochanego pupila przed wieloma groźnymi chorobami - nowotworem jąder lub listwy mlecznej, ropomaciczem. Sprawiamy także, że nie odczuwa napięcia psychicznego i jest spokojniejszy. Co ciekawe, wykastrowane zwierzęta żyją znacznie dłużej.

Oczywiście ogromną zaletą jest także fakt, że nasz pupil nie przyczyni się do wzrostu bezdomności spowodowanej niekontrolowanym rozrodem. A jeśli marzymy o widoku rozkosznych kociaków - w schroniskach bez problemu znajdziemy mioty, które możemy odchować, a następnie znaleźć im dobry dom.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak dbać o wysterylizowanego kota?

Kiedy wysterylizować kotkę?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz