Reklama

Jak wybrać najlepszą karmę dla „Prawdziwego Psa”na 5?

karma dla psa © Shutterstock

Jeśli patrząc na swojego Azorka na kanapie, nie widzisz ani krwiożerczego następcy wilka, ani wyfiokowanego czampiona to masz rację. Pies – najlepszy przyjaciel człowieka, to gatunek który powstał w wyniku procesu udomowienia i przystosowania się psa do życia z człowiekiem – czyli z Tobą. Tak, do życia przy nas i dzielenia z nami codziennego życia, w tym także posiłków. Bo #PrawdziwePsy uwielbiają być sobą, w czym pomoże im pożywienie spełniające ich potrzeby.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Rewolucja w karmieniu psów, czyli początki suchej karmy

©Shutterstock

Purina Dog Chow to jedna z najstarszych marek karm dla psów na świecie. Powstała niemal 100 lat temu w latach 20.tych XX wieku w USA i już w latach 30.tych XX wieku towarzyszyła psom w wyprawie arktycznej admirała Byrda, aby w latach 40.tych XX wieku być oficjalną karmą psów armii amerykańskiej w czasie II wojny światowej.

Gdy w latach 50.tych po raz pierwszy Purina poddała karmę Dog Chow gotowaniu pod ciśnieniem (ekstruzji), po raz pierwszy suche karmy zaczęły masowo zdobywać miski milionów psów i serca ich opiekunów.

Stało się tak, bo proces ekstruzji nie tylko zwiększył bezpieczeństwo i smakowitość suchej karmy, ale także skrócił czas obróbki termicznej, podwyższył strawność składników i nadał chrupkość granulatowi. Pozwolił też na rezygnację ze stabilizatorów oraz konserwantów. Obecnie prawie wszystkie karmy (w tym także część karm mokrych i przekąski), prawie wszystkich innych producentów robi je z wykorzystaniem tej technologii z różnymi modyfikacjami. Kolejnym kluczowym momentem dla rozwoju karm, było skomponowanie dedykowanej karmy dla szczeniąt Puppy Chow, co spotkało się w latach 60.tych z oskarżeniem Puriny o tworzenie zbędnych produktów, gdyż inni producenci uważali wtedy, że szczenięta nie mają wyższych potrzeb niż psy dorosłe. 

Karma pełnoporcjowa, czyli jaka?

Jednym z przełomowych badań Purina, było badanie „Life Plan” na przestrzeni lat 80.tych i 90.tych czyli obserwowanie grupy labradorów przez całe ich życie, od wieku szczenięcego do naturalnej pełnoporcjowa śmierci. Było to historycznie najdłuższe (14 lat) i najbardziej liczne  badanie tego typu (48 labradorów, z 7 różnych miotów), analizowane przez kilkudziesięciu naukowców z różnych jednostek badawczych. Wykazało jasno, że psy odpowiednio żywione (karmione o 25% mniej niż karmione dowoli), żyją o 15% dłużej, a ich jakość życia jest wyższa – bo mniej chorują. Kluczowe było podawanie odpowiedniej ilości energii i proporcji składników odżywczych, gdyż dłużej żyły psy które jadły o 25% mniej (1).

Warto nadmienić, że definicja pełnoporcjowości karmy dla psów, narodziła się dopiero w latach 70.tych XX wieku wraz normami NRC, które określają tylko niezbędne minimum dla kilkudziesięciu składników, które należy podać aby zwierzę mogło prawidłowo funkcjonować (2). Te składniki określa analiza chemiczna, którą rzetelni producenci – tacy jak Purina, wykonują w laboratorium i potwierdzają badaniami strawności.

Niestety, ale większość karm dla zwierząt domowych sprzedawanych na rynku, nigdy nie była ani badana, ani jedzona przez żadne zwierzę (nie ma takiego obowiązku) – więc czasem to Twój pies jest ich testerem. Warto więc zainwestować w doświadczenie i zaufać marce istniejącej na rynku od ponad 125 lat i rzeszy ekspertów, badań, audytów i testów bezpieczeństwa.

Dopasowana do rytmu życia Twojego psa

©Shutterstock

Obserwując przez 14 lat grupę prawie 50 labradorów Purina, stwierdziła że dłuższe i zdrowsze życie zapewnia optymalna podaż składników odżywczych. Zasada „im więcej tym lepiej” nie działa w dietetyce, wręcz może szkodzić. Dlatego optymalne żywienie potwierdzone latami doświadczenia i tysiącami lat towarzyszenia psa człowiekowi, okraszone zdrowym rozsądkiem i wiedzą naukową oraz czerpaniem ze zrównoważonych surowców - jest najlepszą recepturą dla karmy prawdziwego psa. 

Wraz z wiekiem Twojego psa, zapotrzebowanie na energię oraz wybrane mikroskładniki będzie nieco się zmieniać, dlatego warto sięgnąć po karmę dopasowaną do różnych etapów życia Twojego psa, czyli do wieku. 

