Odpowiednia karma, dostęp do wody, czysta toaleta i Twój czas – to jedne z najistotniejszych kwestii związanych z opieką nad kotem. Sprawdź, jak dbać o kota, aby był szczęśliwy!
Karma i woda – potrzeby mięsożercy rodem z Afryki
Kot jest zaliczany do grupy bezwzględnych mięsożerców, a kocia fizjologia i budowa przewodu pokarmowego nie zmieniła się od czasów udomowienia. Świadomy potrzeb gatunkowych kota opiekun podaje więc swojemu pupilowi karmę wysokobiałkową. Karmy bogate w węglowodany nie są odpowiednie dla mruczków – koci organizm wytwarza energię z białka zwierzęcego, nie z cukrów, a odpowiedzialna za trawienie węglowodanów amylaza trzustkowa wykazuje u kotów niską aktywność, przez co zwierzęta te nie są w stanie strawić pokarmów wysokowęglowodanowych.
Kotom nie należy podawać naszego jedzenia – dokarmianie pupila resztkami ze stołu, wędlinami, kiełbasą i innymi ludzkimi smakołykami może prowadzić do rozwoju chorób przewodu pokarmowego, otyłości i innych schorzeń.
Karma dla kotów powinna zawierać wysokiej jakości składniki i być dostosowana do aktualnych potrzeb pupila, w zależności od jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia.
Purina® PRO PLAN® Cat to wysokiej jakości karmy dostosowane do zmieniających się potrzeb kotów na różnych etapach życia. Wśród nich znajdują się zarówno karmy dla kociąt, dla kotów po sterylizacji, jak i dla mruczków z delikatnym układem pokarmowym. Karmy Purina® PRO PLAN® zostały docenione przez ISFM (międzynarodową organizację specjalistów ds. medycyny kotów) za wkład w żywieniowy dobrostan kotów.
Kot powinien mieć też stały dostęp do świeżej wody. Wiele kotów niestety słynie z tego, że pije niewiele – ich afrykańscy przodkowie nie potrzebowali dużo wody, pobierając część płynów z upolowanych zwierząt. A jeśli natrafiały na wodopój, piły raczej wodę płynącą, nie stojącą, i to z dala od miejsca, w którym spożywały posiłek.
Jeśli więc Twój kot nie przejawia zainteresowania miską z wodą, porozstawiaj mu wodopoje w różnych punktach domu. Być może spodoba mu się kocia fontanna? Albo pozostanie przy wodzie wydobywającej się z kranu…
Kuweta – czysta, zaciszna, komfortowa
Kto z nas chciałby pójść za potrzebą w miejsce brudne, przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem, i do tego głośne oraz mocno uczęszczane? No właśnie. Twój kot również by nie chciał. Kocia toaleta powinna znajdować się w miejscu spokojnym, łatwo dostępnym, ale zacisznym, zapewniającym trochę kociej prywatności.
Kuwetę należy regularnie czyścić i wymieniać żwirek, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i rozwijaniu się w toalecie drobnoustrojów. Wiele kotów nie chce załatwiać się w brudnej kuwecie i zbyt rzadkie jej sprzątanie może skłonić zwierzę do załatwiania się w innych miejscach. Kuweta powinna być na tyle obszerna, aby kot mógł się w niej cały zmieścić i swobodnie obrócić.
Jak dbać o kota? Drapanie jest dla kota konieczne
Koty muszą drapać. Dlatego drapaki należą do podstawowych elementów kociej wyprawki. Drapak powinien być stabilny i znajdować się w miejscu uczęszczanym (i przez domowników, i przez samego kota).
Kot drapie różne powierzchnie nie tylko po to, aby pozbyć się obumarłej warstwy pazurów i rozciągnąć mięśnie. Drapanie to element kociej komunikacji – zarówno wizualnej (ślady pazurów), jak i zapachowej (feromony pozostawiane w miejscu drapania).
Kot nie będzie korzystał z drapaka ustawionego w miejscu, w którym nie przebywa często. Pamiętaj też, że niektóre koty wolą drapanie powierzchni pionowych, a inne – poziomych. Na początek zapewnij zwierzęciu dostęp do różnego typu drapaków, aby nauczyć się jego preferencji.
Zabawa – codzienne ćwiczenia małego łowcy
Koty muszą się bawić – zabawa uwalnia serotoninę, hormon szczęścia, rozładowuje instynkt łowiecki i wzmacnia Twoją więź z pupilem. Kot, który nie ma możliwości zabawy, będzie szukał ujścia dla swojej energii w różnych miejscach domu; może również mieć problemy behawioralne. Pamiętaj też, że pozostawienie kotu nieruchomych zabawek, żeby bawił się sam, również nie wystarczy.
Zwierzę może oczywiście wybrać ulubioną zabawkę i z nią poszaleć, ale najlepsza zabawa to zabawa wspólna. To Ty rzucasz futrzanymi myszami, wprawiasz w ruch wędki ze sznureczkami, odbijasz pchniętą łapką piłeczkę – zabawka przestaje być przedmiotem statycznym i staje się nieprzewidywalną zdobyczą! Zabawa to w końcu odtworzenie łańcucha łowieckiego, nie może być nudna!
Przestrzeń pod kocie potrzeby – myśl w 3D
Urządzając dom pod kątem kota, myśl trójwymiarowo. Nawet w małym mieszkaniu możesz zapewnić dzięki temu dużo przestrzeni dla twojego mruczka, zarówno do zabaw, jak i odpoczynku. Wysoki i stabilny drapak z pewnością stanie się wieżą obserwacyjną lub zacisznym miejscem do drzemki. Różnego rodzaju półki, mosty i budki do zainstalowania na ścianach dadzą kotu mnóstwo możliwości spędzania czasu.
Wiele mruczków czuje się znacznie pewniej, jeśli mogą obserwować otoczenie z góry, a naścienny koci tor to również wspaniałe miejsce do ćwiczeń! Nie zapomnij także o kocich kryjówkach. Kocie domki z kartonu czy zaciszne legowisko typu kokon przydadzą się zwłaszcza nieśmiałym zwierzętom, które mając do dyspozycji kryjówkę będą mniej zestresowane np. obecnością gości w domu czy hałasami w sąsiedztwie.
Twój czas jest bezcenny!
Kot powinien otrzymywać dużo miłości i pieszczot od swojego opiekuna. Koty są na ogół towarzyskie. Przywiązują się do ludzi, więc potrzebują kontaktu i uwagi. Wiele zależy oczywiście od charakteru danego zwierzęcia i stopnia jego socjalizacji.
Należy szanować indywidualny charakter kota i nie zmuszać go do czegoś, czego nie lubi. Kot powinien mieć również własną przestrzeń, gdzie może odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Każdy zwierzak potrzebuje jednak Twojego czasu – czy to kolankowy pieszczoch, czy bardziej niezależny kot, który jednak doceni Twój czas poświęcony na wspólną zabawę czy chwilę głaskania w wybranym przez niego momencie.
Opieka lekarska
Dobra opieka nie obejdzie się bez wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli będziesz przychodzić z kotem regularnie na badania i szczepienia, a ponadto zadbasz o odpowiednią dietę swojego ulubieńca, masz większą szansę na to, że przez długi czas wizyty będą jedynie profilaktyką!
Tego życzymy Twojemu kotu przede wszystkim! Dbając o kota w taki sposób, zapewnisz mu najlepsze warunki do życia i będziesz cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat.