Reklama

staffik w schronisku

staffik w schronisku

© Nataliia Sytnyk/Shutterstock

Te rasy psów są porzucane najczęściej: 10 ras, które zapełniają schroniska

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano

Wielokrotnie pisaliśmy o psach porzucanych przez opiekunów. Porzucane są nie tylko kundelki, ale również psy rasowe, kosztujące mnóstwo pieniędzy psy. Które rasy są najbardziej narażone na to, że znudzą się opiekunom?

Staffordshire bull terier najczęściej porzucanymi psami

Z przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii badania wynika, że najczęściej porzucane są staffordshire bull terriery (staffiki). Te psy lądują w schroniskach, bo ich opiekunowie nie potrafią nad nimi zapanować. Z badań wynika, że psa tej rasy znaleźć można w 91% schronisk. 

Zobacz video: Nie kupuj, adoptuj

Są to też psy, które są najbardziej narażone na okrucieństwo ze strony ludzi. Jednocześnie to one są najczęściej uprowadzane i być może właśnie w tym tkwi problem porzuceń. Zabrane od rodziny staffiki mają być wykorzystywane w walkach psów, a kiedy walczyć nie chcą, bo nie tak zostały wychowane, są porzucane.

Druga najczęściej znajdowaną w brytyjskich schronisach rasą są owczarki niemieckie, a po nich jack russel i akita. Pierwszą piątkę pechowców, którym najtrudniej zagrzać miejsce w ludzkim sercu zamykają pitbulle.

Buldog, bokser i shih tzu też nie mają szczęścia

Psy tej rasy, wraz z terierami, buldogami, bokserami i rottweilerami należą do dziesiątki najczęściej porzucanych czworonogów. Jeśli ktoś chciałby zaadoptować psa tej rasy, to wystarczy, że przejdzie się (statystycznie) po trzech schroniskach w Wielkiej Brytanii. W którymś z nich znajdzie takiego psa.

Jak jest w Polsce?

W Polsce bez wątpienia najczęściej porzucane są kundelki, mieszańce stanowią bowiem najliczniejszą grupę psów w Polsce. 

Psów rasowych w schroniskach jest bardzo mało. Nikt nie prowadzi też tego typu statystyk.

Pracownicy warszawskiego Schroniska na Paluchu potwierdzają, że w placówce na domy czekają przede wszystkim kundelki. Jeśli chodzi o psy rasowe, najczęściej porzucane są:

  • owczarki niemieckie, 
  • rasy w typie TTB (skrót od: „terier w typie bull„), do której zaliczają się amstaffy, staffiki i bulteriery 
  • oraz psy ras północnych (husky syberyjskie i malamuty).

Możemy się tylko domyślać, że psy te trafiają w ręce niedoświadczonych i z całą pewnością nieodpowiedzialnych opiekunów, którzy nie potrafią spełnić potrzeb tych dość wymagających ras. 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?