Reklama

Jak nauczyć psa komendy "zostaw"? Poradnik krok po kroku

Jak nauczyć psa komendy "zostaw"? Poradnik krok po kroku © Shutterstock

Obserwując poczynania naszych czworonożnych przyjaciół, niejednokrotnie można pomyśleć, że to urodzeni śmieciożercy. Wiele psów nie jest w stanie zrezygnować z napotkanych na swojej drodze „przysmaków” i potrafi zrobić bardzo wiele, aby je zdobyć. Nie pomaga wówczas przywoływanie psa, który jest tak skupiony na zdobyczy, że nic innego dla niego nie istnieje. Jeśli masz podobny problem ze swoim czworonogiem, koniecznie naucz go komendy „zostaw”! 

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia

Zanim zaczniesz wymagać od psa tego, aby zrezygnował ze znalezionego skarbu, musisz zrozumieć, że jest to dla niego bardzo trudne zadanie. Jakbyś się czuł, gdybyś uczciwie wygrał wyjątkowo atrakcyjną nagrodę i ktoś zabroniłby Ci po nią sięgnąć?

W psie, który jest odciągany na siłę od swojej własnej nagrody, któremu próbujesz wyrwać ją prosto z pyska, z którym walczysz o nią, zaczyna narastać frustracja. Im częściej sytuacja taka będzie się powtarzać, tym bardziej utwierdzisz pupila w przekonaniu, że stanowisz dla niego konkurencję i musi z Tobą walczyć. 

Wszystko to spowoduje, że Twoje relacje z psem zostaną zaburzone. Zamiast narażać siebie i psa na ciągły stres, wprowadź komendę "zostaw", która rozwiąże problem. 

Po co uczyć psa komendy "zostaw?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – po to, aby nie musieć walczyć z psem, uniknąć ryzyka pogryzienia i pogorszenia relacji. To po pierwsze. Równie istotna jest kwestia bezpieczeństwa psa. Zdecydowanie większe jest prawdopodobieństwo tego, że pies natknie się w krzakach czy na ulicy na nieświeże resztki jedzenia niż tego, że trafi na świeże mięso lub dobrej jakości karmę…

Komenda „zostaw” jest bardzo przydatna również opiekunom psów, którzy mają problem z tym, że ich pupile zjadają w czasie spacerów rzeczy niejadalnie, jak np. kamienie czy patyki.

Pamiętaj! Jeżeli Twój pies wprost namiętnie zajada się śmieciami w czasie spacerów, wybierz się z nim do lekarza weterynarii, może to bowiem oznaczać, że coś mu dolega. Jeśli okaże się, pod względem fizycznym wszystko jest w porządku, być może masz do czynienia z problemem behawioralnym, który będzie wymagać konsultacji ze specjalistą. 


Jak nauczyć psa komendy „zostaw”?

Technicznie rzecz biorąc komenda „zostaw” jest stosunkowo prosta, wymaga jednak poświęcenia czasu i stopniowego zwiększania poziomu trudności. Zacznij od ćwiczeń w domu, gdzie nic nie będzie rozpraszać psa.

  • Połóż na podłodze jakiś smakołyk i przykryj ręką. Początkowo na pewno będzie próbował się do niego dostać. Pozwól mu na to, ale pilnuj, by nie wydobył jedzenia.
  • Kiedy tylko straci nim zainteresowanie i np. na ułamek sekundy spojrzy w inną stronę, powiedz „zostaw” i nagródź psa innym smakołykiem z drugiej ręki. Co ważne, warto oferować psu w nagrodę smakołyk, który jest bardziej atrakcyjny od tego, który próbował samodzielnie wydobyć spod ręki. W ten sposób szybciej zrozumie, że to się mu opłaca.
  • Ćwicz ten etap z różnymi smakołykami, w różnych miejscach, stopniowo wprowadzając rozproszenia etc. 
  • Następnie, gdy pies będzie już wiedział, co oznacza „zostaw”, spróbuj ćwiczyć na smyczy. Połóż smakołyk na podłodze lub na ziemi na zewnątrz i nie pozwól psu do niego dojść. Jeżeli odwróci się, spojrzy na Ciebie, powiedz „zostaw”, pochwal psa i postaraj się odejść od bodźca, aby wydać nagrodę nieco dalej. Ćwicz regularnie.
komenda zostaw dla psa
©Shutterstock

Komendę „zostaw” możesz stosować nie tylko w stosunku do jedzenia, które pies chętnie by skonsumował. W ten sam sposób możesz odwołać psa od człowieka lub innego psa. Ponownie jednak musisz ćwiczyć krok po kroku, cały czas pamiętając o tym, że dla psa jest to wyjątkowo trudne, dlatego zawsze należy mu się fantastyczna nagroda, która zrekompensuje mu trud, jaki włożył w posłuchanie Cię!

Co oprócz komendy "zostaw"?

Jeżeli jesteś dopiero na początku nauki, musisz uzbroić się w cierpliwość i dobrze przygotować do każdego spaceru, aby psu nie udało się nic skonsumować. Po pierwsze nie spuszczaj psa ze smyczy. Pies, który jest puszczony wolno, jest tak naprawdę poza Twoją kontrolą.

Wystarczy, że wbiegnie w zarośla, schowa się za rogiem i już nie jesteś w stanie skontrolować, co robi, czy przypadkiem czegoś nie znalazł i właśnie nie je. Nawet jeśli zauważysz, jakiś „niebezpieczny obiekt”, i tak prawdopodobnie nie zdążysz zareagować, bo pies będzie szybszy. Zanim więc pies zrozumie, że warto coś odpuścić, by zdobyć lepszą nagrodę, prowadź go na smyczy.

Jak poprawnie używać smyczy do kontrolowania psa?

Pamiętaj o tym, że smycz stanowi pewną formę kontroli, ale w żadnym wypadku nie służy do szarpania i ciągnięcia. Postępując w ten sposób, bardzo szybko zepsujesz relację.

Staraj się umiejętnie posługiwać smyczą. Obserwuj otoczenie. Jeśli zauważysz coś, do czego Twój pies prawdopodobnie zechce podejść, skróć smycz, podchodząc do psa (a nie przyciągając go do siebie!) i zmień kierunek lub/i odgrodź psa swoim ciałem od bodźca. Więcej o tym, jak nauczyć psa chodzić na smyczy przeczytasz tutaj.

Jak używać kagańca?

Czasem sama smycz może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. W takiej sytuacji sięgnij po kaganiec. Pies w kagańcu nie będzie w stanie niczego zjeść. Zanim jednak założysz psu kaganiec na cały czas trwania spaceru, musisz go do niego przyzwyczaić.

Jeżeli zrobisz to na siłę, ponownie mocno nadszarpniesz zaufanie psa i w pewnym momencie już na sam widok kagańca będzie uciekał lub będzie próbował się bronić. Jak przyzwyczaić psa do kagańca. Możesz wkładać do niego małe kawałki jedzenia. Pies, chcąc zdobyć smakołyk, będzie musiał włożyć pysk do kagańca. Nie zatrzymuj go na siłę, stosuj metodę małych kroków. Może to zająć trochę czasu, ale warto! 

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz