Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Irlandzkie rasy psów: poznaj czworonogi z Zielonej Wyspy!

seter irlandzki © Shutterstock

Irlandzkie rasy psów powstawały na przestrzeni wieków w irlandzkich górach, lasach i bagnach. Są to dostojne i piękne czoronogi, które warto poznać bliżej. Istnieje dziewięć irlandzkich ras psów. 

Przez Ewelina Piskorek, 15 sty 2020

Irlandzkie czworonogi

Irlandzkie rasy psów są jeszcze niezbyt popularne w Polsce, ale są piękne i niezwykłe, dlatego warto poznać bliżej kilka z nich. Choć Irandia jest nazywana Zieloną Wyspą - spokojnie – Irlandczycy nie mają zielonych psów!

Wilczarz irlandzki

wilczarz irlandzki
Mimo swoich słusznych rozmiarów, wilczarz irlandzki to spokojny i łagdony pies©Shutterstock

Wilczarz irlandzki, zwany też chartem irlandzkim, to słusznych rozmiarów czworonóg, który osiąga nawet do 80 cm w kłębie (suki są mniejsze od psów) i waży 40-55 kg. To bardzo stara rasa, której przodkowie żyli na obszarze Irlandii jeszcze przed naszą erą –potwierdzają to wykopaliska archeologiczne.

Wilczarz irlandzki jest dumnym psem o smukłej sylwetce. Dopuszczalne są różne kolory umaszczenia (poza zielonym;)), włos jest szorstki i sztywny. Ten potężny pies – choć robi niemałe wrażenie – tak naprawdę jest bardzo spokojnym, łagodnym i bardzo rodzinnym czworonogiem. W ramach ciekawostki warto dodać, że piękna figura charta irlandzkiego znajduje się w katedrze Świętego Patryka w Dublinie!

Irlandzki spaniel dowodny

ilandzki spaniel dowodny
Jak sama nazwa wskazuje, irlandzki spaniel dowodny uwielbia pływać. ©Shutterstock

Jak sama nazwa to sugeruje, jest psem kochającym wodę i świetnie sobie w niej radzącym. Jego sierść jest naturalnie natłuszczona, przez co wykazuje właściwości wodoodporne. Ma wyjątkowo interesujący, purpurowo-brązowy kolor (zgodnie z wzorcem „wątrobiana z czerwonawym odcieniem”).

Twórca rasy nie zdradził nikomu, jakie jest jej pochodzenie, jedna z hipotez głosi natomiast, że irlandzki spaniel dowodny mógł powstać z krzyżówki pudla bądź portugalskiego psa dowodnego ze spanielem irlandzkim. Inne teorie mówią, że rasa mogła powstać bez udziału ras „z zewnątrz”.

Tak czy inaczej irlandzki spaniel dowodny jest psem dużym (wysokość w kłębie do 60 cm, waga do 30 kg), niezwykle inteligentnym i wytrzymałym. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, natomiast w stosunku do obcych zachowuje rezerwę.

Seter irlandzki

seter irlandzki
Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą, dawniej występowały  setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, również całkowicie białe i biało-czarne.©Shutterstock

Seter irlandzki należy do grupy wyżłów. Jest wysokim (do 70 cm w kłębie) i smukłym (waga do 35 kg) psem. Pierwotnie stworzony jako pies myśliwski, obecnie pełni też rolę czworonoga rodzinnego. Jest bardzo inteligentny i energiczny, dlatego wymaga aktywnego przewodnika. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jest w stosunku do niego bardzo lojalny.

Seter irlandzki wywodzi się prawdopodobnie ze skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego (opisanego powyżej) z pointerierem, seterem angielskim i springer spanielem. Choć obecnie rasa ta kojarzona jest z charakterystyczną czerwoną szatą (i tylko ta jest dopuszczalna wedle wzorca), dawniej występowały również setery irlandzkie o różnym umaszczeniu, nawet całkowicie białe i biało-czarne.

 

Pozostałe irlandzkie rasy to: