Reklama

klatka kennelowa dla psa
© Shutterstock

Klatka kennelowa dla psa. Co warto o niej wiedzieć i jak z niej korzystać?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Klatki kennelowe znano już w czasach II wojny światowej – wtedy służyły do transportu zwierząt. Nie były jednak dla nich miejscem bezpiecznego schronienia i wyciszenia. Ostatnio stały się popularne ze względu na zmianę swojego przeznaczenia. Dlaczego właściciele czworonogów kupują klatki kennelowe?

Klatki kennelowe sprawdzają się nie tylko w podróży, ale też w domu, zwłaszcza gdy pies potrzebuje miejsca, w którym mógłby się bezpiecznie schronić. Nauka zostawania w klatce trwa parę miesięcy i musi być podzielona na etapy.

Kiedy zaczęto używać klatek kennelowych dla psów?

Kennel klatki użyto po raz pierwszy w czasach II wojny światowej. Wtedy boksy zbudowane z drewna wykorzystywano do transportu psów wojskowych. Po zakończeniu wojny zostały docenione przez linie lotnicze, w których służyły do przewożenia zwierząt.

W latach siedemdziesiątych na rynku pojawiły się lżejsze klatki kennelowe dla psów z plastiku. Obecnie wybierać można pomiędzy modelami wykonanymi z przeróżnych materiałów np. drewna, metalu, tekstyliów, plastiku lub drutów. Zmieniło się także przeznaczenie kenneli. Klatka dla psa służy dziś do wyznaczania mu bezpiecznego miejsca do relaksu.

Klatka kennel miejscem azylu

Psy lubią posiadać własne bezpieczne i nieco ustronne miejsce, dlatego tak wiele czworonogów wybiera do odpoczynku ograniczoną przestrzeń, np. miejsce pod stołem, krzesłem lub w kącie pomieszczenia. Tam czują się pewnie i są spokojne. Jest to szczególnie ważne dla zwierząt lękliwych, skrzywdzonych lub nadpobudliwych.

Klatka kennelowa może być właśnie takim schronieniem – strefą relaksu w stresującej sytuacji. Jak podkreślają jednak behawioryści, klatka kennelowa dla psa z poważnymi zaburzeniami lękowymi nie może stanowić jedynej metody terapii. Powinno się ją traktować wyłącznie jako dodatkowe wsparcie.

Kiedy warto użyć klatki kennelowej?

Aby pupil chciał korzystać z tego rodzaju schronienia, należy przyzwyczaić psa do niego stoponiowo. Pod żadnym pozorem  nie można zamykać psa po wejściu do klatki na siłę. Jednak odpowiedni trening może sprawić, że kennel klatka stanie się dla psa naprawdę komfortowym miejscem. Jej wykorzystanie jest szczególnie zalecane dla psów:

  • z lękiem separacyjnym,
  • niszczących domowe przedmioty pod nieobecność właścicieli,
  • uciążliwie szczekających pod nieobecność opiekuna,
  • psów nadpobudliwych i wymagających wyciszenia,
  • wymagających okresowej izolacji (np. podczas wizyt gości),
  • żyjących w domu, w którym znajdują się małe dzieci,
  • często podróżujących.

Klatki kennelowe są też dobrym rozwiązaniem dla szczeniaków. Wyznaczając zwierzęciu pory przebywania w klatce, można je w łatwy sposób nauczyć określonego rytmu dobowego i przyspieszyć naukę czystości. Szczeniak znajdujący się w zamkniętej przestrzeni szybko pojmie, że z załatwieniem swoich potrzeb fizjologicznych musi poczekać do czasu wyjścia na spacer. Jeśli zapewni mu się wystarczającą ilość rozrywki np. zabawek czy gryzaków, nie będzie niszczył butów lub innych przedmiotów należących do domowników.

Trening psa w klatce kennelowej

Kennel dla psa należy wprowadzać stopniowo. Nie można w niej zamknąć zwierzęcia nagle i na siłę – przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego. Czworonóg musi czuć się bezpiecznie, a klatka nie może kojarzyć się źle. Trening powinien trwać kilka miesięcy i być podzielony na etapy:

Zapoznanie

Zakupioną klatkę należy ustawić w miejscu, w którym pies lubi leżeć i gdzie czuje się komfortowo. Powinna być to przestrzeń umożliwiająca obserwowanie otoczenia (np. kąt pokoju dziennego). Do klatki trzeba włożyć wygodne posłanie, ulubione zabawki oraz pozostawić ją otwartą. Każdą próbę wejścia psa do niej warto nagrodzić smakołykiem. Dobrym pomysłem jest podawanie mu tam posiłków. Zachęci to psa do częstego przebywania wewnątrz niej. Etap zapoznawczy może trwać kilka tygodni – wiele zależy od charakteru psa;

Nauka komend

Kiedy pies chętnie korzysta z klatki, można zacząć wprowadzać naukę komend. Gdy po wydaniu polecenia zwierzę uda się do klatki, trzeba je nagrodzić. Warto też nauczyć pupila reagowania na komendę zwalniającą, na której dźwięk będzie wychodził z kennela. Etapu nauki nie wolno przyspieszać. Zmuszanie psa do wyjścia lub wpychanie go na siłę do klatki przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, może nawet spowodować traumę;

Pozostawanie w klatce

W ostatnim etapie treningu zostawiamy czworonoga za zamkniętymi drzwiami na coraz dłuższe odstępy czasu (początkowo może być to jedynie minuta lub kilkadziesiąt sekund). Pozostawanie warto ćwiczyć, gdy pies jest zmęczony np. po długim spacerze. Wówczas klatka będzie kojarzyła się mu z miejscem odpoczynku.
 
Kennel klatka doskonale sprawdza się jako miejsce odpoczynku dla starszych, jak i młodszych psów - czasem może zastąpić legowisko. Co więcej, zwierzęta przyzwyczajone do przebywania w niej, zwłaszcza szczenięta, nie będą niszczyły mieszkania podczas nieobecność właścicieli, a zajmą się swoimi zabawkami, które można umieścić we wnętrzu klatki.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?