Reklama

kobieta z kotem i prezentem
© Shutterstock

Prezent dla kociary - poznaj nasze pomysły!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Święta Bożego Narodzenia tuż za rogiem. Jeśli szukasz pomysłu na prezent dla kociarza lub kociary, dobrze trafiłeś. Oto lista pięknych i praktycznych pomysłów na prezent przygotowana przez miłośniczkę kotów. 

Prezent dla kociary: dobierz go z głową!

Święta to czas radości, rodzinnego ciepła, wspólnych uroczystych posiłków, wyjątkowej atmosfery i… prezentów. Lubimy je zarówno dawać, jak i otrzymywać. I chociaż przy podarkach najbardziej liczy się gest, obdarowywana osoba z pewnością doceni nasze zaangażowanie w wybór upominku, kupionego pod kątem jej upodobań, zainteresowań i potrzeb.

Takie prezenty sprawiają największą radość i możemy być pewni, że nie skończą gdzieś w kącie, zbierając kurz, czy też na portalu aukcyjnym tuż po Świętach.
 
Można pomyśleć, że nietrudno dziś kupić prezent dla miłośnika kotów. Koty należą zdecydowanie do najpopularniejszych „motywów zdobniczych”. Warto jednak dołożyć starań, aby prezent świąteczny był nie tylko „z kotem”, ale aby był podarunkiem szczególnym.

Prezenty dla kociary lub kociarza 

Kocia lektura

Poradnik dotyczący kotów lub poezja o kotach to bezpieczny wybór dla każdego kociarza ©Shutterstock

Dobrze trafionym prezentem może być książka. A książek o kotach na szczęście nie brakuje; jedynym potencjalnym problemem może być określenie, czy danej pozycji obdarowywana osoba już nie posiada. Być może w gorączce przygotowań świątecznych nie zdołała jeszcze nabyć najnowszych pozycji na rynku kociej literatury?

Warte polecenia poradniki o kocim zachowaniu, to między innymi: Kocie Mojo”, „Kot w domu – instrukcja obsługi” czy „Stefan, czyli historia (z) przypadku” (ostatni tytuł zawiera porady wplecione w historię kocurka o imieniu Stefan należącego do znanej behawiorystki i zoodietetyczki).
 
Pięknym prezentem dla kociarza będzie bez wątpienia album zawierający najlepsze fotografie autorstwa Waltera Chandohy – niedawno zmarłego artysty, który przez kilkadziesiąt lat fotografował głównie koty.

Miłośnik poezji na pewno ucieszy się z tomika wierszy – np. Franciszka Klimka albo T.S. Eliota, a wielbiciel pięknej prozy – z jednej z wielu kocich historii, które napisało życie, np. serii o kocie Bobie, Deweyu czy historii niewidomego Homera, albo licznych mruczków z „Biura kotów znalezionych”. Koneser klasyki ucieszy się natomiast z nowego wydania dziewiętnastowiecznej książki „Koty” Jules’a Champfleury’ego.

Najpiękniejsze wiersze o kotach przeczytasz tutaj.

Handmade z kociego bazarku

Czy może być lepszy pomysł na prezent dla kociarza niż rzecz, która jest nie tylko ładna, ale na dodatek jej zakup pomógł jakiejś chorej czy porzuconej kociej biedzie? Na portalach społecznościowych znajdziemy niejeden bazarek charytatywny pełen ciekawych fantów, w tym wykonywanych ręcznie przez wolontariuszy i darczyńców.

Znajdziemy tu mnóstwo pomysłów na prezenty – od naturalnych mydeł w kształcie kotów przez kocią biżuterię, torby na zakupy, filcowe lub drewniane zakładki do książek czy podkładki pod kubki ozdobione techniką decoupage, po drewniane akcesoria do domu udekorowane metodą pirografii, czyli dekoracyjnego wypalania wzorów.

Kocie akcesoria zimowe

Kocie skarpetki, kapcie lub szalik, to świetny prezent dla kociary ©Shutterstock

Chyba nie ma „kociary”, która nie ucieszy się z pary ciepłych skarpet z wesołym kocimi mordkami, czapki z kocimi uszami, szalika w kocie łapki bądź komina z kocim noskiem oraz absolutnego hitu – rękawiczek, które przemienią ręce obdarowywanej osoby w mięciutkie kocie łapki!
 
Koty pomagają nam także przetrwać zimowe wieczory w domu. Ciepłe filcowe kapcie z kotem, szlafrok z kapturkiem ozdobionym spiczastymi uszami oraz ciepły sweter z kocim pyszczkiem – tym nie pogardzi żadna „kociara”, zwłaszcza ciepłolubna.

Kocich kubków nigdy dość?