Na podstawie unikalnych obserwacji grupy labradorów przez całe życie, najlepiej dopasowana karma do psa została podzielona na cztery etapy rozwojowe:

 • szczenię do 12 miesiąca życia (Purina Dog Chow Puppy),
 • dorosły w pierwszej połowie aktywnego życia między 1 a 5 rokiem (Purina Dog Chow Adult 1+),
 • mature w drugiej połowie dojrzałego życia, gdy obniża się aktywność po 5 roku (Purina Dog Chow Mature 5+),
 • senior w ostatnim okresie życia, gdy jest tendencja do tycia po 9 roku (Purina Dog Chow Senior 9+).

Wszystkie powyższe karmy są w ¾ zrobione z naturalnych składników (3)  dostępne w dwóch wariantach smakowych z kurczakiem lub z jagnięciną. 

Dla psów ras dużych osiągających ponad 25 kg masy ciała, Purina Dog Chow oferuje specjalną wersję karmy dla psów ras dużych i olbrzymich Large Breed z indykiem, zarówno szczeniąt dla szczeniąt Purina Dog Chow Puppy Large Breed jak i psów dorosłych Purina Dog Chow Adult Large Breed. 

Odpowiada na potrzeby specjalne "prawdziwego psa"

Zdarza się, że nawet prawdziwe psy, miewają specjalne potrzeby. Najczęściej specjalne potrzeby żywienione są związane z problemami trawiennymi oraz ze skórą i sierścią, tendencją do nadwagi oraz wyższymi wymaganiami energetycznymi psów aktywnych i pracujących. Karma Purina Dog Chow od samych początków swojego istnienia dostarczała odżywienia psom wymagającym, które towarzyszyły amerykańskim farmerom i żołnierzom. Dlatego każdy pies, znajdzie odpowiedź na swoje codzienne potrzeby wśród karm Purina Dog Chow w linii karm Special Care. W linii tej znajdziesz karmy wspomagające

 • wrażliwy przewód pokarmowy oraz skórę i sierść dorosłych psów - Purina Dog Chow Adult Sensitive z łososiem,
 • prawidłową masę ciała oraz zrzucenie nadwagi -  Purina Dog Chow Adult Light z indykiem,
 • podwyższoną aktywność sportową lub pracę na zewnątrz (np. stróża) - Purina Dog Chow Adult Active z kurczakiem.

Naturalny i normalny - w sam raz dla Twojego "prawdziwego psa"

©Shutterstock

Obecnie Purina Dog Chow w naturalny sposób wpisuje się w wybrany przez wielu opiekunów naturalny, zrównoważony styl życia i bycia. Podobnie jak wybierając produkty dla siebie, także dla swojego ulubieńca znajdziesz karmę bez sztucznych dodatków i zawierającą naturalne składniki. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi PURINA® DOG CHOW®, oferując karmę dla każdego Prawdziwego Psa, w tym i Twojego:

 • We wszystkich recepturach zdrowe trawienie wspiera formuła Naturium™, czyli specjalne połączenie włókna z naturalnych źródeł oraz naturalnych prebiotyków. Dzięki niemu zapewniona jest równowaga mikroflory jelitowej psa i regularne, prawidłowo uformowane wypróżnienia. 
 • Dwa kształty i rozmiary granulek zachęcają do skuteczniejszego gryzienia karmy, co poprawia jej strawność, zmniejsza łykanie powietrza i pomaga skutecznie dbać o profilaktykę tworzenia się kamienia nazębnego. 
 • Proporcje składników użytych w przepisie karmy DOG CHOW® zbliża ją do naturalnych proporcji posiłków przygotowywanych przez opiekunów dla swoich psów w domach. Obecnie 75% składu karmy DOG CHOW® stanowią naturalne składniki, czyli zgodnie z definicją regulacji Europejskich FEDIAF, takie które nie były wcześniej przetwarzane inaczej niż: suszenie, gotowanie czy rozdrabnianie (4). 
 • Surowce wykorzystywane do produkcji karmy są uznane za zdatne do spożycia przez ludzi.  Więcej o zapewnieniu najwyższej jakości podczas produkcji karm Purina® dowiesz się z filmu. 

Poznaj historie Prawdziwych Psów opisane na opakowaniach karmy Dog Chow i dowiedz się, który z nich najbardziej zbliżony jest do Twojego psa. Uwolnij jego naturalny potencjał i zobacz jak dzień po dniu nabiera  siły i zdrowia. A wszystko to po to, aby Tobie i Twojemu psu razem, żyło się lepiej.

Autorka: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz - specjalistka żywienia klinicznego zwierząt i ludzi, wykładowca, ekspert komunikacji żywieniowej Nestlé PURINA

Artykuł sponsorowany

Bilbliografia:  

 1. Kealy RD, Lawler DF, Ballam JM, Mantz SL, Biery DN, Greeley EH, Lust G, Segre M. Smith GK, Stowe HD. Effects of diet restriction on life span and age-related changes in dogs.J Am Vet Med Assoc. 2002 May 1;220(9):1315-20.
 2. http://dels.nas.edu/global/banr/petdoor
 3. Naturalne składniki - Zgodnie z definicją FEDIAF, czyli takie surowce które nie był w żaden sposób poddawane wcześniej obróbce inne niż mrożenie, suszenie czy gotowanie.
 4. http://www.polkarma.pl/files/users/Znakowanie-karmy_PL.pdf 
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz