Reklama

W polskiej policji służy prawie 900 psów. Jakie mają zadania? Niektóre z nich zaskakują

pies i policjant dog-wow © Policja.pl

Prawie 900 czworonożnych funkcjonariuszy służy w polskiej Policji. Patrolują, tropią, wyszukują zapach narkotyków i lokalizują ludzkie zwłoki, a to nie wszystko! Przeczytajcie, jak te dzielne zwierzaki dbają o nasze bezpieczeństwo.

Przez Aleksandra Kupras

Opublikowano

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nie tylko zapewni nam doborowe towarzystwo, ale i obroni w potrzebie. Niektóre z nich zasilają szeregi polskiej Policji, gdzie dzielnie wykonują swoje obowiązki.

Psy policyjne - początki

Początki polskiej kynologii policyjnej sięgają 1913 r., kiedy to pierwszym czworonożnym funkcjonariuszem został krakowski doberman. Od tej pory psy pojawiały się czasem na patrolach policyjnych. Prawdziwy przełom nastąpił we wrześniu 1945 r., gdy rozpoczęto pierwszy kurs w Szkole Przewodników i Tresury Psów Służbowych, odbywający się w Słupsku. Wyszkolono wtedy 24 psy, które podjęły służbę w jednostkach terenowych ówczesnej Milicji Obywatelskiej.

Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych CWMO w Słupsku istniała do 1949 roku. W 1949 roku Komenda Główna Milicji Obywatelskiej wystąpiła do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z wnioskiem o połączenie Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych w Słupsku z Zakładem Tresury Psów Służbowych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Sułkowicach.

Od 1959 r. szkolono tam nie tylko psy tropiące, ale wprowadzono też kursy dla opiekunów psów obronnych, a od 1962 r. zaczęto uczyć psy rozpoznawania podejrzanych osób poprzez porównywanie zapachu przedmiotów i ludzi.

Po przekształceniu Milicji Obywatelskiej w Policję w 1990 r., Zakład Tresury Psów Służbowych KBW i MO otrzymał nową nazwę Szkoły Policyjnej Przewodników i Tresury Psów, którą dwa lata później wcielono do struktur Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, jako Zakład Szkolenia Przewodników i Tresury Psów. Obecnie jest on jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych Policji.

©Policja.pl

Psy policyjne - rasy i szkolenie

Głównymi rasami psów wykorzystywanych w służbie są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie w wieku od  roku do dwóch lat. Szkolenie psów służbowych trwa, w zależności od rodzaju kursu, około 4,5-6 miesięcy. Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach prowadzi centralny dobór psów do służby. Istnieje możliwość kwalifikacji psów innych ras po uwzględnieniu ich predyspozycji psychicznych i fizycznych.

©Policja.pl

Psy policyjne - organizacja

Do najliczniejszej grupy psów służbowych w Policji należą psy kategorii patrolowo-tropiącej (459 czworonogów). Do ich zadań należy przeszukiwanie terenu i pomieszczeń, pościg za poszukiwaną osobą  oraz podczas zasadzek. Pomagają przy czynnościach interwencyjnych, przy zatrzymywaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób, jak również przy tropieniu śladów ludzkich.

Psy kategorii patrolowej (51 psów) realizują działania prewencyjne. Psy kategorii bojowej (6 psów) używane są w służbie kontrterrorystycznej.

Psy kategorii tropiącej (66 psy) tropią ślady ludzkie na miejscu zdarzenia oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osób zaginionych.

©Policja.pl

Psy do zadań specjalnych

Psy do zadań specjalnych wyszukują zapach narkotyków (163 psów), a także zapachów materiałów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji (101 psów). W Policji służą także psy, który wyszukują zapach zwłok ludzkich na lądzie (15 psów) i zapach zwłok ludzkich na wodzie (4 psy) oraz psy do badań osmologicznych, czyli identyfikacji na podstawie zapachu (30 psów). Psy te pracują w laboratoriach kryminalistycznych - ich umiejętności są wykorzystywane w czasie procesów.

W Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie szkolone są również psy tropiące osoby zaginione według założeń mantrailingu. Oznacza to, że są w stanie odnaleźć ślad pozostawiony przez człowieka nawet kilkanaście dni wcześniej. Aktualnie cztery psy zostały przeszkolone w tej dziedzinie.

Wszystkie policyjne czworonogi, oprócz swoich ważnych funkcji, z pewnością pełnią też rolę wsparcia w trudnych chwilach dla swoich opiekunów!

©Policja.pl

Źródło: Policja.pl

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz