Reklama

Skoki psów do basenu – poznaj dog diving!

dock diving
© Shutterstock

Dog diving to sport dla psów, w którym czworonogi rywalizują skacząc na odległość lub wysokość do zbiornika z wodą. To fantastyczna aktywność, a przedstawiciele niektórych ras wyjątkowo ją lubią. Na czym dokładnie polegają skoki psów do basenu?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Psy uwielbiają biegać i skakać, niektóre bardzo lubią też pływać. Wszystkie te trzy aktywności łączy w sobie dyscyplina zwana w Polsce dog divingiem. To stosunkowo nowy, ekscytujący i łatwy do uprawiania sport z prostymi zasadami. Do basenu wrzuca się ulubioną zabawkę psa. Na polecenie właściciela zwierzak biegnie, wyskakuje, ląduje w wodzie i chwyta swój gryzak. Na zawodach w skokach psów do basenu ocenia się czworonogi na podstawie tego, jak daleko i jak wysoko wybiją się ze specjalnego podestu do zbiornika wodnego.

Profesjonaliści trenują psy tak, by biegły w optymalnym tempie, odbijały się w odpowiednim momencie i uzyskiwały najlepszy kąt skoku. A co mają z tego psy? Dla jednego frajdą będzie chlapanie się w wodzie i pływanie, inny będzie cieszył się pościgiem za zabawką i samym skakaniem. Początkujące czworonogi wykonują skoki długości około pół metra, ale bardziej doświadczone skaczą dużo dalej. Rekord należy do suczki rasy Malinois, Vhoebe, która na zawodach w skokach psów do basenu w 2012 roku wybiła się na odległość ponad 9 metrów!

Dog diving czy dock diving?

Prawidłowa nazwa tej dyscypliny to dock diving, czyli nurkowanie z doku. Zwana jest również dock jumpingiem. W Polsce jednak prawdopodobnie na skutek zbliżonej wymowy słów dock (pl. dok) i dog (pl. pies), utarło się nazywać ją dog divingiem.

Jakie dyscypliny możemy wyróżnić?

Istnieje kilka dyscyplin rozgrywanych w ramach zawodów dock divingu:

  • Big Air to skok na odległość. Pies biegnie i skacze do wody po rzuconą zabawkę. Odległość lotu mierzy się od krawędzi basenu do miejsca, w którym tylne nogi czworonoga dotkną powierzchni wody, więc niewielką przewagę mają psy, które podciągają łapy przy lądowaniu.
  • Speed Retrieve to konkurencja na czas. Zabawkę wiesza się na jednym z końców basenu. Pies, startując na dany sygnał z wyznaczonego miejsca, musi jak najszybciej dostać się do gryzaka. Zegar zatrzymuje się, gdy pies pociągnie za zabawkę.
  • Extreme Vertical to skok wzwyż. Pies biegnie i skacze w górę, by złapać zabawkę zawieszoną nad wodą. W kolejnych rundach zawodów umieszcza się ją coraz wyżej.

W każdej dyscyplinie istnieją różne klasy, dzięki czemu psy wszystkich rozmiarów i umiejętności mogą sprawiedliwie ze sobą konkurować.

Jakie rasy czują się najlepiej w dock divingu?

Psy urodzone do aktywności, także tych wodnych, to między innymi border collie. Ich ogromne pokłady energii i odwaga sprawiają, że bardzo dobrze radzą sobie na zawodach w skokach psów do basenu. Ich budowa pozwala również na wykonywanie wysokich i dalekich lotów.

Z kolei labrador i golden retriever to rasy, które chętnie aportują i lubią się bawić. Uwielbiają pływać, są radosne i aktywne, a przy tym potrafią się skupić na postawionym im zadaniu, dlatego nieraz zajmują czołowe miejsca na zawodach w skokach psów do basenu.

Jednak tak naprawdę pies każdej rasy i rozmiaru może uczestniczyć w dock divingu, o ile ma skończone pół roku, jest w dobrej kondycji fizycznej i nie boi się wody.

Dog diving w Polsce

Zawody w skokach psów do basenu w Polsce odbywają się od kilku lat. Najpopularniejszy jest cykl imprez w różnych miastach Polski pod nazwą Latające Psy. Organizatorzy zapewniają basen ze specjalną platformą i sprzętem do pomiaru długości skoków. Każdy, kto jest chętny spróbować swoich sił, może zgłosić siebie i swojego pupila do zawodów.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz