Reklama

Dziwne zachowanie kota? Rozwiązanie problemu może leżeć w jego misce!

Dziwne zachowanie kota? Rozwiązanie problemu może leżeć w jego misce!
© Shutterstock

Niektóre dziwne kocie zachowania związane są z ich indywidualną ”ekscentrycznością” – uwielbienie dla pudełek czy intensywne drapanie mogą do nich należeć i nie powinny wzbudzać niepokoju. Czasem jednak to sygnał tego, że kot ma problem zdrowotny, z którym należy udać się do lekarza weterynarii, a niekiedy zaś symptom tego, że kot chce, by zadbać o jego potrzeby zdrowotne i psychiczne.

W każdym z tych przypadków możesz pomóc swojemu ulubieńcowi. Przed Tobą często spotykane dziwne zachowania kota, które mogą niepokoić opiekuna oraz wyjaśnienie, co zrobić w takich sytuacjach. 

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:48

1.    Kot gryzie wszystko, co wpadnie mu w zęby 

Takie zachowanie kota może być sygnałem obrzęku dziąseł. Żucie przynosi kotu chwilową ulgę. Podrażnienie i stan zapalny dziąseł sugerują możliwe problemy zdrowotne w obszarze jamy ustnej, zatem konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Problemy z zębami to bolączka ponad połowy dorosłych kotów i mogą nasilać się z wiekiem.

©Shutterstock

Niektóre koty lubią doświadczać różnych tekstur w trakcie gryzienia – z myślą o tych zachowaniach kotów projektowane są gryzaki dla naszych ulubieńców, w które warto się w takiej sytuacji zaopatrzyć. Będą one też zadowolone z karmy, która łączy suche granulki z półwilgotnymi kawałkami, jak Purina ONE® Dual Nature.

Taka karma ze zróżnicowanym granulatem, przyniesie im więcej satysfakcji z jedzenia. Uważaj na niektóre rośliny doniczkowe – szczególnie te cebulowe, fikusy i filodendrony, bo żucie ich liści i łodyg jest dla kota toksyczne. 

2.    Kot załatwia się poza kuwetą 

Jednym z najbardziej irytujących przejawów dziwnego kociego zachowania jest nagła niechęć do korzystania z kuwety. Takie zachowanie może mieć wiele przyczyn. Jedną z dość częstych jest zbyt rzadko wymieniany żwirek, (który brzydko pachnie dla kota), zbyt mała ilość żwirku lub zmiana żwirku na taki, który kotu nie odpowiada.

©Shutterstock

Załatwianie się poza kuwetą może być także sygnałem tego, że kot ma problem zdrowotny. Dotyczy to zarówno zaparć, jak i problemów układu wydalniczego czy moczowego. Zarówno zatrzymanie oddawania moczu jak kału, jest dla kota bardzo niebezpieczne i stresujące, dlatego w takiej sytuacji natychmiast zabierz kota do lekarza weterynarii. 

3.    Kot kradnie wodę z Twojej szklanki 

Koty słabo komunikują potrzebę picia. Często chętniej piją wodę z innych źródeł niż dla nich przygotujemy, dlatego bądźmy czujni na wysyłane przez nie sygnały. Zawsze warto kotu podać drugą miseczkę z wodą, w innym punkcie niż podajemy mu jedzenie.

©Shutterstock

Żywienie mieszane – czyli dawanie kotu zarówno karmy suchej, jak i mokrej – jest łatwym i naturalnym sposobem na dostarczanie wody z pokarmem kotu. Jeśli kot jest już karmiony w sposób mieszany, możesz zwrócić uwagę na to, by zwiększyć ilość mokrego pokarmu i zredukować ilość suchego albo dodać nieco wody do mokrej części pożywienia. Jedna saszetka mokrego jedzenia, jak Purina® ONE® Sterilcat dostarcza około 50 ml wody, czyli mniej więcej tyle ile kot potrzebuje na 1 kg swojej masy ciała.

Niektóre koty lubią odkrywać wodę w nowych miejscach. Spróbuj ustawić kilka miseczek z wodą w różnych częściach mieszkania i sprawdzaj, czy kot z nich korzysta. Jeśli zatem kot pije intensywnie przez kilka dni i widzisz, że zmiana jego diety nie pomaga, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii gdyż zwiększone pobranie wody charakteryzuje choroby układu wydalniczego i cukrzycę. 

