Reklama

kot w ogrodzie
© Shutterstock

Woliera dla kota i inne systemy zabezpieczenia ogrodu

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Walki na argumenty między zwolennikami „niewychodzącego” trybu życia kotów domowych a przeciwnikami trzymania ich wyłącznie w mieszkaniu zdają się nie mieć końca. Pamiętajmy, że dla opiekuna zawsze najważniejsze powinno być bezpieczeństwo kota! I dlatego jeśli kot ma wyjść do ogrodu – to tylko do dobrze zabezpieczonego.

Koty to niezwykle sprytne i zwinne zwierzęta. Niestraszne im standardowe płoty, murki i ogrodzenia. Zabezpieczenie ogrodu przed kocimi wycieczkami do sąsiadów czy na ulicę wymaga więc nieco sprytu i strategii! Oto, jak można stworzyć bezpieczny ogród dla kota.

Ogrodzenie do ogrodu dla kota

Jeśli jesteś w trakcie wybierania ogrodzenia do nowego domu czy po prostu zmiany starego, wysłużonego płotu, warto od razu pomyśleć o ogrodzeniu, które uwzględni możliwości kociego domownika i powstrzyma go przed opuszczeniem posesji.

Siatka balkonowa dla kota

Tradycyjna siatka czy też murek nie powstrzymają żądnego przygód mruczka przed sprawdzeniem, co znajduje się po drugiej stronie. Trudniejszą przeszkodą jest natomiast dodanie do istniejącego ogrodzenia dodatkowego „poziomu” w postaci luźno rozpiętej pomiędzy przęsłami siatki do zabezpieczania balkonów.

Aby móc zainstalować siatkę bezpośrednio nad płotem, najprościej przypiąć ją do ceowników, które z kolei przytwierdzisz do istniejących już słupków ogrodzenia. Warto, aby łącznie wysokość ogrodzenia wraz z siatką osiągnęła ok. 3 m.

Ogrodzenie panelowe

Dobrym pomysłem – i od razu gotowym do użycia – jest zakup odpowiedniego ogrodzenia panelowego. Panele są mocne (stalowe), ale lekkie i doskonale się prezentują. Pamiętaj o kilku parametrach uwzględniających kota:

 • panele powinny mieć niewielkie otwory, przez które kot nie przejdzie, ale także będzie miał utrudnioną wspinaczkę na górę,
 • konieczne są dodatkowe profile (słupki), zakrzywione do wewnątrz posesji i wzmocnione linką stalową,
 • podmurówka, która nie pozwoli kotu przejść pod ogrodzeniem,
 • odpowiednia wysokość ogrodzenia – same przęsła powinny mieć minimum 2 m,
 •  dodatkowo – zabezpieczająca panele siatka o drobnych oczkach.
Podpis©Shutterstock

Siatka dla kota do ogrodu – prosty dodatek na każde ogrodzenie

Jeśli stawiasz nowe ogrodzenie, możesz zawczasu pomyśleć o dostosowaniu go do kotów przebywających w ogrodzie – jak powyżej. W większości przypadków jednak trzeba zamontować zabezpieczenia na istniejących już płotach czy siatkach. I tutaj najlepiej sprawdza się zwykle siatka montowana na szczycie ogrodzenia w systemie stosowanym już od lat 90. w USA.

Siatka dla kota w systemie amerykańskim zabezpiecza ogród przed wyjściem Twojego pupila, a także odwiedzinami innych kotów. W ten sposób masz pewność, że kot będzie bezpieczny podczas spacerów na świeżym powietrzu. Zabezpieczenie to polega na montażu zakrzywionych do wewnątrz posesji metalowych słupków lub prętów i rozpięciu między nimi siatki.

Dzięki temu, że zabezpieczenie podwyższa (w razie potrzeby) ogrodzenie i tworzy dodatkową barierę od góry, kot nie jest w stanie przejść na drugą stronę siatki czy płotu. Do dodatkowych atutów takiego systemu należą:

 • uniwersalność i łatwość w montażu na większości typów ogrodzeń,
 • brak konieczności użycia jakichkolwiek ostrych elementów,
 • brak ingerencji w estetyczną stronę ogrodu i ogrodzenia – zabezpieczenie jest mało widoczne i nie szpeci,
 • możliwość zastosowania siatki także na dużym tarasie, patio – w ten sposób w prosty sposób otrzymasz catio do wypoczynku dla siebie i pupila.

Jeśli nie potrafisz samodzielnie zamontować siatki zabezpieczającej, z pomocą przyjdzie jedna z licznych firm zajmujących się profesjonalnym zabezpieczaniem okien, balkonów i posesji pod kątem kotów.

