Reklama

królik i pies
© Rita_Kochmarjova- Shutterstock

Królik i pies pod jednym dachem? 5 sposobów na ich zaznajomienie

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Jak wprowadzić królika do domu, jeśli masz już psa? Wystarczy wykonać te pięć prostych kroków, aby twoje zwierzęta zostały najlepszymi przyjaciółmi. 

Zdarza się, że opiekun psa marzy również o posiadaniu królika. Czy te dwa gatunki zwierząt mogą żyć w harmonii?

Odpowiedź brzmi: tak, choć wiele zależy od usposobienia danego psa (i królika). Kohabitacja tych dwóch gatunków jest jak najbardziej możliwa, nawet jeśli nie zostaną najlepszymi przyjaciółmi. 

Oto kilka zasad, o których trzeba pamiętać wprowadzając do królika do domu, w którym mieszka już pies. 

Jak zaznajomić królika z psem?

Wszyscy wiemy, że psy wspaniałe stworzenia, które szybką się uczą i są w stanie przyzwyczaić się do nowych okoliczności. Jeśli zostaną odpowiednio przeszkolone, z powodzeniem mogą zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami.

Zobacz video:

Należy jednak pamiętać, że psy są z natury drapieżnikami (choć nie każdy czworonóg ma instynkt łowcy) i czasami mogą postrzegać inne gatunki jako ofiarę. Tak może stać się w przypadku królików.

Króliki z kolei są płochliwe i podatne na stres. Silne światło, hałasy, a nawet nowe miejsce mogą wywołać u niego stres. Dlatego należy postępować bardzo spokojnie i stopniowo. 

Przedstawiamy 5 kroków, które pomogą twojemu Azorkowi zaznajomić się z uszatym przyjacielem.

1. Znajdź bezpieczną przestrzeń

Zwierzęta często mają w domu miejsca, w których najbardziej lubią spędzać czas. Jeśli Twój pies uwielbia sofę w salonie, a królik spędza dni w sypialni, upewnij się, że ich pierwsze spotkanie odbędzie się w neutralnej przestrzeni, której żaden z pupili nie traktuje jak swoje terytorium.

2. Umieść królika w klatce, a psiaka zapnij na smyczy

Umieść królika w klatce i pozwól mu przyzwyczaić się do przestrzeni, w której się znajduje, przez godzinę lub dwie, zanim wprowadzisz tam psiaka.

Obserwuj, czy królik staje się niespokojny i jeśli tak, spróbuj ponownie, gdy się uspokoi. Pamiętaj, aby pies był zapięty na smyczy.

3. Nie spiesz się

Zadbaj o to, aby spotkanie było spokojne i kontrolowane. Staraj się to robić o tej porze dnia, kiedy twój pies został nakarmiony, był na spacerze i najlepiej jest trochę śpiący.

Niech psiak powącha klatkę, w której znajduje się królik. Trzymaj go na smyczy i zabierz go z pomieszczenia, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek oznaki wrogości lub agresji wobec królika.

 Powtarzaj ten proces, aż oba zwierzaki będą czuć się komfortowo w swoim towarzystwie.

4. Zdejmij klatkę, ale zachowaj smycz

Kiedy już będziesz mieć pewność, że pies i królik przyzwyczaili się do siebie, możesz spróbować usunąć klatkę.

Tak jak poprzednio, wykorzystaj przestrzeń, której pies nie uważa za swoje terytorium i pozwól królikowi wejść tam pierwszemu. Trzymaj psiaka na luźnej smyczy i pozwalaj mu się zbliżyć dopiero wtedy, gdy masz pewność, że oba zwierzęta są spokojne i czują się komfortowo.

5. Praktyka czyni mistrza

Podczas pierwszych kilku spotkań zwierzęta powinny przebywać razem przez krótki okres czasu. Zawsze zwracaj uwagę na oznaki niepokoju u królika i bądź przygotowany na zabranie psa z jego drogi.

Przyzwyczajenie się do siebie nawzajem może zająć twoim pupilom trochę czasu, ale cierpliwie powtarzając te kroki, zwierzęta powinny zaznajomić się ze sobą.

pies i królik
©Shutterstock

Królik i pies w jednym domu - dodatkowe wskazówki

Jeśli jesteś cierpliwy, nadzorujesz każde spotkanie królika z psem i zwracasz uwagę na oznaki niepokoju lub agresywnego zachowania, wszystko powinno pójść gładko. Ale oto kilka dodatkowych wskazówek, o których warto pamiętać.

Poproś znajomego o pomoc

Zaproś przyjaciela lub krewnego do pomocy przy pierwszym zapoznawaniu zwierząt. Każde z was może skoncentrować się wtedy na jednym z pupili, więc nie przeoczycie żadnych znaków ostrzegawczych.

Nigdy nie zostawiaj zwierząt razem bez opieki

Pamiętaj, aby nadzorować każdą interakcję. Nigdy nie zostawiaj zwierząt bez opieki.

Zapewnij swojemu psu i królikowi osobne miejsca do jedzenia 

Staraj się trzymać psa i królika oddzielnie, gdy w pobliżu znajduje się jedzenie. Spożywanie pokarmu może aktywować instynkty łowieckie psa, dlatego najlepiej, aby w czasie posiłku były one rozdzielone.

Czy królik i pies dogadają się?

Króliki to zwierzęta nieśmiałe, które łatwo można przestraszyć.

Jeśli masz nadpobudliwego psiaka, o którym wiesz, że wcześniej zrywał się ze smyczy i gonił wiewiórki, zakup królika może nie być najlepszym pomysłem.

Które rasy psów będą gonić króliki?

Psy z instynktem myśliwskim — takie jak wyżły, owczarki niemieckie, czy beagle, mogą nie nadawać się do życia z królikiem domowym. 

Ale niezależnie od rasy, jeśli masz pewność, że twój psiak jest spokojny i posłuszny, wówczas bardzo powolne i stopniowe zapoznawanie go z królikiem może sprawić, że ta dwójka zostanie przyjaciółmi.

Powodzenia!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?