4.    Kot nie chce jeść 

Kot nie może głodować. Z natury koty podjadają w małych posiłkach co parę godzin, dlatego warto zostawić im dostęp do odmierzonej porcji dziennej pokarmu w misce. Jeżeli kot nie je przynajmniej połowy dziennej porcji przez dwa dni z rzędu, mamy prawo się zaniepokoić. Przyczyną może być nieświeży lub zeschnięty pokarm – także karmę suchą należy nakładać w mniejszych porcjach i częściej.

Może też oczywiście po prostu kotu nie smakować, lub przyczyniać się do niestrawności i nasz kot będzie takiego jedzenia unikał. Powodem braku apetytu może być też po prostu znudzenie dotychczasową karmą. Podawanie karm z mieszanym granulatem oraz urozmaicanie dziennej porcji saszetką mokrego pokarmu, pozwala spełnić kocią potrzebę na codzienne zmiany w menu.

Żywienie mieszane nie tylko wspiera odpowiednie nawodnienie kociego organizmu, ale dostarcza odpowiedniej tekstury i zróżnicowanych smaków. Jeśli dotąd nie mieszałeś suchego i mokrego pokarmu, spróbuj tej metody! Więcej informacji na jej temat znajdziesz pod następującym linkiem: żywienie łączone.

Jeśli kot je poniżej 1/3 dziennej porcji przez okres dłuższy niż 48 godzin, udaj się niezwłocznie do lecznicy weterynaryjnej.

5.    Kot przybrał ostatnio na wadze 

Jeśli kot jest wykastrowany lub wysterylizowany, ma tendencję do przejadania się. Jeśli nie będziemy kontrolować podawanych mu porcji doprowadzi to do przybrania na wadze. Zastanów się, czy obecny sposób żywienia jest optymalny.

Sucha karma jest bardziej kaloryczna niż mokra, dlatego wybierz karmę taką jak Purina ONE® Sterilcat z odpowiednio wysokim poziomem białka i niskim tłuszczu oraz postaraj się część dziennej porcji zapewnić pokarmem mokrym.

U przeciętnej wielkości kota porcja karmy suchej robi się malutka - jeśli dajemy jedną saszetkę mokrą dziennie to porcja karmy suchej wynosi około 40g, a jeśli dwie saszetki to nawet połowę tego. Pamiętaj że karma sucha to koncentrat, dlatego zawsze należy jej podawać około 3 razy mniej niż karmy mokrej. 

6.    Kot wymiotuje częściej niż zazwyczaj 

Koty mogą zwracać z wielu powodów. W przypadku kotów średnio/długowłosych i mocno wylizujących się, często przyczyną są zalegające włosy w przewodzie pokarmowym. Jeśli nie czeszesz kota lub robisz to rzadko, zwiększ częstotliwość tych zabiegów pielęgnacyjnych. Większość kotów to uwielbia! Wymioty mogą być bowiem sygnałem obecności kulek sierści (bezoarów).  

Może warto również zmienić karmę odkłaczającą? Przykładem takiej karmy jest Purina ONE® Coat&Hairball, która dzięki zawartości kompozycji specjalnego włókna pomaga zminimalizować tworzenie się kul włosowych.

Niektóre koty  jedzą też zbyt łapczywie, i gdy mają dostęp do zbyt dużej porcji jedzenia, ich brzuch wyrzuca nadmiar pokarmu w proteście. Zobacz czy nie warto podzielić posiłków na mniejsze porcje, gdyż częste wymiotowanie nie jest dla kota dobre i wpływa niekorzystnie na stan zębów.

Wymioty powodują też wydalanie wody, dlatego dodanie większej ilości mokrej karmy do codziennej diety i zachęcenie kota do konsumpcji wody, pomoże w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Uporczywe wymioty mogą świadczyć o wielu chorobach, dlatego nie należy ich bagatelizować (mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami, objawami infekcji, alergii, chorób wątroby, nerek czy zapalenia przewodu pokarmowego).

Jeśli Twój kot wymiotuje regularnie po każdym posiłku lub częściej niż raz dziennie , skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii.

Artykuł sponsorowany