Reklama

szczęśliwy kot
© antibydni/Shutterstock

Jak dbać o kota? 7 rzeczy, o których powinien wiedzieć każdy opiekun!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Kot wnosi do domu mnóstwo radości. Nie jest to jednocześnie zwierzę „bezobsługowe”, jak mówi obiegowa opinia. Koty wymagają odpowiedniej opieki oraz uwagi. Aby zapewnić swojemu kotu zdrowie, spełnienie potrzeb i długie życie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Odpowiednia karma, dostęp do wody, czysta toaleta i Twój czas – to jedne z najistotniejszych kwestii związanych z opieką nad kotem. Sprawdź, jak dbać o kota, aby był szczęśliwy! 

Karma i woda – potrzeby mięsożercy rodem z Afryki

Kot jest zaliczany do grupy bezwzględnych mięsożerców, a kocia fizjologia i budowa przewodu pokarmowego nie zmieniła się od czasów udomowienia. Świadomy potrzeb gatunkowych kota opiekun podaje więc swojemu pupilowi karmę wysokobiałkową. Karmy bogate w węglowodany nie są odpowiednie dla mruczków – koci organizm wytwarza energię z białka zwierzęcego, nie z cukrów, a odpowiedzialna za trawienie węglowodanów amylaza trzustkowa wykazuje u kotów niską aktywność, przez co zwierzęta te nie są w stanie strawić pokarmów wysokowęglowodanowych. 

Kotom nie należy podawać naszego jedzenia – dokarmianie pupila resztkami ze stołu, wędlinami, kiełbasą i innymi ludzkimi smakołykami może prowadzić do rozwoju chorób przewodu pokarmowego, otyłości i innych schorzeń. 

Karma dla kotów powinna zawierać wysokiej jakości składniki i być dostosowana do aktualnych potrzeb pupila, w zależności od jego wieku, stanu zdrowia i stylu życia.

Purina® PRO PLAN® Cat to wysokiej jakości karmy dostosowane do zmieniających się potrzeb kotów na różnych etapach życia. Wśród nich znajdują się zarówno karmy dla kociąt, dla kotów po sterylizacji, jak i dla mruczków z delikatnym układem pokarmowym. Karmy Purina® PRO PLAN® zostały docenione przez ISFM (międzynarodową organizację specjalistów ds. medycyny kotów) za wkład w żywieniowy dobrostan kotów.

Kot powinien mieć też stały dostęp do świeżej wody. Wiele kotów niestety słynie z tego, że pije niewiele – ich afrykańscy przodkowie nie potrzebowali dużo wody, pobierając część płynów z upolowanych zwierząt. A jeśli natrafiały na wodopój, piły raczej wodę płynącą, nie stojącą, i to z dala od miejsca, w którym spożywały posiłek. 

Jeśli więc Twój kot nie przejawia zainteresowania miską z wodą, porozstawiaj mu wodopoje w różnych punktach domu. Być może spodoba mu się kocia fontanna? Albo pozostanie przy wodzie wydobywającej się z kranu…

Kuweta – czysta, zaciszna, komfortowa 

Kto z nas chciałby pójść za potrzebą w miejsce brudne, przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem, i do tego głośne oraz mocno uczęszczane? No właśnie. Twój kot również by nie chciał. Kocia toaleta powinna znajdować się w miejscu spokojnym, łatwo dostępnym, ale zacisznym, zapewniającym trochę kociej prywatności. 

Kuwetę należy regularnie czyścić i wymieniać żwirek, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i rozwijaniu się w toalecie drobnoustrojów. Wiele kotów nie chce załatwiać się w brudnej kuwecie i zbyt rzadkie jej sprzątanie może skłonić zwierzę do załatwiania się w innych miejscach. Kuweta powinna być na tyle obszerna, aby kot mógł się w niej cały zmieścić i swobodnie obrócić.

Jak dbać o kota? Drapanie jest dla kota konieczne 

Koty muszą drapać. Dlatego drapaki należą do podstawowych elementów kociej wyprawki. Drapak powinien być stabilny i znajdować się w miejscu uczęszczanym (i przez domowników, i przez samego kota). 