©Shutterstock

Kociarze z pewnością mają już swoje kocie kubki, jednak na tym rynku pojawiają się czasem produkty na tyle oryginalne, że można pomyśleć o dokupieniu „jeszcze jednego”.

Praktycznym pomysłem jest kubek z przykrywką, która zapobiega zbyt prędkiemu ostygnięciu napoju, a także pomaga dobrze się zaparzyć herbacie czy herbatce ziołowej. Równie dobrym pomysłem jest kubek z zaparzaczem do herbat liściastych.
 
Nie brakuje także wysokich kocich kubków do kaw latte, kubków z uchem w formie ogona czy też kubków wielofunkcyjnych, np. takiego, który, gdy nie używamy go do napojów, może stać się… lampionem!

Koci gadżet z pomysłem

Lampa lub ozdoba na biurko w kształcie kota to dobry wybór dla miłośnika kotów i designu ©Shutterstock

Kocie akcesoria kuchenne nie obejmują jedynie kubków – bardzo praktyczny jest z pewnością także ceramiczny pojemnik na ciastka ozdobiony kocimi postaciami, kocia cukiernica, pieprzniczka z solniczką w formie zakochanej kociej pary, rękawice kuchenne, a nawet komplet talerzy, kocie sztućce czy maselniczka.

Jeśli szukasz czegoś eleganckiego, zdecyduj się na stylową kocią lampę, np. z metaloplastyki. Kociarza z pewnością ucieszy również koci lunchbox, wycieraczka do przedpokoju, podstawka pod smartfona w formie przeciągającego się mruczka, kocia podpórka pod książki.
 
Z interesujących kocich gadżetów wymienić warto również kocie znaczniki do kieliszków czy widelczyki do przystawek, kocie toaletki czy szkatułki na biżuterię, a dla panów-kociarzy – krawat z przystojnym kocurem!

Melomana ucieszą kocie słuchawki, ale uwaga – osoba lubiąca słuchać muzyki zwraca uwagę nie tylko na ozdobę, ale – przede wszystkim – na jakość dźwięku wydobywającego się z urządzenia. Warto połączyć te dwa aspekty, aby słuchawki nie wylądowały na dnie szuflady.

Pluszak dobry na wszystko

Z maskotek nigdy się nie wyrasta, a mało kto wie o tym lepiej niż kociarze. Warto jednak wybrać maskotkę szczególną, np. oficjalne podobizny słynnych kotów, od zmarłego w tym roku Grumpy Cata, przez kultowego Garfielda czy Pusheena, Ocelota z gry Minecraft czy puszystą kotkę z „Sekretnego życia zwierzaków domowych”.
 
Warto zajrzeć ponadto na sklepy internetowe wystawiające autorskie rękodzieła – znajdziemy tam unikalne maskotki, miękkie i urocze, również w stylu skandynawskim. A dla miłośnika dzikich kotów sprezentujmy maskotkę zaprojektowaną zgodnie z fizjonomią wybranego gatunku.

Kocia gra

Zagrać w koty – nie ma nic lepszego dla grupy miłośników mruczków. Do wyboru jest coraz więcej wydawnictw tego rodzaju, m.in. najnowsza gra „Kot Simona – wielki bałagan”, karcianka „Kot Simona – latający obiad”, „Kotobirynt”, który jest na tyle poręczny, że można go zabrać dosłownie wszędzie, czy wciągająca układanka logiczna – „Cat Stax” (czy można oprzeć się tej zapowiedzi? – „Wysil swój umysł i wypełnij dostępną przestrzeń kociakami o różnych kształtach i rozmiarach. I pamiętaj: przestrzeń bez kota to przestrzeń stracona!”).
 
Jeśli szukasz gry dla małych kociarzy, idealnym wyborem będzie „Kotostrofa”, czyli dobrze znany „Piotruś”, z tym że opatrzony zabawnymi opisami i… „efektami specjalnymi” podczas odrzucania par kart. Bardzo sympatyczna gra nie tylko dla dzieci to również „Kociaki łobuziaki” o kotach biegających za kłębkiem wełny i innymi zabawkami. Sznureczki dla kotów z gry czy specjalne plansze to smaczki, które uradują małych miłośników zwierząt.

Adopcja dzikiego kota

Pięknym prezentem dla miłośnika zwierząt jest umożliwienie mu dołożenia swojej cegiełki do ratowania zagrożonych gatunków. Wirtualna adopcja tygrysa, pantery śnieżnej, lamparta czy rysia ucieszy niejednego opiekuna mruczka. Darczyńca otrzymuje imienny certyfikat adopcyjny (można go bez problemu wystawić na obdarowywanego kociarza), a często również upominki związane ze wspieranym gatunkiem – np. ekologiczną torbę na zakupy, pocztówki, naklejki czy maskotkę. Wesołych, mruczących Świąt!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?