Alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, wysypka skórna... alergia na koty jest źródłem wielu nieprzyjemnych objawów. Co ją powoduje?
Białko Fel d1 wydzielane przez zwierzę. Aby ulżyć osobom cierpiącym na alergię na koty, warto sprawdzić porady i lekarstwa naszych babć, które często bywają zaskakujące. Przedstawiamy je w dalszej części artykułu.
Domowe sposoby na alergię na koty
Napar ziołowy na alergię na koty
Napar ziołowy znany jest ze swoich właściwości leczniczych może znacznie złagodzić kaszel i kichanie. Zioła są zresztą powszechnie znane i stosowane przy łagodzeniu objawów wielu dolegliwości.
W przypadku alergii na kota sprawdzi się suszony tymianek, lawenda, rumianek lub eukaliptus, które mają właściwości łagodzące. Aby przygotować napar, wystarczy podgrzać wodę do 80°C, zaparzać zioła 5 do 10 minut i wypić napar.
Do posłodzenia najlepiej użyć odrobiny miodu. On również ma właściwości łagodzące. Najlepszy jest miód ze spadzi jodłowej, który jest doskonałym naturalnym lekiem na dolegliwości laryngologiczne.
Glinka zielona
Alergia na kota może objawiać się wysypką lub nawet egzemą. Oprócz regularnego picia w celu nawodnienia skóry przyda się również zielona glinka.
Nałóż ją w grubych warstwach na zajęte miejsca. Glinka zielona jest naturalnym surowcem bogatym w minerały. To lekarstwo naszych przodków, jednocześnie łagodne i o silnym działaniu.
Glinka ma właściwości kojące i lecznicze. Niektórzy naukowcy uważają, że substancja ta ma również działanie antyseptyczne i bakteriobójcze.By w pełni wykorzystać jej działanie, należy stosować ją w postaci okładu na podrażnione miejsca.
Woda morska i woda różana
Łzawią Ci oczy? Aby złagodzić swędzenie, połóż na oczy na kilka minut okłady z zimnej wody. Na powiekach można również położyć wacik namoczony w wodzie różanej.
W przypadku podrażnienia błony śluzowej nosa bardzo pomocna będzie słona woda. Możesz kupić wodę morską w aptece lub samodzielnie przygotować roztwór na bazie receptury naszych babć.
Rozpuść pół łyżeczki soli w 250 ml gorącej wody (wcześniej zagotowanej), następnie wstrzyknij mieszankę do każdego nozdrza za pomocą gruszki lub butelki z rozpylaczem. W ten sposób usuniesz wydzielinę z nosa i alergeny, które wywołują objawy.
Również para wodna to doskonały środek na złagodzenie objawów alergicznego nieżytu nosa. Wlej kilka kropli mentolu do miski z gorącą wodą, przykryj głowę i trzymaj twarz nad miską, wdychając opary. Ta stara receptura pomoże ci usunąć śluz, który powoduje katar i kichanie.
Cebula
Kolejny domowy sposób na alergię na kota to... zwykła cebula. Dzięki zawratej w cebuli kwercetynie, ma ona działanie antyhistaminowe (najwięcej kwercytyny jest w odmianie czerwonej).
Ta supermocna cząsteczka antyoksydacyjna potrafi zablokować produkcję histaminy, substancji chemicznej uwalnianej w organizmie w przypadku reakcji alergicznej. Histamina w organizmie ludzkim pełni funkcję mediatora (przenośnika) procesów zapalnych, a także mediatora odczynu alergicznego.
Masz ochotę na sok z cebuli? Zaparzaj posiekaną cebulę w litrze wody mineralnej przez kilkanaście godzi.
Cebula jest jednym z najbogatszych w kwercetynę pokarmów, jeśli jednak odrzuca Cię jej zapach i smak, to pamiętaj, że kwercetynę zawierają również jabłka, owoce leśne, czarna herbata i czerwone winogrona. Wiadomo również, że pokarmy bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, skutecznie blokują wydzielanie histaminy.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to świetny środek zapobiegawczy. Pomaga zapobiegać alergicznemu nieżytowi nosa wywoływanemu przez koty. Ponadto jabłka zawierają kwercetynę, cząsteczkę odpowiedzialną za poziom histaminy w organizmie. Kwercetyna w połączeniu z antyseptycznymi właściwościami octu zmniejsza objawy alergii.
W tym celu wystarczy codziennie pić szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego i jedną łyżeczkę miodu.
Pokrzywa
Pokrzywa to kolejny świetny domowy sposób n a alergię na koty, a konkretnie na złagodzenie kataru. Ta drażniąca, a nawet piekąca roślina to bowiem jedna z najbardziej skutecznych roślin leczniczych.
Działa jak środek przeciwhistaminowy i skutecznie łagodzi objawy takie jak zatkany nos czy ból gardła. Zmniejsza stan zapalny dróg oddechowych oraz łagodzi katar i kichanie.
Można ją pić w formie naparu dwa do trzech razy dziennie. Pamiętajmy, że pokrzywa jest też dostępna w formie kapsułek, które można kupić w sklepach ekologicznych, aptekach czy drogeriach.
Wszystkie te babcine sposoby nie zwalniają nas jednak od zasięgnięcia porady lekarza. Chociaż mogą one pomóc złagodzić objawy i poprawić codzienne życie, tylko lekarz jest w stanie zająć się alergią i zapewnić odpowiednie leczenie.