Reklama

stary kot jedzący karmę

Nawyki żywieniowe zmieniają się z wiekiem, więc bądź pewny, że dajesz swojemu dojrzałemu kotu to, co najlepsze!

© Elizabett - Shutterstock

Jakie są najlepsze karmy dla kotów seniorów w 2024 roku?

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Starsze koty nie mają takich samych potrzeb żywieniowych, jak koty dorosłe. Aby utrzymać ich zdrowie i złagodzić skutki starości, zaleca się oferowanie im karmy dla kotów seniorów.

Z wiekiem kot staje się mniej aktywny i zmniejsza się jego apetyt. Dlatego nie powinniśmy podawać mu klasycznych karm dla kotów, a w szczególności karm dla kotów sterylizowanych. Te dwie populacje mają przeciwstawne potrzeby. Koci seniorzy potrzebują większej ilości białka i tłuszczów, natomiast kastraci powinni jeść „lekko", aby nie przytyć... 

W jakim wieku należy podawać zwierzęciu karmę dla seniorów? To zależy od pupila i jego stanu zdrowia. Często uważa się, że kot staje się seniorem od 8-10 roku życia. Karmy dla seniorów są opracowywane przez dietetyków, aby zaoferować im pokarm najlepiej dostosowany do ich potrzeb. 

W zależności od zwierzęcia, możemy wybierać spośród karm bez zbóż, bogatych w białka i tłuszcze, lub nawet z suplementami, które będą dbały o stawy i zdrowie naszego pupila.

Dlaczego warto kupować karmę dla kotów seniorów?

Z wiekiem u kotów mogą pojawić się różne choroby i dolegliwości. Najczęściej spotykana jest przewlekła niewydolność nerek. Jeśli karmimy pupila specjalna karmą, możemy opóźnić występowanie tego schorzenia, a czasem nawet całkowicie go uniknąć. 

Inne poważne choroby to nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzyca. Choroby jamy ustnej oraz zwyrodnienie kości i mięśni mogą być powodem inwalidztwa. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między różnymi składnikami i substancjami odżywczymi, aby zapewnić zdrową i zbilansowaną dietę Twojemu pupilowi.

Jakie są wymagania żywieniowe kota seniora?

Z czasem potrzeby żywieniowe zwierząt ulegają zmianie. Aby zachować dobre zdrowie kota-seniora, warto zmodyfikować jego dietę. Do diety należy dodać na przykład witaminę C, która ochroni go przed chorobami jamy ustnej.

Należy również zwiększyć ilość witaminy E, gdyż zmniejsza ona efekty starzenia się organizmu. Wskazane jest także dostarczanie kotu karmy o wyższej wartości energetycznej, aby zrekompensować jego zmniejszony apetyt i zdolność przyswajania składników odżywczych.

Ponadto wskazane jest zmniejszenie poziomu fosforu i unikanie pokarmów zakwaszających mocz, gdyż sprzyjają one powstawaniu kamieniu w nerkach. Warto zakupić bardziej miękką karmę, która ułatwi starszemu kotu przeżuwanie. Bardzo ważne jest też zapewnienie mu dużej ilości wody. Pamiętajmy, że sucha karma w ogóle jej nie dostarcza.

Jakie są różne rodzaje karm dla kotów seniorów?

Karma dla kotów produkowana jest z surowców pochodzenia zwierzęcego, składników mineralnych, witamin i substancji teksturotwórczych, a także zbóż. Te różne elementy są odwadniane i preparowane w fabryce. Następnie są gotowane, krojone, suszone i w końcu pokrywane tłuszczem, aby uczynić je bardziej apetycznymi. W zależności od marki (i ceny) skład karmy różni się pod względem udziału białek (zwierzęcych i/lub roślinnych), lipidów (tłuszczów) i węglowodanów (cukrów). 

Karmy dla kotów seniorów dzielą się na: standardowe, premium, ekologiczne, bezzbożowe, suplementowane, itd.

Czy karmienie kota seniora konkretną karmą dla kotów seniorów jest obowiązkowe?

Nie, nie jest to obowiązkowe. Karma dla kotów seniorów została opracowana w ostatnich latach. W latach 80. starsze zwierzęta nie miały takiego pokarmu. Jednak badania nad żywieniem kotów doprowadziły do ogromnego postępu w dziedzinie ich żywienia. 

Karma dla seniorów zapewnia odczuwalny komfort starszym pupilom, zwłaszcza tym, które borykają się z problemami z nerkami. Pomaga przedłużyć ich dobre zdrowie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu zabraknie Ci karmy dla seniorów - nie panikuj! Nadal możesz karmić swojego kota zwyczajną karmą. Należy jednak używać tej samej marki i rodzaju, aby uniknąć nagłej zmiany, która może prowadzić do problemów z trawieniem.

Od jakiego wieku należy kupować karmę dla kotów seniorów?

W jakim wieku należy podawać kotu karmę dla seniorów? Kiedy tego potrzebuje. Koty, tak jak i ludzie, nie starzeją się w tym samym tempie. Niektóre mogą wykazywać oznaki starzenia się w wieku 8 lat, inne w wieku 10, a nawet 12 lat.

Niektóre rasy kotów żyją dłużej niż inne i będą wykazywać oznaki starzenia się później. Sam możesz zauważyć u swojego pupila pierwsze oznaki starzenia: nie skacze już tak wysoko, ma trudności z wylizywaniem grzbietu... I wtedy podjąć decyzję o zmianie karmy. Podczas corocznej kontroli u lekarza weterynarii możesz go też o to zapytać i wspólnie z nim zdecydować o nowej diecie.

Czy warto dopłacić do karmy dla kotów seniorów?

Tak, bez wahania! Tanie karmy dla kotów seniorów nie będą zawierać składników odżywczych niezbędnych dla dobrego zdrowia Twojego pupila.

Wiemy, że bardzo trudno jest się odnaleźć w cenie pokarmów: w przypadku tej samej marki koszt może się różnić nawet dwukrotnie w zależności od sieci dystrybucji. Ponadto ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość pokarmu spożywanego przez zwierzaka. W zależności od karmy producenci mogą podawać gramaturę od 70 do 110 g dziennie dla kota o wadze 6 kg, co daje różnicę 40%.

Niektórzy podają nieco szerokie widełki, dlatego warto zapytać lekarza weterynarii, ile karmy powinien jeść Twój kot. Często karmy z dużą ilością składników odżywczych są najdroższe, ale wtedy też możemy podawać ich mniej.

Ten artykuł przedstawia artykuły wybrane niezależnie przez redakcję Wamiz. Jeśli klikniesz na link zwany "linkiem partnerskim", sprzedawca zapłaci nam prowizję. Nie zmienia to jednak niczego dla Ciebie i Twojego pupila! Linki partnerskie są oznaczone dla zachowania przejrzystości.
Chcesz udostępnić ten artykuł?