Reklama

6 pomysłów, dzięki którym poradzisz sobie z alergią na "sierść kota"

6 pomysłów, dzięki którym poradzisz sobie z alergią na "sierść kota"
© Shutterstock

Szacuje się, że w polskich domach żyje około 6 milionów kotów i 7 milionów psów (dane Euromonitor International). W testach alergicznych znacznie częściej diagnozuje się alergię na kota (3,7%) niż psa (0,5%) - badanie ECAP, 2015. Związane z nią objawy mogą stanowić spore utrudnienie w codziennym życiu. Jak sobie radzić z alergią na kota?

Przez Marysia Sinkiewicz

aktualizacja dnia 16.07.2021, 13:52

Nie jest łatwo mieszkać z kotem, jeśli jesteśmy na niego uczuleni. Oprócz leków i łagodzenia objawów istnieją też inne rozwiązania, dzięki którym lepiej poradzimy sobie z alergią na kota. Przedstawiamy je w dalszej części artykułu.

Alergia na sierść kota - skąd się bierze?

Zacznijmy od sprostowania - sieść kota nie uczula. Reakcja alergiczna, która pojawiają się w kontakcie ze zwierzakiem, nie jest uczuleniem na sierść kota, ale białka występujące na skórze i w gruczołach ślinowych zwierzęcia. Najsilniejszy alergen określa się symbolem: białko Fel d 1.

Alergia na kota jest wrodzona, choć objawy mogą nasilać się z wiekiem.

Postaw na higienę

Chociaż może się to wydawać oczywiste, należy utrzymywać dom w czystości. Alergen wydzielany przez kota (wspomniane wyżej białko Fel d1) jest bowiem bardzo lotny i łatwo rozprzestrzenia się w powietrzu za pośrednictwem sierści i złuszczonej skóry.

Aby zminimalizować ten problem, zaleca się codzienne odkurzanie mieszkania. Używaj urządzenia z workiem i filtrem HEPA (High Efficiency Particulate Air Purification), które usunie alergeny z powierzchni i powietrza oraz zatrzyma je w filtrze. Nie zapomnij o odkurzeniu tekstyliów, koców i poduszek. 

Zmywalne powierzchnie warto czyścić parą wodną, która zniszczy alergeny.

Wybierz odpowiednią podłogę

Dywany, wykładziny i chodniki zatrzymują dużą ilość alergenów, dlatego są zdecydowanie odradzane.

Wybieraj twarde, zmywalne pokrycia, takie jak parkiet, płytki czy wykładziny syntetyczne (PVC, linoleum lub winyl). Jeśli nie masz możliwości wymiany pokrycia, pamiętaj o regularnym sprzątaniu. 

Maksymalnie oczyszczaj powietrze

Do tego celu można użyć oczyszczacza powietrza wyposażonego w filtr HEPA.
Urządzenie to zasysa, filtruje i wprawia w ruch czyste powietrze do domu. Oczyszczacz powietrza umożliwia zasysanie często niezauważalnych zanieczyszczeń oraz zatrzymywanie drobnych cząstek dzięki filtrowi HEPA. Jego poziom skuteczności szacuje się na ponad 99,9%.

©Shutterstock

Pozwala zatem na odfiltrowanie sierści zwierzęcej z powietrza i poprawę jego jakości. Skuteczność ta jest jednak nadal przedmiotem dyskusji2, w szczególności w ramach ANSES (Agence Nationale de Sécurité Sanitaire de l'alimentation, de l’environnement et du travail). Najlepszym sposobem jest wymiana powietrza w domu poprzez codzienne 10-minutowe wietrzenie. 

Ogranicz kontakt z futrem zwierzęcia

W przypadku potwierdzonej alergii na koty najlepiej unikać regularnego kontaktu ze zwierzęciem. Jeśli jednak nie możesz się powstrzymać od przytulania swojego pupila, pamiętaj, aby po każdym kontakcie z nim dokładnie umyć ręce i twarz.

To nie sierść kota powoduje bowiem objawy, ale białko uczulające (Fel D1), które wydziela się ze śliną, a następnie osadza na sierści. Higiena to podstawa, szczególnie jeśli masz tendencję do pocierania twarzy lub oczu. 

Zadbaj o swojego kota 

Aby skutecznie zmniejszyć objawy alergii, zadbaj o swojego kota – przede wszystkim czesąc go (lub prosząc o to kogoś bliskiego) poza domem. 

Używaj również balsamu antyalergicznego (raz w tygodniu). Kupisz go w aptece, sklepie zoologicznym czy też w gabinecie lekarza weterynarii. Kąpiel usuwa 84% więcej płatków naskórka niż zwykłe szczotkowanie. 

Jeżeli Twój kot nie lubi kąpieli, przecieraj go zwilżoną rękawiczką raz lub dwa razy w tygodniu. Istnieją również specjalne chusteczki, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się alergenów. 

Ogranicz dostęp do niektórych pomieszczeń w domu

Zabezpiecz sypialnię! Pamiętaj, by zamykać drzwi do pokoju, w którym śpisz, by kot nie miał tam swobodnego wstępu i nie wskakiwał na łóżko. 

Może być to trudne, ale warto zachować konsekwencję. Jeśli zaś Twój pupil śpi w pościeli, wymieniaj ją częściej i pierz w temperaturze co najmniej 60°C.

Wiesz już teraz, jak poradzić sobie z alergią i cieszyć się obecnością swojego pupila. Pamiętaj jednak, że nasze porady nie zastępują wizyty u lekarza, a leczenie to nadal najlepsze rozwiązanie.