Reklama

Suchy czy mokry nos u kota? Jaki powinien być?

nos kota
© Shutterstock

Kiedy mówi się o suchym czy mokrym nosie, zwykle chodzi o psy, jednak opiekunowie kotów także zadają sobie to pytanie: jaki powinien być koci nos? Jak się okazuje, odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista! Nos kota może się robić ciepły, zimny, mokry i suchy, a nawet zmieniać kolor w zależności od wielu czynników. A więc jaki powinien być koci nos i co powinno nas zaniepokoić?

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:56

Suchy nos u kota - czy to powód do niepokoju?

©Shutterstock

Zwykle koty mają lekko wilgotne i chłodne nosy. Sam suchy nos u kota nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, o ile jest jedynym objawem i nie występują inne, niepokojące symptomy. Nos staje się suchy i ciepły na przykład wówczas, gdy temperatura ciała zwierzęcia wzrasta. Nie oznacza to od razu gorączki – koty to zwierzęta, które kochają chociażby wygrzewać się w słońcu! Robią to przy każdej możliwej okazji, dlatego wylegiwanie się w nasłonecznionym miejscu lub przy kaloryferze, gdzie dodatkowo wilgotność powietrza jest niska, spowoduje wzrost temperatury ciała oraz obniżenie wilgotności nosa zwierzaka. 

Zaniepokoić powinna nas natomiast sytuacja, w której zauważymy, że oprócz suchego nosa kota, ma on także otarcia, pęknięcia czy strupy w tej okolicy pyszczka oraz wszelkie objawy niezwiązane zupełnie z nozdrzami, czyli brak apetytu, wychudzenie, wymioty, osowiałość, biegunki czy kaszel. W takiej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby zbadał naszego pupila i podjął odpowiednie leczenie.

Możecie mieć do czynienia z jakąś chorobą skóry lub czymś zupełnie innym – bez odpowiednich badań się nie obędzie. Suchy nosek u kota nie zawsze oznacza odwodnienie i gorączkę, jednak kiedy temperatura ciała jest podwyższona i kot jest odwodniony, nosek naturalnie będzie suchy. Obserwujmy pupila pod kątem innych ewentualnych symptomów.

Mokry nos u kota

Delikatnie mokry nos u kota jest sytuacją zupełnie normalną. Gorzej, jeśli koci nos jest po prostu bardzo mokry, czemu często może towarzyszyć kichanie, katar, łzawienie, utrudnione oddychanie, kaszel i inne objawy. Jeśli kot ma mokry nos, zwykle będzie to oznaczało chorobę wirusową lub bakteryjną górnych dróg oddechowych, dlatego nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym – szybsza diagnoza i rozpoczęcie terapii oznacza szybszy powrót do zdrowia ukochanego mruczka!

Jaki więc powinien być koci nos?

©Shutterstock

Koci nos jest lekko wilgotny i chłodny, ale nawet w ciągu dnia jego wilgotność i temperatura mogą się zmieniać. Suchy nos u kota nie powinien nas niepokoić, zwłaszcza, gdy kot przebywał w pomieszczeniu ze słabą cyrkulacją powietrza lub wygrzewał się na słońcu czy przy kaloryferze.

Jeśli jednak występują inne objawy – widzimy, że kot chudnie, nie ma chęci do zabawy, więcej śpi, mniej je, więcej pije, rzadziej odwiedza kuwetę – prawdopodobnie cierpi na jakąś chorobę i nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli kot ma mokry nos, a nie jedynie wilgotny, bezwzględnie oznacza to chorobę, dlatego jedynym wyjściem będzie wizyta u weterynarza.

Koci nos może być różowiutki, czarny lub pstrokaty, w zależności od umaszczenia sierści. Jak się okazuje, zmiana koloru nosa także powinna nas zaniepokoić – różowe nosy będą bledsze, jeśli kot choruje. Normalną sytuacją natomiast jest ciemniejszy kolor nosa po wygrzewaniu się w ciepłym miejscu lub po wysiłku fizycznym, a także bledszy kolor w trakcie okresu zimowego.