Reklama

Greame Hall

CBS Reality Polska

O pozytywnym szkoleniu, błędach wychowawczych i kundelkach opowiada psi trener Graeme Hall

Redakcja

Opublikowano

Graeme Hall, znany również jako The Dogfather, to brytyjski trener psów, podcaster i autor. Prowadzi popularny serial telewizyjny „Psie nawyki do poprawki”

W weekendy na kanale CBS Reality Polska można oglądać popularny reality show "Psie nawyki do poprawki". Jego gwiazdą jest Graeme Hall, który pomaga opiekunom zapanować nad czworonogami.

Z okazji polskiej premiery programu, rozmawiamy z mistrzem psich trenerów.

Redakcja Wamiz: W Polsce istnieje ogromny problem bezdomności psów, a jednocześnie coraz więcej osób kupuje psy rasowe. Czy faktycznie kundelek to większe ryzyko problemów niż pies rasowy, ponieważ jego charakter jest nieprzewidywalny?

Graeme Hall: Nie sądzę. Ja mam trzy psy, z czego dwa to psy rasowe: patterdale terier i bokser, a trzeci to mieszanka około 20 ras, w tym terier i chihuahua.

Prawda jest taka, że kundelki są zazwyczaj zdrowsze ze względu na tzw. hybrydowy wigor, który oznacza, że otrzymuje się najlepsze geny ze wszystkich ras.

Problemy możemy mieć więc z każdym psem, a pies rasowy wcale nie jest lepszy od kundelka.

Wiem, co mówię, ponieważ w swoim życiu miałem wiele czworonogów, począwszy od rottweilera, a na krzyżówce labradora z bokserem skończywszy.

Czy adopcja szczenięcia ze schroniska, to większa szansa na odpowiednie wychowanie, niż adopcja dorosłego psa?

Można tak powiedzieć, ponieważ w takiej sytuacji właściciel ma naturalnie więcej czasu na wytrenowanie go. Podobnie jak w przypadku człowieka,  jeśli pies nauczy się czegoś w młodym wieku, ta umiejętność zostaje z nim na dłużej, co oczywiście może mieć swoje pozytywne lub negatywne strony, w zależności od tego, czy dany nawyk jest dobry, czy zły.

Niemniej musimy pamiętać, że schroniska przepełnione są starszymi psami, których nikt nie chce, a przecież starsze psiaki są słodkie, często dużo spokojniejsze, a wiele problemów takich jak szczekanie czy agresja słabną wraz z wiekiem. Nie należy zatem ich wykluczać przy wyborze zwierzaka ze schroniska.

W Polsce dużo mówi się o pozytywnym wychowaniu dzieci i ... psów. Oznacza to, że psów nie powinno się karać, a jedynie wzmacniać pozytywnie poprzez nagrody czy pochwałę. Czy Pan też jest zwolennikiem takiego szkolenia psów? 

Tak, aczkolwiek nie podchodziłbym do tej kwestii zerojedynkowo. Z pewnością kluczowe jest nagradzanie psa za dobre zachowania, czy to za pomocą pochwały, czy przysmaku. Jest to o tyle ważne, że  bez nagrody nie dostrzeżemy u niego powielania pozytywnych zachowań i nawyków, bo przecież psy nie rozróżniają tego co dobre, a co złe.

Dla przykładu – jeśli Twój pupil szczeka, i nagle przestanie, w większości przypadków nie zostanie za to pochwalony, czyli dobre zachowanie nie będzie nagrodzone. W konsekwencji czworonóg nie połączy kropek i nie zarejestruje tego, co zrobił dobrze.

Oczywiście czasem trzeba też powiedzieć „nie” lub skrytykować negatywne zachowanie, ale na pewno nie należy z tym przesadzać albo w takim postępowaniu być okrutnym. Nie ma usprawiedliwienia dla krzyku na psa czy bicia go lub krzywdzenia w jakikolwiek inny sposób.

Można powiedzieć „nie”, jednak zawsze powinno przeważać pozytywne wzmocnienie.

Co powinnyśmy wziąć pod uwagę przed pierwszym zakupem/adopcją psa? Czy są rasy bardziej predysponowane dla początkujących opiekunów?

To bardzo dobre pytanie! Moim pierwszym psem był rottweiler, dzięki któremu szybko nauczyłem się szkolić psy, ale może to nie jest najlepszy przykład! (śmiech).

Myślę, że większe i silniejsze rasy, czy też takie, które uważane są za bardziej agresywne (choć nie jestem zwolennikiem przypinania łatek konkretnym rasom), mogą stanowić większe wyzwanie dla początkujących opiekunów.

Jeśli jednak miałbym wskazać dobrą rasę dla świeżo upieczonego  właściciela czworonoga, byłby to labrador. Większość labradorów lubi jeść, co oznacza, że łatwo je wyszkolić przy pomocy przekąsek, to także psy inteligentne i niezbyt skore do gryzienia.

Kiedy przychodzi do mnie właściciel czworonoga i mówi, że ma z nim problem, ja zawsze żartobliwie odpowiadam: „Wiem jaki to problem, Twój pies nie jest labradorem!” (śmiech)

Jakie błędy wychowawcze według pana najczęściej popełniają opiekunowie? 

Jak już wspomniałem, często zapominamy o nagradzaniu dobrych zachowań, szczególnie gdy nie jest ono tak do końca oczywiste, np. kiedy pies przestaje szczekać albo prosić o jedzenie. Ja to rozumiem, jesteśmy  tylko ludźmi, frustrujemy się zachowaniem naszych pupili, zapominamy w takich momentach pochwalić, to normalne.

Ale jeszcze większym błędem jest zły „timing” w chwaleniu bądź karceniu. W świecie ludzkim to łatwe. Potrafimy mówić, zawsze możemy powiedzieć drugiej osobie o zachowaniu sprzed 10 minut, godziny, czy nawet 10 dni.

Z psem jest zupełnie inaczej, trzeba reagować od razu, bo inaczej nie będzie wiedział, o co chodzi.

Pokazywanie psu stołu w kuchni, na którym  10 minut wcześniej leżał ser, mija się z celem, bo sera nie ma na stole od paru minut i pies nie połączy tych faktów ze sobą. Zatem jeśli musisz skarcić psa, rób to wyłącznie za złe zachowanie i tylko w czasie rzeczywistym.

PSIE NAWYKI DO POPRAWKI Sezon 5.

Wielka Brytania to kraj miłośników psów. Jednak co się dzieje, gdy miłość do czworonogów jest zbyt silna, a domowy błogostan zmienia się w chaos? Na szczęście jest ktoś, kto przychodzi z odsieczą! To Graeme Hall – mistrz wśród psich trenerów, który dąży do przywrócenia harmonii w relacji pies–opiekun. Jego motto jasno mówi: „Każdy pies, niezależnie od wieku i problemu”.

Graeme podróżuje po kraju, pomagając zdesperowanym opiekunom w odzyskaniu kontroli nad ich niegrzecznymi pupilami, udzielając bezcennych rad, pokazując łatwe do naśladowania techniki szkoleniowe i proponując długotrwałe rozwiązania niemal każdego problemu behawioralnego u zwierząt. Jednak czasem musi bardziej pracować nad ludźmi niż nad ich czworonogami.

Soboty i niedziele od 14:00 od 19 sierpnia do 9 września (po dwa odcinki).

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?