System rolkowy na ogrodzenie 

System rolkowy na ogrodzenia to nowość – łączy ze sobą sprytny mechanizm uniemożliwiający kotu dostanie się na szczyt ogrodzenia i przejście na drugą stronę z wyjątkową „dyskrecją” zabezpieczenia – zamontowany system nie zajmuje wiele miejsca, nie dominuje nad ogrodzeniem, a może wręcz stanowić element jego wykończenia.

Mechanizm działania rolek jest prosty – umieszczona na górze płotu konstrukcja zawiera obrotowe elementy, które wprawiane są w ruch, gdy wspinający się kot dotknie ich łapką, próbując dostać się na górę. Rolki eliminują punkt zaczepienia dla kocich łapek i w bezpieczny sposób sprowadzają uciekiniera na ziemię.

Konstrukcja składa się rolek wykonanych z profilu aluminiowego, które umieszczane są w modułach zainstalowanych na szczycie ogrodzenia.

Woliera dla kota

Czasem zabezpieczenie całego ogrodu może być skomplikowane i kosztowne, albo wręcz niemożliwe. Wystarczy, że w pobliżu płotu rośnie drzewo, i już kot otrzyma „pomocnika” w przedostaniu się na drugą stronę. Nie każdy kot jest aż tak uparty – ale lepiej nie kusić losu. Na takich posesjach najlepiej sprawdzi się woliera, czyli wybieg dla kota do ogrodu.

Najłatwiej taki wybieg zbudować od strony wyjścia do ogrodu czy wokół tarasu – wówczas kot będzie mógł w ciepłe dni wychodzić o dowolnej porze przez otwarte drzwi tarasowe. Woliera może oczywiście powstać w innym miejscu ogrodu – ale połączenie jej z tarasem czy patio pozwoli na wykonanie zabezpieczenia z mniejszej ilości materiału. Nie trzeba w tym celu nawet nawiercać otworów w elewacji. 

Firmy specjalizujące się w zabezpieczaniu okien, balkonów i ogrodzeń pod kątem kotów zwykle oferują także wykonanie woliery dla czworonoga.

Możesz również stworzyć takie miejsce samodzielnie. Potrzebna Ci będzie odpowiednia ilość siatki stalowej bądź ze sznurków polietylenowych czy polipropylenowych (takich, jakich używa się do zabezpieczania balkonów) oraz stelaż stanowiący podporę dla siatki.

Woleria dla kota - jak zrobić samemu?

Siatka do woliery powinna mieć drobne oczka (aby kot nie mógł włożyć w żadne z nich głowy – przeważnie rozmiar oczka to 5 x 5 lub 4 x 4 cm) i być wytrzymała. Jako podpory posłużyć mogą natomiast różne materiały – od drewnianych żerdzi (grubych!) i listew po stalowe pręty czy rurki.

Pamiętaj, że stelaż powinien być wkopany dostatecznie głęboko (przynajmniej 1 m w głąb) w ziemię – tak, aby konstrukcja była stabilna, a kot nie miał możliwości przejścia pod siatką. Jest to konieczne w przypadku podpórek, ale dobrze, żeby i dół siatki został wkopany w ziemię.

 • Zamocowane w ziemi podpory połącz z poziomymi elementami konstrukcyjnymi, które będą spinały siatkę.
 • Na stelaż naciągnij i zamocuj siatkę, pamiętając o zabezpieczeniu góry – woliera może być połączona z elewacją, zabezpieczona od góry siatką czy też w podobny sposób jak ogrodzenia – spiętymi siatką elementami skierowanymi do wewnątrz wybiegu.
 • Pozostaw otwór na furtkę do woliery.
 • Poszczególne elementy mocuj śrubami, wkrętami czy drutem – tak, aby całość była solidna i bezpieczna.

Pamiętaj, aby woliera nie była w środku pusta. Zwłaszcza jeśli decydujesz się na stalową konstrukcję, warto zamocować wewnątrz drewniane belki do wspinania się.

W środku dobrze jest postawić też rozłożysty drapak, miejsca do wskakiwania i drzemki. Dobrym pomysłem jest zbudowanie woliery wokół rosnącego w ogrodzie drzewa – pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć je od góry tak, aby kot się nie wydostał.

Najprostsza furtka może mieć formę futryny z podobnych jak stelaż, solidnych elementów konstrukcyjnych, do której przytwierdzisz ramę ze stalowych rurek czy też drewnianą, a wewnątrz rozciągniesz siatkę.

Gotowe!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?