Kto w maju i czerwcu wybiera się na spacer do lasu lub zagajnika, może nieświadomie znaleźć się w niebezpieczeństwie. Ważnym sygnałem ostrzegawczym są czarne plastikowe worki na drzewach, które są zawieszone na białym pierścieniu. Ten, kto je zauważy, powinien szybko opuścić to miejsce.
Czarne worki na drzewie to nie jest niesmaczny dowcip właściciela psa, który postanowił zawiesić woreczek na odchody, lecz zabezpieczenie, które ma bardzo duże znaczenie. W worku znajduje się specjalna pułapka na korowódkę dębową!
Strzeż się czarnych toreb zawieszonych na drzewach
Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na niebezpieczeństwo, ale ten kto rozpoznaje te torby wie, że trzeba uciekać. Zwłaszcza, jeśli na spacer poszliśmy z psem.
Korowódka dębowa stanowi poważne zagrożenie. Larwy tej ćmy są bardzo niebezpieczne ze względu na swoje parzące włoski, które mogą powodować poważne reakcje alergiczne u ludzi i zwierząt. Te włoski zawierają toksynę thaumetopoeinę. Jeśli korowódka poczuje się zagrożona, potrafi wystrzelić w powietrze włoski, które dostają się do układu oddechowego stojącego w pobliżu człowieka czy psa.
Wdychanie tych włosków może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak duszności czy nawet wstrząs anafilaktyczny. W związku z tym podejmowane są działania mające na celu zwalczanie i kontrolowanie populacji korowódki, w tym instalowanie specjalnych pułapek.
W maju i czerwcu włochate gąsienice korowódki się przemieszczają żerując i tworząc charakterystyczne procesje z niezliczonych osobników. Może ich być nawet kilkaset. W Polsce występują głównie na północy kraju. W razie zetknięcia się z trującymi owadami zaleca się natychmiast zdjąć ubranie, które mogło wejść w kontakt z włoskami gąsienicy i uprać je w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza.
W przypadku kiedy to pies włożył nos w stado gąsienic, zaleca się jak najszybszy kontakt z weterynarzem.
Pułapki na niebezpieczne gąsienice
Tak zwane pułapki EPS w formie wspomnianych już czarnych worków, są pewnym znakiem, że drzewo jest zaatakowane - nawet jeśli nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka. Pułapki są zaprojektowane w taki sposób, że gąsienice korowódki wpełzają przez rurkę - zwabione feromonami i dlatego, że szukają ciemnego miejsca do ukrycia się.
Nie mogą się jednak wydostać, ponieważ wnętrze worka, które jest obciążone piaskiem, jest na to zbyt gładkie. Decydująca zaleta pułapek EPS: Trujące kłujące włoski nie mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr. Gąsienice wysychają w pułapce pod wpływem światła słonecznego.