Kot drapie różne powierzchnie nie tylko po to, aby pozbyć się obumarłej warstwy pazurów i rozciągnąć mięśnie. Drapanie to element kociej komunikacji – zarówno wizualnej (ślady pazurów), jak i zapachowej (feromony pozostawiane w miejscu drapania). 

Kot nie będzie korzystał z drapaka ustawionego w miejscu, w którym nie przebywa często. Pamiętaj też, że niektóre koty wolą drapanie powierzchni pionowych, a inne – poziomych. Na początek zapewnij zwierzęciu dostęp do różnego typu drapaków, aby nauczyć się jego preferencji.

Svetlana Rey/Shutterstock

Zabawa – codzienne ćwiczenia małego łowcy 

Koty muszą się bawić zabawa uwalnia serotoninę, hormon szczęścia, rozładowuje instynkt łowiecki i wzmacnia Twoją więź z pupilem. Kot, który nie ma możliwości zabawy, będzie szukał ujścia dla swojej energii w różnych miejscach domu; może również mieć problemy behawioralne. Pamiętaj też, że pozostawienie kotu nieruchomych zabawek, żeby bawił się sam, również nie wystarczy. 

Zwierzę może oczywiście wybrać ulubioną zabawkę i z nią poszaleć, ale najlepsza zabawa to zabawa wspólna. To Ty rzucasz futrzanymi myszami, wprawiasz w ruch wędki ze sznureczkami, odbijasz pchniętą łapką piłeczkę – zabawka przestaje być przedmiotem statycznym i staje się nieprzewidywalną zdobyczą! Zabawa to w końcu odtworzenie łańcucha łowieckiego, nie może być nudna!

Michal Bednarek/Shutterstock

Przestrzeń pod kocie potrzeby – myśl w 3D 

Urządzając dom pod kątem kota, myśl trójwymiarowo. Nawet w małym mieszkaniu możesz zapewnić dzięki temu dużo przestrzeni dla twojego mruczka, zarówno do zabaw, jak i odpoczynku. Wysoki i stabilny drapak z pewnością stanie się wieżą obserwacyjną lub zacisznym miejscem do drzemki. Różnego rodzaju półki, mosty i budki do zainstalowania na ścianach dadzą kotu mnóstwo możliwości spędzania czasu. 

Wiele mruczków czuje się znacznie pewniej, jeśli mogą obserwować otoczenie z góry, a naścienny koci tor to również wspaniałe miejsce do ćwiczeń! Nie zapomnij także o kocich kryjówkach. Kocie domki z kartonu czy zaciszne legowisko typu kokon przydadzą się zwłaszcza nieśmiałym zwierzętom, które mając do dyspozycji kryjówkę będą mniej zestresowane np. obecnością gości w domu czy hałasami w sąsiedztwie.

Twój czas jest bezcenny! 

Kot powinien otrzymywać dużo miłości i pieszczot od swojego opiekuna. Koty są na ogół towarzyskie. Przywiązują się do ludzi, więc potrzebują kontaktu i uwagi. Wiele zależy oczywiście od charakteru danego zwierzęcia i stopnia jego socjalizacji. 

Należy szanować indywidualny charakter kota i nie zmuszać go do czegoś, czego nie lubi. Kot powinien mieć również własną przestrzeń, gdzie może odpoczywać i czuć się bezpiecznie. Każdy zwierzak potrzebuje jednak Twojego czasu – czy to kolankowy pieszczoch, czy bardziej niezależny kot, który jednak doceni Twój czas poświęcony na wspólną zabawę czy chwilę głaskania w wybranym przez niego momencie.

Opieka lekarska

Dobra opieka nie obejdzie się bez wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli będziesz przychodzić z kotem regularnie na badania i szczepienia, a ponadto zadbasz o odpowiednią dietę swojego ulubieńca, masz większą szansę na to, że przez długi czas wizyty będą jedynie profilaktyką! 

Tego życzymy Twojemu kotu przede wszystkim! Dbając o kota w taki sposób, zapewnisz mu najlepsze warunki do życia i będziesz cieszyć się jego towarzystwem przez wiele lat.

Artykuł sponsorowany

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

4 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?