Reklama

Zakaz posiadania chomików i papużek: fake news, który zmylił nawet dziennikarzy

Papuga, królik i chomik dog-cat-serious

Papugi, chomiki i króliki ofiarą ponurego żartu.

© Wamiz España

Jeśli trafiliście na taką informację, to koniecznie musicie przeczytać ten news! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano

 Jeden z największych fake newsów obiegł ostatnio Hiszpanię wprawiając w niemałe przerażenie dużą liczbę właścicieli zwierząt. Wszystko okazało się tylko głupim żartem, które tak łatwo rozprzestrzeniać w internecie. 

Ustawa o ochronie zwierząt z 2022 roku, mimo że jest jeszcze w hiszpańskim procesie parlamentarnym, wciąż jest otoczona kontrowersjami. Największe z nich wywołuje lista, która miałaby zakazać posiadania niektórych zwierząt domowych m.in. chomików, papużek i królików. 

Ta informacja jest nieprawdziwa.

Na Twitterze i Facebooku wiele osób zaczęło wyrażać obawy o to, że rząd zabierze im ukochanego chomika czy papużkę. W różnych mediach odbiła się również szerokim echem rzekoma lista zatwierdzona przez rząd w ramach nowej ustawy o dobrostanie zwierząt.
 

"Zwierzęta domowe, których dni mogą być policzone"; "Oto zwierzęta, które są nielegalne jako zwierzęta domowe"; "Nowe prawo, które zabrania posiadania chomika, papużki lub królika" takie i  podobne nagłówki pojawiły się w ostatnich dniach w hiszpańskich mediach. Opublikowały je znane kanały telewizyjne, takie jak Cuatro, Antena 3 i gazety, takie jak Diario de Mallorca (również jego wydanie w Sewilli), El Comercio i IDEAL. 

Szok, że nawet profesjonalni dziennikarze dali się zwieść...

Lista jeszcze nie istnieje

Sergio García Torres, dyrektor generalny ds. praw zwierząt w rządzie hiszpańskim, zapewnia, że zwierzęta wymienione w fake newsie na pewno będą mogły być nadal zwierzętami domowymi. Psy, koty, chomiki, króliki, papużki, gady, a nawet owady. Każde zwierzę, "które od dawna tradycyjnie utrzymujemy jako zwierzęta domowe", mówi w cyfrowej gazecie Newtral. 

Krytyka hiszpańskiej ustawy o prawach zwierząt

Skąd więc biorą się te kontrowersje wokół hiszpańskiej ustawy o prawach zwierząt? Z powodu czegoś, co nazywa się pozytywną listą zwierząt domowych, czyli zwierząt, które wolno trzymać jako zwierzęta domowe.

Co to jest pozytywna lista zwierząt domowych?

Pozytywny wykaz zwierząt domowych to dokument, który będzie zawierał listę zwierząt, które mogą być zwierzętami domowymi,  na bazie definicji zawartej w rozdziale VI ustawy o ochronie zwierząt 2022 opracowanej przez rząd. Ta lista nie jest jeszcze jednak nawet sporządzana. 

W rzeczywistości, według Garcíi Torresa w wypowiedziach dla ABC, przygotowanie takiego dokumentu zajmie miesiące, a nawet lata. Konieczne jest opracowanie "kryteriów naukowo-technicznych", więc zajmie to nieco czasu.  

Do czasu zatwierdzenia rozporządzenia nie wiadomo, jakie zwierzęta mogą, a jakie nie mogą być trzymane w domu.

Kraje takie jak Luksemburg, Holandia i Belgia od lat pracują nad listami pozytywnymi, takimi jak ta przewidziana dla Hiszpanii. W Polsce taka lista nie istnieje. Mamy jedynie kryterium zaliczenia zwierzęcia do grupy zwierząt domowych, którym jest cel utrzymywania takich zwierząt, tj. zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, jako ozdoba lub towarzysz człowieka. 

Zwierzęta egzotyczne lub stanowiące zagrożenie dla zdrowia publicznego

Lista legalnych zwierząt w Hiszpanii będzie kierować się trzema głównymi kryteriami opierającemu sie na braku stwarzania zagrożenia dla:

  • bezpieczeństwa publicznego, 
  • zdrowia publicznego,
  • bioróżnorodności i środowiska

Hiszpania posiada już listy gatunków zakazanych, takich jak zwierzęta egzotyczne, zawarte w Hiszpańskim Katalogu Inwazyjnych Gatunków Obcych z 2013 roku. Niektóre z nich to np. wietnamskie węże świńskie lub pytonowe.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz